Zastanawiasz się czasem, po kim twoja pociecha odziedziczyła ten niezbyt ugodowy charakter? Czemu zawsze pragnie postawić na swoim, szybko się nudzi albo woli bawić się sama w swoim pokoju, zamiast biegać z rówieśnikami? W czasach Cesarstwa Rzymskiego wierzono, że ma to związek z dniem tygodnia, w którym dziecko przyszło na świat, i patronującym mu owocem. Z tekstu dowiesz się, pod jaką smakowitą „gwiazdą” urodził się twój malec i jak z nim postępować.

Poniedziałek – brzoskwinia

Twoja pociecha to prawdziwy Tomek Sawyer albo Pippi Långstrump. Ma silną osobowość, ogromną ciekawość świata i niemałe zdolności przywódcze. W grupie rówieśników gra pierwsze skrzypce. Lubi się też wyróżniać. I to zarówno w kwestiach ubioru, jaki poglądów (tak, tak, twój kilkulatek już je ma i konia z rzędem temu, komu się uda powstrzymać go przed ich wyrażaniem!). We wszystko, co robi, angażuje się na sto procent.Twoje dziecko chętnie podejmuje ryzyko, jest radosne i spontaniczne. Jeżeli powierzysz mu odpowiedzialne zadanie, zrobi, co w jego mocy, by cię nie zawieść. Swoim zaangażowaniem potrafi zarazić inne maluchy

Wtorek – jabłko

Jabłka są systematyczne, dokładne i posłuszne. Mimo to nie budzą zawiści. Ciepłe i miłe, zaskarbiają sobie sympatię otoczenia. Obce im są charakterystyczne dla dzieci ataki histerii. Od małego można z nimi spokojnie negocjować warunki rodzicielsko-dziecięcych umów. Dziecko urodzone we wtorek ma wielu przyjaciół i jest w stanie wiele dla nich poświęcić. Nie tylko pożyczy zabawki. Jeżeli to konieczne, by uratować skórę koleżance lub koledze, skłamie. W szkole jest szalenie systematyczne i bardzo obowiązkowe. Przynosi dobre stopnie oraz pochwały za samodzielność i kreatywność.

Środa – mandarynka

Dziecko mandarynka jest uczuciowe i wrażliwe na krzywdę innych. Potrafi współczuć i pocieszyć smutną koleżankę lub kolegę. Dobrze, jak na malca, trzyma nerwy na wodzy. Umie działać szybko i pewnie, nie raz czymś cię zaskoczy. Sądzisz, że psoci w nieprzemyślany sposób? Zdziwiłabyś się, jak często realizuje plan skrupulatnie ułożony w małej główce! Ma trudności z podejmowaniem decyzji. Ale gdy już wybierze konkretną opcję, nie wątpi w to, że postąpiło słusznie. Nie trzeba go zaganiać do nauki. Ma dobre stopnie, nie zapomina o pracy domowej i chce, by je  przepytywać przed klasówką. Często siedzi nad książkami i zeszytami dłużej, niż to jest konieczne.

Zobacz także:

Czwartek – gruszka

Maluch urodzony w czwartek lubi postawić na swoim. Gdy mu czegoś zabronisz, zamiast zrezygnować, postara się dotrzeć do celu okrężną drogą. Ma wysokie poczucie własnej wartości i bogatą wyobraźnię. Zadziwia otoczenie pomysłowością. Choć zwykle ma własne zdanie, dość wcześnie zaczyna rozumieć, że wyrażanie go nie zawsze się opłaca. Dlatego czasem milczy. Chętnie podejmuje nowe wyzwania, ale do działania zniechęcają go nawet drobne niepowodzenia. A gdy czwartkowego malca ogarnie zniechęcenie, trudno przekonać go do działania.

Piątek – oliwka

Dzieci, które przyszły na świat w piątek, to prawdziwe aniołki. Już jako przedszkolaki potrafią sprzątać swoje zabawki. Ustawianie ich na półkach wyraźnie sprawia oliwkom frajdę. Podobnie jak odrabianie lekcji, gdy pójdą do szkoły. Biorą się za nie bez poganiania i przypominania. Wiedzą, że później przyjdzie czas na przyjemności. Niestety, przez skłonność do perfekcji często brakuje im czasu na zabawę. Warto pokazywać małej oliwce, że w życiu nie wszystko może i wcale nie musi być idealne. Poza tym piątkowe maluchy wcześniej niż inne dzieci zaczynają zwracać uwagę na wygląd. Bez względu na płeć mają mnóstwo uroku osobistego, który zręcznie wykorzystują.

Sobota – pigwa

Chociaż robi wrażenie niesłychanie spokojnego, a nawet nieśmiałego dziecka, w rzeczywistości trudno je poskromić. Jeśli ktoś je skrytykuje, z łagodnej owieczki zmieni się w dzikiego tygrysa. Bardzo emocjonalnie reaguje na wszelkie przejawy niesprawiedliwości. Nie brak mu odwagi, aby przeciwstawić się rodzicom. Ale nie narzuca otoczeniu swojego zdania. Lubi towarzystwo rówieśników. Jest w stosunku do nich dobre i szlachetne. Gdy dojdzie do kłótni, dąży do zgody. Woli uczyć się na własnych błędach,niż słuchać rad innych. Warto pokazywać mu,że to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Niedziela – ananas

Dziecko urodzone w niedzielę jest przebojowe, pewne siebie i pełne optymizmu.Swoją pasją potrafi zarazić inne maluchy. Łatwo wchodzi w rolę przywódcy grupy. Od małego ćwiczy umiejętność przekonywania innych do swoich racji. Robi to bezkonfliktowo. Poza tym wytrwale dąży do celu i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jest ciekawskie i radosne. Lubi się uczyć i jest bardzo kreatywne (niestety, także jeśli chodzi o psoty!). Umie wyjść obronną ręką z największych tarapatów. Nie znosi nudy i próżnowania

15 marca, 15 maja, 15 lipca – orzech

Maluch, który przyszedł na świat któregoś z tych dni,jest bardzo zmienny. Jeszcze przed momentem radosny i uśmiechnięty, w sekundę potrafi się rozszlochać. Ma skłonność do przesadnego manifestowania swoich uczuć. Warto pracować nad zmianą tego zachowania. Otoczenie reaguje bowiem na nie niechętnie, a z czasem może stać się ono przyczyną lekceważenia spraw i problemów, które są dla dziecka ważne. Poza tym „orzeszek” to typowy indywidualista. Głośno wyraża swoje opinie, nie biorąc pod uwagę, jak zostanie to odebrane. Nie lubi rutyny. Potrzebuje emocji i przygód. Wśród rówieśników szuka dzieci podobnych do siebie. Taka przyjaźń może trwać całe życie.

13 października – agrest

Smyk urodzony tego dnia nie będzie wyciągał cię na spacer czy na plac zabaw. Jest domatorem. Chętnie pobawi się z tobą w swoim pokoju, nie licz jednak na to, że niezauważona wymkniesz się np. do pracy. Warto popracować nad tym, by mniej przeżywał wszelkie rozstania. Agrest ma maniery arystokraty.Jest inteligentny, ambitny i ciekawy świata.Ciężko przeżywa porażki, ale jest uparty i wytrwały. Lubi doprowadzać sprawy do końca. Zwykle ma garstkę sprawdzonych przyjaciół.