Jak zrobić koka z długich włosów?

Często wydaje się, że koki z długich włosów są najprostsze do wykonania, ponieważ w ich przypadku łatwo zrobić okazałe upięcie, nawet nie mając specjalnych umiejętności. Jednak nic bardziej mylnego! Długie włosy są cięższe niż krótkie, a co za tym idzie, trzeba poświęcić dużo więcej uwagi na to, aby upięcie było stabilne i nie zsuwało się pod wpływem ruchu. Stabilny kok na długich włosach nie musi jednak wiązać się z długotrwałą i mozolną pracą – warto postawić w tym przypadku na sprawdzone triki.

Świetnym wyborem dla posiadaczek długich włosów jest kok z warkocza. Oprócz tego, że wygląda bardzo efektownie, posiada również kilka innych zalet. Przede wszystkim jest szalenie prosty do zrobienia – uda się nawet przy pierwszej próbie. Takie upięcie wykonuje się bardzo szybko, a co najważniejsze, utrzyma się cały dzień.

Te ozdoby do włosów mogą Ci się przydać:

Kok z warkocza – potrzebne akcesoria

 • mocne gumki do włosów (a przy tym możliwie cienkie);
 • wsuwki do włosów;
 • szczotka.

Warto zadbać o to, aby zarówno gumki, jak i wsuwki miały kolor zbliżony do koloru naszych włosów. Posiadaczki ciemnych pasm nie będą miały problemów z wyborem, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo czarnych i brązowych spinek. Blondynki natomiast z łatwością znajdą wsuwki w kolorze srebrnym lub złotym.

Kok z warkocza krok po kroku

1. W pierwszej kolejności porządnie rozczesz pasma swoich włosów za pomocą szczotki. Do tego celu najlepiej sprawdzają się szczotki z dodatkiem włosia dzika, ponieważ sprawiają, że włosy nie elektryzują się i są doskonale wygładzone.

Zobacz także:

2. Pochyl się i zarzuć włosy do przodu. Używając szczotki, jak najstaranniej zaczesz wszystkie pasma w kierunku czubka głowy i solidnie chwyć je wolną dłonią.

3. Tak powstały ogonek zwiąż mocną gumką do włosów. Długie pasma są ciężkie, dlatego aby gotowa fryzura nie zsuwała się w ciągu dnia, możesz wzmocnić upięcie za pomocą dodatkowej gumki i kilku dyskretnych wsuwek.

4. Podziel kucyk na dwa odrębne pasma. Następnie każde z nich podziel na trzy kolejne części i zrób dwa warkocze. Zwiąż je na końcach za pomocą gumek w kolorze włosów.

5. Jeden warkocz owiń wokół kucyka i skrupulatnie przypnij wsuwkami. Z drugim zrób dokładnie to samo, tyle że w przeciwnym kierunku.

Taki kok to doskonała fryzura dla osób zabieganych, które w ciągu dnia nie mają zbyt wiele czasu na poprawki przy lustrze. Jeśli zależy ci na naprawdę trwałym efekcie, spryskaj upięcie lakierem do włosów.

foto: Getty Images

Jak zrobić koka z krótkich włosów?

Błędnie uważa się, że koki z krótkich włosów, czyli takich, które sięgają maksymalnie do ramion, są niemożliwe do zrobienia. Wręcz przeciwnie, pod pewnymi względami łatwiej pracuje się właśnie na takich kosmykach, ponieważ są lekkie i zapanowanie nad nimi nie jest zbyt pracochłonne. Z krótkich włosów można zrobić nawet kok ślubny – w tym celu również warto zadbać o to, aby fryzura była stabilna. Dzięki temu będzie dobrze wyglądać przez całe wesele.

Kok na krótkich włosach – potrzebne akcesoria

 • cienka gumka do włosów;
 • wsuwki;
 • szczotka;
 • grzebień ze szpikulcem;
 • lakier do włosów lub żel w sprayu.

Ślubny kok z krótkich włosów – sposób wykonania

1. Podobnie jak w przypadku pierwszej propozycji, zacznij od rozczesania kosmyków.

2. Używając grzebienia ze szpikulcem podziel włosy na dwie części, wykonując przedziałek ciągnący się od jednego ucha do drugiego. Za pomocą klamerki zepnij przednią część czupryny tuż nad czołem, tak, aby ci nie przeszkadzała.

3. Pochyl się i pozostałe włosy zarzuć do przodu. Zaczesz je szczotką w kierunku czubka głowy.

4. Pozostań w tej pozycji – za pomocą grzebienia ze szpikulcem wydziel cienkie, płaskie i podłużne pasmo włosów, znajdujące się przy samym karku. Podziel je na trzy równe części.

5. Z wydzielonej połowy włosów zapleć warkocz dobierany, zaczynając przy karku, a kończąc przy czubku głowy. Końcówkę warkocza owiń cienką gumką, najlepiej w kolorze twoich kosmyków.

6. Wyprostuj się. Włosy pozostawione nad czołem zaczesz szczotką w kierunku czubka głowy i za pomocą kolejnej gumki połącz je z końcówką wykonanego wcześniej warkocza, w taki sposób, aby powstał kucyk.

7. Używając grzebienia podtapiruj nieco zwisający ogonek. Dzięki temu twój kok zyska na objętości.

8. Delikatnie i niedbale zwiń włosy w rulon i owiń go w taki sposób, aby uformować koka, jednocześnie zakrywając gumki. Upięcie wzmocnij wsuwkami.

