Kiedy uczyć dziecko języka obcego?

W dzisiejszych czasach nauka języków obcych jest na tyle powszechna i oczywista, że edukację zaczynają już dzieci w przedszkolach, a nawet w żłobkach. Można się spierać, jak dużo z takiej nauki wyniesie niemowlę, ile kilkulatek i czy w ogóle jest sens zaczynać tak wcześnie. A może lepiej poczekać z nauką języka do czasu, kiedy dziecko pójdzie do szkoły podstawowej? Najnowsze ustalenia naukowców rzucają nowe światło na ten problem. 

W jakim wieku najlepiej uczyć się języków obcych, by mówić płynnie i doskonale opanować gramatykę? Badania potwierdzają teorię, że najlepsze efekty i poziom native speakerów osiągają ci, którzy uczą się języków dzieciństwie.

W jakim wieku dziecko najszybciej uczy się języka?

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu testu gramatycznego, w którym wzięło udział 670 tysięcy osób w różnym wieku i różnych narodowości. Szybko okazało się, że wiedzę gramatyczną najlepiej przyswajamy jako dzieci i nastolatki. Kluczowy jest okres do 18. roku życia, przy czym dobrze, jeśli naukę rozpocznie się przed ukończeniem 10 lat.

Co takiego dzieje się po 18. roku życia, że nasze zdolności językowe gwałtownie się zmniejszają? Współautor badania, Josh Tenenbaum, profesor z Massachusetts Institute of Technology w USA, podejrzewa, że może dochodzić wtedy do zmian biologicznych w mózgu. Niemały wpływ mogą też mieć czynniki społeczne i kulturowe. 

Opuszczamy dom rodzinny, zaczynamy pracować, tracimy przywileje młodzieży - to wszystko prawdopodobnie zmniejsza nasze możliwości nauki języka obcego.