Książę Edward to najmłodszy syn Elżbiety II i księcia Filipa. Rzadko pojawia się w mediach i mało się o nim mówi, dlatego uważany jest za najbardziej tajemniczego członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Przybliżamy sylwetkę Edwarda, hrabiego Wessexu!

Kim jest książę Edward?

Książę Edward urodził się 10 marca 1964 r. w Londynie. To najmłodszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Zajmuje 14. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu. Jego najstarszym bratem jest książę Karol. Książę Edward ma jeszcze siostrę Annę, księżniczkę angielską i brata Andrzeja, księcia Yorku. Ukończył prywatną szkołę Gordonstoun w Szkocji, w której był przewodniczącym samorządu szkolnego, Następnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie studiował na wydziale historii. Po skończeniu studiów wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej. Wrażliwy chłopiec od zawsze wykazywał zainteresowanie aktorstwem i teatrem, jednak jego ojciec, książę Filip wychowywał go dosyć surowo i chciał, żeby dziecko wstąpiło do wojska. Niestety okazało się, że Edward nie ma predyspozycji wojskowych i szybko opuścił Królewską Piechotę Morską. Chcąc kontynuować karierę teatralną, zorganizował w 1987 r. królewską wersję popularnego telewizyjnego konkursu „It’s a Knockout”. W końcu książę Edward rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew Lloudem-Webberem i w 1993 r. założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Production. 

Książę Edward od dziecka wyróżniał się na tle rodziny królewskiej. Jego artystyczne zamiłowania sprawiły, że media zaczęły spekulować na temat jego orientacji. Na dodatek nie był on żonaty i nie widziano u jego boku żadnej kobiety, w przeciwieństwie do jego braci, zwłaszcza księcia Andrzeja, który był znanym kobieciarzem. Głośne spekulacje zmusiły Edwarda do zabrania głosu. Książę w 1990 r. publicznie zaprzeczył temu, że jest gejem na łamach tabloidu Daily Mirror. „Nie jestem gejem! To oburzające, że sugerujecie coś takiego. To niesprawiedliwe wobec mnie i mojej rodziny!”, mówił wtedy. 

Książę na co dzień zajmuje się tzw. „papierkową robotą” i wspiera Jej Wysokość w jej oficjalnych obowiązkach – często u boku swojej żony, hrabiny Wessexu. Edward jest również zaangażowany w działania społeczne i charytatywne. Obecnie jego praca skupia się szczególnie na rozwoju Nagrody Księcia Edynburga. Książę przejął ten obowiązek po śmierci swojego ojca, księcia Filipa. Nagrody Księcia Edynburga ustanowił mąż Elżbiety II w 1956 r. To program dla młodzieży, początkowo jedynie z Wielkiej Brytanii, ale obecnie ze 144 krajów. Nagroda ma na celu wzmacnianie poczucia obywatelskiego i rozwijanie sprawności fizycznej wśród młodych ludzi. 

Myślę, że bardzo ważne jest, żebyśmy zatrzymali większość nagród, które ojciec ustanowił. (…) Ludzie chcą, żeby było kontynuowane, co jest wspaniałe. Nagrody Księcia Edynburga żyje i ma się dobrze. Sądzę, że ma przed sobą wielką przyszłość – powiedział w krótkim filmiku na instagramowym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej książę Edward.

Kariera księcia Edwarda

Książę Edward uważany jest za najbardziej tajemniczego członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Wrażliwy chłopiec nie mógł się odnaleźć w armii i wybrał dla siebie inną drogę, co nie ucieszyło jego ojca, księcia Filipa. Najmłodszy syn królowej podążył za swoją pasją i postanowił, że będzie rozwijać swoja pasję teatralną. Chociaż jego „królewska” wersja  konkursu „It’s Knockout” spotkała się z ogromną krytyką (wiele osób uznało program za naruszenie godności brytyjskiej rodziny królewskiej), to nie chciał się poddawać. W 1993 r. założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Production i rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew-Lloudem-Webberem. Książę Edward był nawet potajemnie związany w latach 90. z aktorką musicalową Ruthie Henshall. 

