Kim jest książę Albert?

Książę Albert II Grimaldi przyszedł na świat 14 marca 1958 r. w Monte Carlo, jako drugie dziecko i pierwszy syn Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako. Co ciekawe, Albert był pierwszym mężczyzną urodzonym w rodzie Grimaldich od czasu narodzin swojego ojca. Ma jedną starszą i jedną młodszą siostrę. Karolina Hanowerska przyszła na świat 23 stycznia 1957 roku, natomiast Stefania Grimaldi urodziła się 1 lutego 1965 roku.

Książę w 1976 r. ukończył z wyróżnieniem wyższą szkołę imienia Alberta I. Potem w Ameryce uczył się nauk politycznych, ekonomii, muzyki i literatury angielskiej. Uczęszczał nawet do tzw. Glee club, z którym podróżował po Europie i Bliskim Wschodzie w 1979 roku. Albert bliższy sercu był jednak od zawsze sport. Podobnie jak jego dziadek i wuj, brał udział w igrzyskach olimpijskich. Reprezentował Monako w zimowych igrzyskach aż pięciokrotnie! Startował wtedy w wyścigach bobslejowych dwójek i czwórek.

Zanim Albert został księciem Monako, w państwie rządził jego ojciec – Rainier III Grimaldi. Reprezentował jednak księcia i często towarzyszył rodzicom na oficjalnych imprezach i wizytach. W 1982 r. uczestniczył w wizycie na Islandii. Była to ostatnia dyplomatyczna podróż księżnej Grace, która kilka miesięcy później zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. W 2005 r. książę Rainier III wydał oficjalne oświadczenie, w którym ogłosił, że nie jest w stanie dłużej pełnić swoich obowiązków ze względu na pogarszające się zdrowie. Książę zmarł 6 kwietnia 2005 r i tym samym Albert został kolejnym księciem Monako. Otrzymał wtedy tytuł „Jego Książęcej Wysokości Suwerennego Księcia Monako”.

Księżna Grace – od gwiazdy do księżnej i matki następcy tronu

Matką księcia Alberta jest księżna Grace, wcześniej znana jako Grace Kelly. Jej życie było tak fascynujące, że mogłoby być gotowym scenariuszem filmowym. Kelly od dziecka fascynowała się kinem i marzyła o zostaniu aktorką. Kiedy z powodu niskich wyników w nauce nie dostała się na studia, postanowiła spróbować swoich sił na scenie. Wzięła udział w audycji Amerykańskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Nowym Jorku i pozwolono jej się uczyć aktorstwa. Karierę zaczynała dużymi rolami na Broadwayu. Za rolę Lindy Nordley w filmie „Mogambo” otrzymała Złotego Globa oraz pierwszą nominację do Oscara. Największy sukces przyszedł jednak zaledwie rok później. Kelly otrzymała najważniejszą nagrodę filmową za rolę Georgie Elgin w filmie „George’a Seatona „Dziewczyna z prowincji”. W 1999 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na trzynastym miejscu listy największych gwiazd kina amerykańskiego.

Zdjęcia do „Złodzieja w hotel” zaprowadziły ją do Francji. Tam poznała księcia Monako – Rainiera III, który był młody i właśnie szukał żony. Para ogłosiła swoje zaręczyny w styczniu 1956 r. 18 kwietnia 1956 r. amerykańska aktorka poślubiła księcia Monako w cywilnej ceremonii w Sali Tronowej w Pałacu Monako. Następnego dnia odbył się ślub kościelny pary, który miał miejsce w Katedrze Świętego Mikołaja. Tym samym Grace Kelly otrzymała tytuł „Jej Książęcej Wysokości Księżnej Monako”. Oczywiście nowa funkcja oznaczała koniec kariery w Hollywood. Kiedy Grace brała ślub, miała tylko 27 lat i całą karierę przed sobą. Była wschodzącą gwiazdą, ulubienicą największych reżyserów i zdobywczynią Oscara. Wybrała jednak księcia. 

13 września 1982 r. księżna i jej córka, księżniczka Stefania zostały ranne w wypadku samochodowym. Grace doznała podobno ataku apopleksji i straciła panowanie nad autem. Pojazd wpadł w przepaść. Księżna trafiła do kliniki, jednak badania wykazały nieodwracalny uraz mózgu. Przestał on funkcjonować następnego dnia i o godzinie 22:10 aparatura podtrzymująca życie Grace została wyłączona. Pogrzeb księżnej odbył się 18 września 1982 r. w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako. W ceremonii uczestniczyło czterystu gości, w tym księżna Walii, Diana, która reprezentowała brytyjską rodzinę królewską.