9. Spryskaj fryzurę lakierem i wygładź ewentualne odstające kosmyki.

Ponieważ kok opiera się na warkoczu dobieranym, sam w sobie jest już ozdobą. Mimo to, idąc do ślubu, warto przystroić go dodatkowymi akcesoriami, takimi jak na przykład spinki w kształcie kwiatów lub wsuwki zakończone koralikami.

Jak zrobić koka z wypełniaczem?

Kok z wypełniaczem to zbawienne rozwiązanie nie tylko dla posiadaczek cienkich włosów, ale również dla perfekcjonistek, które chcą osiągnąć fryzurę o idealnie symetrycznym kształcie. Wypełniacz to bardzo popularne akcesorium przy wykonywaniu hiszpańskiego koka, ale sprawdzi się również jeśli preferujesz kok angielski. Wypełniacz do koka ma kształt donuta i można go kupić niemal w każdym dużym sklepie odzieżowym. Mimo, że nie należy on do drogich, możesz go zastąpić czymś, co prawie każda z nas ma zawsze w domu, czyli rajstopami. Wystarczy, że od rajstop, których już nie używasz odetniesz jedną nogawkę i zwiniesz ją w rulon. W ten sposób powstanie oponka, która jest doskonałą alternatywą dla sklepowego wypełniacza. Kok hiszpański to idealna propozycja nie tylko do ślubu - świetnie sprawdzi się również w środowisku biznesowym, nadając ci szyku i elegancji.

Kok hiszpański – potrzebne akcesoria

 • wypełniacz do koka;
 • wsuwki;
 • gumka do włosów;
 • szczotka;
 • lakier utrwalający;
 • spray nabłyszczający do włosów.

Kok hiszpański – instrukcja

1. Zaczesz wszystkie włosy do tyłu, starając się, aby pozostały gładkie i znajdowały się jak najbliżej skóry głowy.

2. Tuż nad karkiem zwiąż kosmyki w ciasny kucyk.

3. Na kucyk nałóż wypełniacz, a włosy rozłóż dookoła niego w taki sposób, aby ułożyły się na kształt palmy.

4. Ciasno poupinaj kosmyki za pomocą wsuwek, dbając o to, aby przykryć włosami znajdujące się pod nimi wypełnienie.

5. Obficie spryskaj upięcie lakierem i wygładź nawet najmniejsze odstające kosmyki.

6. Gotową fryzurę spryskaj dodatkowo sprayem nabłyszczającym – dzięki temu twoje włosy będą wyglądały jak niezmącona tafla wody!

Jak zrobić koka bez wypełniacza?

Jeśli zależy ci na wykonaniu klasycznego upięcia, ale nie chcesz w tym celu używać wypełniacza, możesz postawić na alternatywę w postaci francuskiego koka. Taka fryzura doskonale nada się na eleganckie wyjście lub do pracy, w której obowiązuje formalny dress code.  

Kok francuski – co będzie potrzebne?

 • szczotka;
 • wsuwki;
 • lakier do włosów;
 • ozdobna spinka z grzebieniem.

Kok francuski – jak go wykonać?

1. Zaczesz wszystkie włosy na jeden bok i zbierz je z tyłu.

2. Zaczynając od punktu znajdującego się nieco poniżej czubka głowy, a kończąc tuż nad karkiem, powpinaj wsuwki we włosy w taki sposób, aby pasma pozostały po jednej stronie czaszki.

3. Luźne kosmyki zwiń w rulon, przypominający kształtem banana.

4. Przymocuj go za pomocą ozdobnej spinki z grzebieniem – wsuń ją z boku, dbając o to, aby nie zdeformować stworzonego wcześniej rulonu.

Jak zrobić koka z cienkich włosów?

Cienkie włosy najczęściej charakteryzują się niewielką objętością. Częstym problemem, z którym borykają się posiadaczki tego typu włosów są również zakola. W takim przypadku warto postawić na koki z grzywką – nada ona fryzurze lekkości i zakryje problematyczne obszary. Dodatkowo, aby kok miał szansę być nieco większy, należy wcześniej zadbać o poprawę objętości naszej czupryny za pomocą lokówki. Kok z lokami to jedno z najpopularniejszych upięć ostatnich kilku lat.

Luźny kok – jakie akcesoria będą potrzebne?

 • lokówka do włosów lub prostownica z zaokrąglonymi brzegami;
 • szczotka;
 • cienka gumka;
 • wsuwki;
 • lakier utrwalający.

Jak wykonać luźnego koka?

1. Zacznij od rozczesania pasm i zakręcenia loków za pomocą lokówki. Nie musisz się przy tym zbytnio starać, ponieważ ten zabieg ma na celu jedynie dodanie włosom objętości.

2. Używając grzebienia ze szpikulcem zrób równy przedziałek na środku lub z boku, zgodnie z tym jak układa się twoja grzywka.

3. Zaczesz loki do tyłu i uformuj kucyk mniej więcej na środkowej części głowy.

4. Niedbale poupinaj fale w taki sposób, aby ukształtować luźnego koka.

5. Wyjmij pojedyncze, cienkie pasma – taki zabieg nada fryzurze lekkości.

6. Spryskaj włosy lakierem.

Nieco niedbały i luźny kok doskonale sprawdzi się zarówno na codzień, jak i w sytuacjach, w których chcemy wyglądać elegancko, lecz zależy nam, aby elegancja ta nie była pozbawiona nutki nonszalancji. Fryzura ta uwielbiana jest przez gwiazdy goszczące na czerwonym dywanie – odmładza i nadaje twarzy lekkości.