Ślina kleszcza zawiera substancje znieczulające, więc jego ukąszenia nie bolą. Mogą jednak wywołać bardzo poważne choroby: boreliozę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Uwaga! Przenoszą zarazki tych choróby tylko niektóre kleszcze. Występują one głównie na Mazurach, w suwalskiem, olsztyńskiem, białostockiem i na Pomorzu. Zamiast grać w „kleszczową ruletkę”, zapobiegaj ewentualnym kłopotom.

Na spacer do lasu zakładaj dziecku długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, skarpetki i kryte buty, a na głowę czapkę (chustkę). 

Przed wyjściem sięgnij po preparaty odstraszające kleszcze, np. Moustidose, AntyBzzz (dla dzieci, w płynie), Off Delicate. 

  • Po powrocie do domu obejrzyj ciało dziecka, szczególnie głowę (okolice uszu), ręce i nóżki. 
  • Gdy zauważysz wbitego w skórę kleszcza, nie zgniataj go, nie zdrapuj, nie wyciskaj. Smarowanie masłem, kremem czy octem to też zły pomysł - pasożyt zginie, ale przedtem zwymiotuje wydzielinę prosto do krwi dziecka (a w niej właśnie mogą być zarazki!). Chwyć kleszcza pęsetą przy głowie i zdecydowanym ruchem wyjmij, pociągając mocno ku górze. Miejsce ukąszenia zdezynfekuj. 
  • Jeśli nie uda ci się samodzielnie wyjąć intruza, wybierz się z dzieckiem jak najszybciej do lekarza.
  • Od czasu ukąszenia oglądaj ciało malca przez kilka tygodni. Jeśli zauważysz gdzieś zaczerwienienie, skontaktuj się z pediatrą!
Szczepienia - komu, kiedy, jakie?

Nie ma szczepionki „na kleszcze”. Możesz jednak zabezpieczyć malucha przed zachorowaniem na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Szczepionkę można podać dziecku, które skończyło rok i jest zdrowe. Receptę wypisuje pediatra. Wykupisz ją w przychodni lub aptece.

Pszczoły, osy, szerszenie

Zmniejszysz ryzyko użądlenia malca przez te owady, jeśli będziesz pamiętala, żeby: 

  • ubierać dziecko w ubranka o stonowanych kolorch i uważać, gdy malec je lub pije jakieś słodkości - jaskrawe barwy i słodkie zapachy przyciągają owady;
  • sprawdzać zawsze butelkę (kubek) przed podaniem jej dziecku - żądlące owady lubią się ukryć w słodkiej herbacie czy przy krawędzi butelki z sokiem.

Użądlenie osy lub szerszenia bardzo boli. W miejscu ukąszenia pojawia się wyraźne zaczerwienienie z jasnym punktem w środku. Owady te gryząc wpuszczają w skórę jad, który powoduje nie tylko ból i pieczenie, ale może też wywołać u dziecka podwyższenie temperatury, biegunkę albo wymioty. Pszczoły po ukąszeniu pozostawiają żądło, na końcu którego znajduje się mały zbiorniczek z jadem. Wyciskanie, zdrapywanie lub ściskanie w palcach tego zbiorniczka spowoduje uszkodzenie go i zwiększy dolegliwości dziecka! Aby tego uniknąć, trzeba żądło bardzo delikatnie uchwycić (np. pęsetą) i wyciągnąć w całości, a następnie: 

  • zdezynfekować użądlenie lub przemyć je zimną wodą; 
  • przyłożyć jak najszybciej zimny okład z roztworu sody (1 łyżeczka na pół szklanki wody), altacetu, octu, soku z cytryny albo plastra świeżej cebuli.

NASZA RADA

Zgłoś się do lekarza, gdy:

Zobacz także:

  • ukąszone dziecko jest uczulone na jad owadów;
  • ma kilka ugryzień;
  • miejsce ukąszenia bardzo spuchło, a obrzęk, zamiast maleć, nasila się;
  • maluch gorączkuje lub wymiotuje;

Jeśli owad użądlił dziecko w język, wargi, gardło lub okolice ust – daj mu jak najszybciej coś zimnego do picia lub ssania (np. kostkę lodu) i jedź na ostry dyżur lub wezwij pogotowie.

Komary i meszki

Tacy mali krwiopijcy potrafią wyczuć ofiarę z odległości kilkunastu metrów. Atakują głównie wieczorami, zwłaszcza nad wodą. Z zadziwiającą precyzją odnajdują najmniejszy fragment odsłoniętego ciała: nóżkę dziecka wystającą spod spodenek czy czółko spod kapelusika. Nie zapomnij więc, że:

  • okna można zabezpieczyć siatką z drobnymi oczkami; warto też pamiętać, że meszki nie lubią zapachu olejku waniliowego, a komary miętowego;
  • w ramach ochrony przed "żądlącymi piraniami", wieczorami należy przebierać dziecko w długie spodnie, bluzeczki z długim rękawkiem i skarpetki, a odsłonięte części ciała smarować odpowiednimi specyfikami odstraszającymi intruzów;
  • wózek z niemowlęciem warto osłonić moskitierą; można ją kupić w sklepach z akcesoriami dziecięcymi lub zrobić samodzielnie z gęstej firanki lub dużego kawałka gazy;
  • miejsce po ukąszeniu trzeba przemyć spirytusem salicylowym albo wodą z mydłem;
  • obrzęk dobrze jest złagodzić chłodnym okładem lub żelem na ukąszenia (np. Fenistilem); 
  • rozdrapywanie ranki nasila dolegliwości i może przyczynić się do jej zakażenia, dlatego trzeba krótko obcinać paznokcie malca (krótkimi szkrab wyrządzi sobie mniejszą krzywdę).

UWAGA!

Zanim posmarujesz skórę malca preparatem odstraszającym owady, sprawdź, czy można go stosować u małych dzieci!

Informacja o szczepieniu malca powinna się znaleźć w jego książeczce zdrowia. Warto poprosić lekarza, aby na jej ostatniej stronie zapisał, kiedy zgłosić się z pociechą na kolejne szczepienie.

Cykl szczepień przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu obejmuje trzy dawki. Pierwszą najlepiej podać dziecku jeszcze zimą, drugą 1–3 miesięcy później, a trzeci zastrzyk po 9–12 miesiącach od drugiej dawki. Odporność poszczepienna pojawia się po ok. 2 tygodniach od drugiego szczepienia. Aby efekt był trwały, trzeba powtarzać szczepienie co trzy lata, ale wtedy wystarczy już tylko jeden zastrzyk.

Dostępne szczepionki: Encepur (ok. 35-40 zł), FSME-IMMUN INJECT (ok. 50-60 zł).