Dlaczego menopauza to trudny czas?

Wejście w menopauzę to trudny czas dla większości kobiet. Uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia nastoju czy drażliwość to tylko parę z wielu powodów, przez które lata poprzedzające ostatnie krwawienie są bardzo trudne. Najczęściej dolegliwości po ustaniu miesiączki słabną, by wreszcie całkowicie ustąpić. Ale u niektórych kobiet zaburzenia trwają aż do 70. roku życia, co może być naprawdę uciążliwe. Istnieje wiele metod, które są skuteczne przy leczeniu menopauzy. Należą do nich specjalne preparaty i herbatki ziołowe, hormony, a nawet suplementy, które mają zmniejszyć przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu objawy tego zjawiska. Jednak niedawno odkryto zależność między dietą, a odczuwaniem menopauzy u Japonek, które radzą sobie z nią lepiej niż kobiety z innych krajów. Dlaczego i jaki jest ich sposób?

Dlaczego Japonki lepiej znoszą menopauzę?

Japonki od dziecka uczy się dbania o siebie. Piękno utożsamia się tam ze zdrowiem, a nie, tak jak u nas, z poprawianiem natury. Azjatki świecą przykładem ze względu na zdrową dietę i codzienną pielęgnację, tak że kobiety z całego świata zaczęły brać z nich przykład. Co robią, aby lepiej znieść menopauzę? Jedno z najprostszych wytłumaczeń nasuwa się samo - dieta. Badania udowadniają, że dieta ma bardzo duży wpływ na tempo starzenia się naszej skóry, organów, a także...czasu i przebiegu menopauzy. Istotnym składnikiem diety Japonek jest bogata w fitoestrogeny soja. Ale uwaga na soję przetworzoną - picie mleka/napoju sojowego nie jest dobrym pomysłem (po pierwsze zawartość fitohormonów jest minimalna, po drugie - większość produktów sojowych, które trafiają na nasz rynek to soja GMO, albo uprawy na pestycydach). W jakich jeszcze produktach znajdziemy fitoestrogeny?

Czym są fitoestrogeny i gdzie ich szukać? 

Fitoestrogeny to związki organiczne zawarte w roślinach, działające w organizmie ludzkim na podobieństwo estrogenów. Działają na dwa sposoby: zastępują hormony płciowe, jeśli ich brakuje, i odwrotnie – obniżają ich stężenie, gdy jest ich za dużo. Najbogatszymi źródłami tych substancji są rośliny strączkowe - przede wszystkim soja oraz czerwona koniczyna. Przy czym co ciekawe, czerwona koniczyna zawiera dwukrotnie więcej izoflawonoidów niż soja! Inne źródła fitoestrogenów to soczewica, sezam, produkty z lnu, ciecierzyca, a nawet ryż. Produkty te zawierają duże pokłady białka roślinnego, a jednocześnie fitoestrogeny, które doskonale łagodzą objawy przekwitania.

Czas najwyższy zmienić dietę, skoro może ona przynieść tyle korzyści dla naszego organizmu.

A twoja dieta jak bardzo bogata jest w ryż i białka roślinne?