Dekoracje domu – światełka przede wszystkim

Kiedy myślimy o bożonarodzeniowej dekoracji domu z zewnątrz lub całego ogrodu, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to oczywiście światełka. Duże, małe, kolorowe, migające, emitujące ciepłe światło, w kształcie gwiazdek czy świeczek – rozświetlą grudniowe noce i ukoją zmęczone zmysły.

Najbardziej opłacalną i efektowną dekoracją świetlną będą z pewnością lampki LED w wersji długich przewodów. Popularne motywy światełek bożonarodzeniowych to Mikołajki czy renifery, a także wspomniane gwiazdki. Wiele osób, marząc o bardziej spektakularnym efekcie, wybiera całe kurtyny LED-owe – spadający deszcz świateł wygląda naprawdę widowiskowo. Modne i ciekawe rozwiązania to również świecące napisy – chociażby najzwyklejsze „Wesołych Świąt!”. U przechodnia z pewnością wywołają uśmiech i ciepło w sercu.

Dekoracje do domu – dodatki czynią magię

A co w środku? Wewnątrz domu czy mieszkania również możemy wywołać bożonarodzeniowy nastrój, poprzez elementy kojarzące nam się z duchem świąt.

Sprawdź akcesoria do domu dostępne w Pepco na stronie pepco.pl

Dobrym pomysłem z pewnością jest wykorzystanie świątecznych motywów w wystroju wnętrz. Koce, poduszki czy narzuty we wzór jemioły czy choinek, są nie tylko praktyczne, ale i pięknie podkreślają klimat Bożego Narodzenia. Miłym akcentem będą również obrusy, serwetki, czy czerwone kokardki przy firankach lub zasłonach. Kolory kojarzące się ze świętami to czerwień i zieleń – warto na nie postawić przy wybieraniu świątecznych dekoracji.

Bombki i łańcuchy – ozdoby świąteczne nie tylko na choinkę

Łańcuchy, bombki czy światełka już od dawna nie trafiają w naszych domach jedynie na świąteczne drzewko. Dekorujemy nimi cały dom – od drzwi, przez okna, po sufit.

Świąteczne łańcuchy sprawdzą się jako dekoracja żyrandoli, lamp czy kinkietów. Wystarczy zapleść je w fantazyjny wzór i dopasować kolorami. Srebro pięknie komponuje się z fioletem, a złoto – z czerwienią. Migoczące przez nie światło z pewnością sprawi, że poczujesz ducha świąt Bożego Narodzenia!

Zobacz także:

Bombki, dzięki uchwytom, łatwo zastosować jako świąteczną ozdobę wielu sprzętów. Można je przypiąć do wspomnianych łańcuchów, ale i ozdobić nimi na przykład ramy lustra. Bombki świetnie sprawdzają się także jako dodatek do bożonarodzeniowych stroików, którymi dekorujemy stoły, szafki i stoliki. Istnieją też bardziej kreatywne rozwiązania na wykorzystanie tej uroczej, świątecznej dekoracji – z małych bombek możemy zrobić kolczyki. Będą idealnym dopełnieniem bożonarodzeniowej stylizacji!

Gwiazdy – stały element świąt

Jednym z najbardziej wyrazistych symboli Bożego Narodzenia jest oczywiście gwiazda – odnosząca się do Gwiazdy Betlejemskiej, wskazującej drogę trzem mędrcom. To pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie stanowi sygnał do tego, by wspólnie z rodziną zasiąść do wigilijnej kolacji.

Jak możemy wykorzystać ten motyw w przypadku dekoracji domu na święta? Duże gwiazdy betlejemskie – najczęściej srebrne lub białe, ale nierzadko również w innych kolorach – możemy zawiesić na oknie. Jeszcze lepiej, gdy świecą – włączone wieczorem, będą tworzyły radosny, świąteczny klimat. Praktycznym rozwiązaniem jest wybranie stałej iluminacji, gdyż migające gwiazdki są widowiskowe i przykuwające uwagę, ale szybko męczą wzrok i po dłuższym czasie mogą wywołać ból głowy. Ta ozdoba o wiele lepiej sprawdzi się jako źródło stałego strumienia światła w ciepłej barwie.

Oczywiście gwiazdy betlejemskie możemy zawiesić także wewnątrz domu (na przykład na drzwiach wejściowych, lub – w przypadku wysokiego sufitu – doczepić do żyrandola, by rozświetlała całe pomieszczenie). Nie zapominajmy też o kwiatach powszechnie nazywanych gwiazdą betlejemską: ich czerwona, żywa barwa z pewnością idealnie wkomponuje się w resztę świątecznych dodatków wystroju wnętrz.