Najmłodszy syn królowej w 1999 r. poślubił Sophie Rhys-Jones, która była dyrektorką firmy public relations. Niestety finansowy kryzys Ardent Production i złośliwe komentarze w prasie na temat firmy Sophie sprawiły, że małżonkowie ogłosili, że wstrzymują działalność zarobkową. 

Książe Edward – życie prywatne

Wrażliwość księcia Edwarda, jego zainteresowanie sztuką i fakt, że nie był często widziany z kobietami doprowadziły do tego, że prasa zaczęła spekulować na temat jego orientacji. Plotki były tak częste i głośne, że książę musiał publicznie zaprzeczać temu, że jest gejem. Dopiero po latach wyszło na jaw, że Edward w latach 90. potajemnie spotykał się z aktorką musicalową. Spekulacje zniknęły jednak dopiero po tym, jak książę w 1999 r. poślubił Sophie Rhys-Jones. 

Zobacz także:

Edward oświadczył się żonie pierścionkiem z trzema diamentami wartym 105 tysięcy funtów. Para pobrała się 19 czerwca w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Kameralny ślub, na jaki zdecydowali się zakochani, był całkowitym zerwaniem z tradycją wystawnych i formalnych uroczystości królewskich. Edward w dniu ślubu otrzymał tytuł „hrabiego Wesseksu” i „wicehrabiego Severn”. 

Jak się jednak okazało, temat orientacji księcia nie zniknął całkowicie po ślubie. Co ciekawe, powrócił za sprawą... jego własnej żony. Hrabina Wesseksu rok po ślubie udzieliła wywiadu „News of the world”, w którym zaprzeczyła, że jej mąż jest gejem. „Plotki o jego orientacji seksulanej słyszałam jeszcze przed ślubem, ale zawsze uważałam to za głupie gadanie, bo Edward pracował w teatrze, więc ludzie przypuszczali, że może być gejem”. Wywiad, który został opublikowany pod tytułem „Mój Edward nie jest gejem!” okazał się być ogromnym skandalem w rodzinie królewskiej. Chwilę po tym, pod naciskiem dworu, książę Edward i hrabina zrezygnowali  z działalności zarobkowej. 

Pierwsze dziecko pary przyszło na świat 8 listopada 2003 r. Była to córka Louise Alice Elizabeth Mary, znana także jako lady Louise Windsor. 17 grudnia 2007 r. rodzina powiększyła się o syna, Jamesa Windsora. Małżonkowie zdecydowali, że ich dzieci nie będą tytułowane zgodnie z prawem „Ich Królewskimi Wysokościami Książętami Zjednoczonego Królestwa”. Najstarszy syn pary będzie posługiwać się tytułem „Wicehrabia Severn”, natomiast córki tytułami Lady. 


Ciekawostki o księciu Edwardzie

  • Kiedy książę Edward stanął na ślubnym kobiercu, miał 35 lat! W tamtych czasach było to ewenementem na brytyjskim dworze. 
  • Tort na ślubie Edwarda składał się z siedmiu pięter i był ozdabiany rakietami tenisowymi, ponieważ zakochani poznali się na turnieju tenisowym.
  • Zanim zaczął naukę na Uniwersytecie Cambridge, książę zdecydował się na tzw. gap year, który spędził głównie w Nowej Zelandii. 
  • W młodości został asystentem produkcji w The Really Useful Theatre Company. Pracował tam przy takich musicalach jak „Koty” czy „Upiór w operze”.
  • Jego związek z Sophie Rhys-Jones uchodzi za bardzo udany. Jako jedyne z dzieci królowej Elżbiety II książę nie zakończył dotąd swojego małżeństwa rozwodem i nie dosięgnęła go klątwa Windsorów. Mówi się, że to dzięki temu, że para na ślub wybrała kaplicę św. Jerzego na Zamku Windsor, a nie Opactwo Westminster czy Katedrę Świętego Pawła, jak reszta rodziny.