Słonce potrafi wpłynąć bardzo źle na nasze oczy, a tanie okulary pozbawione odpowiednich filtrów tylko to pogarszają! Pod wpływem ciemnych okularów nasza źrenica się rozszerza, jeśli więc nosimy okulary bez filtra to wpada do niej więcej szkodliwych promieni! Soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na odpowiedni dobór okularów.  Promieniowanie UVA i UVB szkodliwe dla naszej skory może tez spowodować schorzenia oczu takie jak zapalenie spojówek i rogówek, uszkodzenie rogówki, zaćmę czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Najlepsze okulary to te posiadające filtr UV 400, bo pochłania on 100% szkodliwego promieniowania. Taka informacja powinna być dołączona do opakowania lub naklejona na oprawkach. Możesz też poprosić optyka u którego kupujesz okulary o sprawdzenie mocy filtra.
No właśnie, optyka. Nie czarujmy się, ale okulary kupowane w tanich sieciówkach za kilkanaście złotych, tak samo na bazarkach i ulicznych stoiskach rzadko kiedy mają odpowiednie filtry, nawet jeśli naklejka to sugeruje. Optycy i okuliści zgodnie stwierdzają, że w tej cenie trudno jest wyprodukować dobre soczewki. Dodatkowo okulary powinny posiadać wszelkie europejskie atesty np. ISO 9001:2000 czy EN 1836+A1:2009 .