Kim jest książę Harry?

Książę Harry przyszedł na świat 15 września 1984 roku w St. Mary’s Hospital w Londynie, jako drugi syn księżnej Diany i Karola, księcia Walii. Narodziny Harry’ego były bardzo wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, ojciec dziecka był obecny przy porodzie żony. Harry ma starszego brata. Pierwszym synem księżnej Dianu i księcia Karola jest książę William, który przyszedł na świat w 1982 roku.

Matka Harry’ego zginęła w wypadku, kiedy ten miał zaledwie 12 lat. Chłopiec szedł za trumną księżnej Diany razem z bratem, ojcem, dziadkiem i wujem. Wypadek był traumatycznym wydarzeniem dla nastoletniego chłopca. Diana była mocno związana z synami, nawet po rozwodzie z Karolem i spędzała z nimi każdą wolną chwilę. Nie przestrzegała pałacowych zwyczajów i często zabierała chłopców wszędzie tam, gdzie mogła. Kilka lat później książę Karol ożenił się ze swoją wieloletnią kochanką – Camillą Parker-Bowles. Dzięki temu najbliższa rodzina Harry’ego powiększyła się o przyrodnie rodzeństwo – Thomasa i Laurę.

Harry całe życie, jako członek rodziny królewskiej, reprezentował królową na oficjalnych spotkaniach, wystąpieniach i wizytach zagranicznych. Książę jest również mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jest głownie związany z przeciwdziałaniem zakażeniom wirusem HIV i ochroną zdrowia psychicznego. Harry w 2014 r. założył „Invictus Games” – zawody sportowe dla weteranów wojennych. Po zawarciu związku małżeńskiego z amerykańską aktorką Meghan Markle, książę w 2020 r. zrezygnował z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej.

Życiorys księcia Harry'ego

Książę Harry rozpoczął swoją edukację w przedszkolu Jane Mynors. Od 1998 roku był uczniem w Elton College. Swoją przygodę z edukacją zakończył w czerwcu 2003 roku. Zdał wtedy dwa egzaminy na poziomie zaawansowanym: z geografii i sztuki. Podczas swoich lat szkolnych książę był mocno zaangażowany w zajęcia sportowe. Szczególnie uwielbiał grę w rugby i polo.

Książę w 2005 roku wstąpił do Royal Military Academy Sandhurst. Rok później ukończył szkolenie i został mianowany na stopień podporucznika „Blues and Royals”. W 2007 roku odbył szkolenie wraz z innymi żołnierzami Brtish Army i Canadian Forces. Proces miał go przygotować do udziału Harry’ego w wojnie w Afganistanie. W lutym 2008 r. brytyjski minister obrony potwierdził, że książę przebywa już w Afganistanie jako przedni kontroler powietrzny. Harry został tym samym pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który brał czynny udział w działaniach wojennych od czasu, gdy książę Andrzej był uczestnikiem walki o Falklandy. Harry swoją służbę zakończył 19 czerwca 2015 roku.

Od tamtego czasu skupiał się na swoich obowiązkach książęcych. W 2015 r. odbył dyplomatyczną wizytę do Australii i Nowej Zelandii, a w czerwcu tego samego roku przyjął Michelle Obamę na oficjalnym spotkaniu w Pałacu Kensington. Kilka miesięcy później role się odwróciły, kiedy Harry udał się do USA i był gościem pary prezydenckiej w Białym Domu. Trzy lata później, 15 października 2018 r. Harry odbył kolejną wizytę do Australii i Nowej Zelandii, tym razem w towarzystwie żony i z nowy tytułem. Książę Sussex wraz z księżną Sussex ogłosili wtedy, że Meghan jest w ciąży i para spodziewa się narodzin pierwszego dziecka.

Kto jest ojcem księcia Harry'ego?

Ojcem księcia Harry’ego jest książę Karol – najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Oznacza to, że po śmierci matki to on zostanie nowym królem. Książę jest dalej najstarszym i najdłużej czekającym na objęcie władzy następcą tronu w dziejach brytyjskiej monarchii. Karol przyszedł na świat 14 listopada 1948 roku w Pałacu Buckingham. Ma troje rodzeństwa: siostrę księżniczkę angielską Annę, brata Andrzeja, księcia Yorku i brata Edwarda, hrabiego Wesseksu.

Zobacz także:

Książę Walii ożenił się 29 lipca 1981 r. z Dianą Spencer. Ślub pary odbył się w katedrze św. Pawła w Londynie. Było to największe medialne wydarzenie dekady. Na całym świecie oglądało go 750 milionów ludzi. Para podczas 15-letniego małżeństwa doczekała się dwójki dzieci: księcia Williama urodzonego w 1982 r. i księcia Harry’ego urodzonego w 1984 r.

