Kiedy wiele lat temu przez przypadek dowiedziałam się, że mój kolega na tym samym stanowisku zarabia o 30% więcej ode mnie – odeszłam z pracy. Obraziłam się. I to tak bardzo, że nie zniżyłam się nawet do podjęcia jakichkolwiek negocjacji z pracodawcą ani do podania powodu mojej decyzji. Patrząc na ten krzyk urażonej ambicji i dumy z dzisiejszej perspektywy myślę sobie, że to było jednocześnie bardzo idealistycznie piękne i bardzo profesjonalnie głupie.

Ile wynosi luka płacowa w Polsce?

Według danych Ministerstwa Pracy za ostatni rok, kobiety w Polsce zarabiają średnio o 7 do 18,5 proc. mniej od mężczyzn, w zależności od przyjętej metodologii. W sondażu „Liczymy się z Polkami” przeprowadzonym na zlecenie „Wysokich Obcasów” przez Kantar Millward Brown, sytuacja kobiet w Polsce wygląda jeszcze gorzej. Wynika z niego, że aż 69% kobiet w Polsce dysponuje miesięcznym budżetem poniżej 2500 zł netto miesięcznie, zaś tylko 27% dostaje więcej. W przypadku mężczyzn proporcje wypadają bardziej korzystnie: pensję poniżej 2500 zł netto otrzymuje już nie 69, ale 41% mężczyzn w Polsce, natomiast większość, bo aż 54% - zarabia więcej. Ale nie musi tak być.

Jak zwiększyć swoje szanse na podwyżkę?

Jeśli cieszy Cię to, co robisz, jeśli dobrze się czujesz w organizacji, w której pracujesz, jeśli lubisz ludzi, z którymi pracujesz a wysokość pensji jest jedynym źródłem Twojej frustracji zawodowej warto po prostu poprosić o podwyżkę. Zanim do tego przystąpisz, dobrze jest wiedzieć, co zwiększy Twoje szanse na jej dostanie. Oto 5 punktów, które warto wziąć pod uwagę.

--

Anna Radzikowska jest coachem biznesowym i inwestorką anielską. Osiem lat pracowała w korporacji, od piętnastu lat prowadzi własną firmę. Pomaga kobietom w trudnych wyborach zawodowych, szczególnie w tym, jak skutecznie odchodzić z pracy i z sukcesem zakładać własne firmy. Jest propagatorką idei różnorodności i równouprawnienia, wspiera dialog polsko-żydowski i rodzicielstwo zastępcze.