Albert II książę Monako i jego żona Charlene

Albert II po raz pierwszy pojawił się publicznie w towarzystwie Charlene Wittstock w 2006 roku. Wspólnie wybrali się do Turynu, żeby uczestniczyć w zimowych igrzyskach olimpijskich. Para poznała się sześć lat wcześniej w Monaku. Zaręczyny Alberta i Charlene ogłoszono 23 czerwca 2010 r. Pływaczka traktowała swoją nową pozycję bardzo poważnie. Przyjęła wyznanie rzymskokatolickie, chociaż Konstytucja Monako tego nie wymagała. Nauczyła się nawet języka francuskiego, dialektu monegaskiego i dworskiego protokołu.

Ślub cywilny pary odbył się 1 lipca 2011 r w Sali Tronowej Pałacu Książęcego w Monako. Uroczystość kościelna odbyła się następnego dnia, podobnie jak w przypadku ślubu rodziców Alberta. Ceremonię wyróżniało jednak to, że odbyła się na dziedzińcu pałacu książęcego. Przyjęcie odbyło się w operze. Para 10 grudnia 2014 r. przywitała na świecie bliźniaki – księżniczkę Gabrielę i księcia Jakuba, następcę tronu Monako.

Klątwa rodu Grimaldi

Małżeństwo Alberta i Charlene nie uchodzi za udane. Chociaż sama zaprzecza, księżna wyglądała na przygnębioną podczas swojego ślubu. Uznano ją nawet za najsmutniejszą księżną świata. Niektórzy winią za to klątwę rodu Grimaldi. Na czym polega klątwa?

Legenda sięga  XIII wieku. Mówi, że praprzodek księcia Monako, Rainier I Grimaldi, ściągnął na swoją rodziną nieszczęście, gdy porwał dziewicę z Flamandii. Zrobił to jedynie po to, żeby zaspokoić swoje żądze. Kobieta w ramach zemsty rzuciła klątwę na jego ród. Od tamtego momentu żadne małżeństwo z rodu Grimaldi nie miało zaznać szczęścia.

Chociaż historia jest jedynie legendą, nie da się ukryć, że może być w niej trochę prawdy. Grace Kelly miała podobno nadzieję, że będzie kontynuować swoją karierę. Niestety okazało się, że Rainier zdecydowanie się temu sprzeciwił. Małżeństwo Karoliny Hanowerskiej również nie uchodzi za udane. W czerwcu 1978 r. poślubiła 17 lat starszego Junta. Dwa lat później Karolina była już po rozwodzie.

Zdrady księcia Alberta

Klątwa rodu Grimaldi dotyczy także Alberta I i Charlene. Książę zdecydowanie nie był wiernym kochankiem. Kilka dni przed ślubem wyszło na jaw, że ma nieślubne dziecko, córkę Jaśminę. Ślub obył się zgodnie z planem ale już kilka lat później okazało się, że książę ma dodatkowo nieślubnego syna – Alexandra.

Jaśmina była owocem związku księcia z kelnerka, Amerykanką Tamarą Rotolo. Syna Alexandra urodziła Albertowi stewardessa. Obie kobiety stoczyły walkę o uznanie dzieci. Według niektórych jest to dowód na to, że książę może mieć jeszcze więcej potomków z nieprawego łoża.

Żona księcia Alberta – „najsmutniejsza księżna świata”

Żoną księcia Alberta jest Charlene Grimaldi, która na swoim ślubie otrzymała tytuł „najsmutniejszej księżnej świata”. Dlaczego? Charlene nie miała łatwego życia. Odnosząca sukcesy pływaczka poświęciła swoją karierę dla księcia Monako.

"Rezygnacja z pływania była najtrudniejszą decyzją, jaką podjęłam. Nie byłam emocjonalnie przygotowana do zakończenia kariery" – przyznała księżna w jednym z wywiadów.

Chociaż podobnie jak Grace Kelly zrezygnowała dla męża z miłości, jej małżeństwa nie można zaliczyć do udanych. Księżna przed ślubem dowiedziała się, że jej przyszły mąż niedługo zostanie ojcem. Później na jaw wyszło, że Albert ma nie jedno, a dwoje nieślubnych dzieci. Pływaczka chciała uciec do swojego kraju przed ceremonią, jednak została zatrzymana na lotnisku i ślub ostatecznie się odbył.

Od tamtego czasu księżna rzadko widywana jest z uśmiechem na twarzy. Niektórzy twierdzą, że to wina zbyt wielu operacji plastycznych i wstrzykiwanego botoksu. Inni mówią, że to efekt zmęczenia i smutku spowodowanego kryzysem małżeńskim. Jedno jest pewne – twarz księżnej z roku na rok coraz bardziej się zmienia