Harry’emu i Williamowi nie było dane spędzić dzieciństwa w kochającej i stabilnej rodzinie. Książę Karol notorycznie zdradzał Dianę z Camilla Parker-Bowles, w której przez całe życie był zakochany. Małżeństwo Karola i Diany zakończyło się 28 sierpnia 1996 roku. Książę zaczął pokazywać się publicznie z dawną ukochaną dopiero trzy lata później, a cztery lata później na oficjalnych wydarzeniach.  Zaręczyny księcia Karola i Camilli ogłoszono 10 lutego 2005 r. Ślub księcia Karola i Kamili odbył się 9 kwietnia 2005 r. w ratuszu Windsor Guildhall, a następnie para wzięła udział w błogosławieństwie w kaplicy Świętego Jerzego na zamku w Windsorze.

Jak się poznali Meghan Markle i książę Harry?

Meghan Markle i książę Harry poznali się w 2016 roku na randce w ciemno zorganizowanej przez ich przyjaciół. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Następny dzień także spędzili wspólnie, a miesiąc później pojechali razem do Afryki, gdzie Harry pracował w tamtym czasie jako wolontariusz. Zakochanym nie udało się długo utrzymywać związku w tajemnicy. Już w październiku tego samego roku magazyn „The Sunday Express” opublikował artykuł zatytułowany „Harry jest szczęśliwszy niż kiedykolwiek”. Wtedy zaczęła się medialna nagonka na Meghan, podobnie jak wiele lat wcześniej na matkę Harry’ego – księżną Dianę.

 Media zdecydowanie miały o czym pisać. Meghan nie tylko nie była szlachetnie urodzona, ale nie była nawet Brytyjką! Kiedy gwiazda zaczęła spotykać się z księciem, była już uznaną aktorką w Ameryce. Była znana głównie ze swojej roli w popularnym serialu „W garniturach”. Nagonka dotyczyła również jej koloru skóry. Wtedy w obronie aktorki stanął pałac Buckingham, który wydał oświadczenie z prośbą o zaprzestanie prześladowań.

Im dłużej Meghan była związana z Harrym, tym więcej „brudów” prasa znajdowała na jej temat. Okazało się, że gwiazda była już kiedyś zamężna. Aktorka poznała pierwszego męża, Trevora Engelsona, kiedy miała zaledwie 23 lata. To podobno pierwszy narzeczony pomógł jej rozwinąć karierę w Hollywood. Para pobrała się w 2011 roku, a rozwiodła się zaledwie dwa lata później, w 2013 roku. W tamtym czasie Meghan nie spodziewała się jeszcze, że pięć lat później poślubi członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

Meghan i Harry ogłosili swoje zaręczyny 25 września 2017 roku. Zakochani pobrali się rok później, 19 maja 2018 r. w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Suknia ślubna Meghan została zaprojektowana przez Clare Waight Keller, dyrektor kreatywną Givenchy. Po uroczystości młodzi udali się na prywatne przyjęcie zorganizowane przez królową Elżbietę II. Po kilku godzinach pojawili się na kolejnej uroczystości, tym razem wydanej przez księcia Karola, ojca Harry’ego. Tam bawiło się ok. dwustu gości. Meghan postanowiła pójść za amerykańską tradycją i zmieniła suknię tuż przed weselem. Na przyjęcie wybrała kreację od Stelli McCartney. W długiem sukni bez rękawów i z wysokim dekoltem prezentowała się zachwycająco!

Pałac Kensington 15 października 2018 r. ogłosił pierwszą ciążę Meghan. 6 maja 2019 r. księżna Sussex urodziła syna – Archiego Harrisona. Rok później, 25 listopada 2020 roku, w liście na łamach „The New York Timesa” Meghan przyznała, że w lipcu poroniła drugą ciążę. Chociaż tragedia była ogromnym ciosem dla małżonków, wiedzieli, że dalej chcą powiększyć rodzinę. 14 lutego 2021 r. przedstawiciel pary ogłosił, że Meghan jest w trzeciej ciąży. Córeczka księcia Harry’ego i Meghan przyszła na świat 4 czerwca. Dziecko otrzymało imiona Lilibet Diana, na cześć królowej i babki ze strony ojca.

Najciekawsze fakty z życia księcia Harry’ego

  • Harry, zanim został wzorowym mężem i ojcem, został okrzyknięty niegrzecznym chłopcem w rodzinie królewskiej. W 2002 r. książę Karol wysłał nawet syna na jeden dzień do centrum rehabilitacyjnego dla osób uzależnionych od narkotyków w południowym Londynie.
  • Książę w 2011 roku ukończył szkolenie pilota helikoptera Apache.
  • W 2016 roku wystąpił wraz z królową Elżbietą oraz Barackiem i Michelle Obamą w spocie promującym zawody sportowe dla weteranów wojennych.
  • W kwietniu 2011 r. uczestniczył w wyprawie, podczas której zdobył północny biegun Ziemi. Dwa lata później zdobył również biegun południowy.