Słodkości – nie tylko smaczne, ale i ładne

Wielu osobom święta kojarzą się z łakociami. To ten czas w roku, kiedy odkładamy dietę na bok i pozwalamy sobie w tym temacie na więcej. Słodkie trufle, praliny czy bakalie mogą być także uroczym elementem świątecznych dekoracji. Włożone w piękną, szklaną miseczkę z pewnością będą doskonale pasowały do innych bożonarodzeniowych atrybutów.

Święta to również czas kojarzący się z cytrusami i ich zapachem. Warto więc rozłożyć w domu pomarańcze lub mandarynki, najlepiej z wbitymi w nie goździkami. Silny, charakterystyczny aromat dopełni świątecznej atmosfery. A co, gdy nie mamy pod ręką owoców? Sprawdzą się też odświeżacze powietrza. Najlepiej w formie dekoracyjnych wazoników z roztaczającymi woń drewnianymi patyczkami. Idealne zapachy na święta to korzenne, owocowe lub aromat piernika i cynamonu.

Kominek – jak go udekorować?

Szczęściarze, którzy mają w domu kominek, mają duże pole do popisu – to jeden z bardziej kojarzących się ze świętami atrybutów. W niemal każdym bożonarodzeniowym filmie bohaterowie spędzają czas przy wesoło płonącym ogniu. Jak jednak udekorować kominek, by on również nabrał wigilijnego charakteru?

Dobrym pomysłem będą z pewnością zwieszające się nad nim girlandy – z łańcuchów, bombek czy żywych gałązek świerku. Musimy tylko bardzo uważać, by nie doszło do podpalenia dekoracji. Z całą pewnością świąteczny klimat wzbogacą skarpety i czapki świętego Mikołaja – można do nich włożyć łakocie, czy laski wanilii. W końcu to tam Gwiazdor zostawia swoje prezenty!

Na samym kominku możemy zaś postawić bożonarodzeniowe figurki: wspomniane mikołajki, śnieżynki, szklane kule z wirującymi płatkami śniegu, ale i elegancką szopkę – w końcu to Boże Narodzenie!

Choinka – jak wybrać ją dobrze?

Oczywiście najważniejszym symbolem świąt, bez którego nie wyobrażamy sobie ani Wigilii ani Sylwestra, jest choinka. Kiedyś ubierana była w naszych domach dopiero 24 grudnia; dziś zdarza się coraz częściej, że już od Mikołajek cieszy nas swoim widokiem i światłem lampek. Jak wybrać choinkę?

Podstawowym dylematem jest oczywiście to, czy postawić na żywą czy sztuczną. Ile osób, tyle opinii – jednak w pierwszej kolejności warto kierować się wygodą. Żywe choinki są piękne, jednak wymagające. Sprzątanie opadających igieł kilka razy dziennie z pewnością może znużyć niejednego gospodarza i gospodynię, zwłaszcza w czasie świąt, kiedy wreszcie chcemy odpocząć. W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzają się sztuczne choinki – cały czas wyglądają tak samo, nie trzeba ich podlewać, a do tego są tańsze – co przy licznych bożonarodzeniowych wydatkach, nie jest bez znaczenia.

Ostatecznie, jeśli nie wyobrażamy sobie świąt bez żywej choinki, możemy postawić jedną dużą tego rodzaju – w salonie, a w innych pomieszczeniach zdecydować się na mniejsze i sztuczne. Dzięki temu, będziemy mogli popuścić wodze fantazji przy jej dekorowaniu i wyborze ozdób świątecznych; każda z choinek może być udekorowana w innym stylu! Przez ostatnie kilkanaście lat w salonach Polaków i Polek królowały choinki jedno- lub dwubarwne. Główne akcenty kolorystyczne to granat, srebro, złoto i czerwień. Stosowaliśmy także raczej jeden określony rodzaj światełek: w jednym kolorze i o jednym typie lampki.

Coraz częściej wracamy jednak do lat dzieciństwa i wesołego chaosu form i kolorów na choinkowych gałęziach. Wówczas wieszaliśmy na drzewku to, co udało się nam „wystać w kolejce” lub co zrobiliśmy sami na szkolnych lekcjach techniki. Ogromną popularność zdobywają PRL-owskie bombki i światełka vintage lub stylizowane na stare. Znowu wieszamy także cukierki, plastry pomarańczy i grejpfruta, papierowe girlandy, czy ciasteczka i drewniane figurki. Im bardziej kolorowo i zabawnie jest na choince, tym lepiej!

Po więcej inspiracji zajrzyj na pepco.pl/blog/przygotowania-do-swiat-bozego-narodzenia/