Ten system walki wręcz został wymyślony w latach 30. w ówczesnej Czechosłowacji przez Imi Lichtenfelda, zapaśnika, gimnastyka i boksera. Chciał on w ten sposób pomóc Żydom nękanym terrorem faszystowskim.  W późniejszym czasie emigrował do Palestyny, gdzie został szefem szkoleń grup specjalnych.

Krav maga nie jest uznawana za sport. Z założenia służy samoobronie, trening ma za zadanie przygotować uczestnika do realnej walki, nie ma tu współzawodnictwa. Głównym założeniem tej techniki jest pozbawienie przeciwnika zdolności do walki. Nie znajdziemy tu filozofii znanej np. z azjatyckich sztuk walki. Zasada krav magi jest bardzo prosta: broń się, bez względu na środki.

Trening opiera się na naturalnych ruchach i odruchach uczestników. Techniki walki mają być przede wszystkim skuteczne, a samo ich przyswojenie łatwe i szybkie.  Znajdziemy tu uderzenia rękami, łokciami, kopnięcia, uderzenia kolanami oraz chwyty mające pomóc obronić się przed napastnikiem z nożem czy inną bronią. Podczas zajęć uczy się także wykorzystania do obrony przedmioty codziennego użytku np. klucze oraz koncentruje na najsłabszych miejscach ludzkiego ciała takich jak oczy, gardło czy nerki.

Krav maga występuje w dwóch wersjach: cywilnej, na którą może się zapisać każdy oraz militarnej dostępnej dla wojska. Mimo, iż krav maga jest techniką bardzo skuteczną to jej najważniejszą zasadą jest unikanie miejsc i sytuacji niebezpiecznych, a walka jest ostatecznością.

Trening krac magi wykorzystuje pracę całego ciała i angażuje wiele partii mięśniowych. Jest on bardzo intensywny, dlatego przynosi świetne efekty. Grupy składają się z kilku osób o różnej budowie ciała, co ma ułatwić w przyszłości samoobronę. Są też treningi skierowane wyłącznie do kobiet. Należy jednak pamiętać, że jest to technika walki i jej nieodłączną częścią są sparingi.