Które meble nadają się do odnowienia?

Jak odnowić meble nie popełniając błędów? Na szczęście odnawianie starych mebli drewnianych nie jest skomplikowanym procesem i nawet nie mając dużej wprawy poradzimy sobie z tym zadaniem. Warunkiem powodzenia jest jednak stan sprzętów, który pozwoli na przeprowadzenie renowacji.

Nie liczmy na to, że sukcesem zakończy się odnowienie mebli o uszkodzonej strukturze drewna, a więc zniszczonych przez korniki, pokrytych pleśnią czy zbutwiałych. Takie meble w wielu przypadkach można oczywiście uratować, lecz rozwiązanie podobnych problemów wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.

Jeśli jednak drewno wygląda na zdrowe, a uszkodzeniu uległy jedynie zewnętrzne powłoki, ewentualnie widoczne są niewielkie ubytki, które da się z powodzeniem uzupełnić szpachlą, bez obaw możemy przystąpić do renowacji.

Jak odnowić meble: co jest potrzebne?

Jak odnowić stare meble? Czy musimy posiadać specjalne narzędzia i preparaty? Renowację można zwykle przeprowadzić bez wyposażenia w droższe i bardziej skomplikowane narzędzia. Żeby jednak nasze przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, zwykle musimy zaopatrzyć się w:

  • papier ścierny o różnej gramaturze,
  • wełnę stalową,
  • szpachelkę,
  • szpachlę do drewna,
  • pędzle i wałki,
  • bejcę oraz lakier albo lakierobejcę.

Preparaty, którymi zabezpieczać i wykańczać będziemy drewno, będą oczywiście inne, jeśli chcemy uzyskać efekt odmienny od naturalnego drewna lakierowanego. Meble drewniane możemy przecież również olejować i woskować albo pokryć farbą kredową czy akrylową.

Jak odnowić meble: krok 1

Odnowę starych mebli drewnianych zawsze należy zacząć od oczyszczenia wszystkich powierzchni z resztek starej farby czy lakieru. Tę część zadania wykonuje się ręcznie przy użyciu wełny stalowej oraz papieru ściernego o ziarnistości od 120 do 320, w zależności od stanu mebli i grubości powłoki, której chcemy się pozbyć.

Płaskie, duże powierzchnie warto oczyścić przy pomocy szlifierki ręcznej, ponieważ przyspieszy i ułatwi to pracę. Jeśli jednak nie dysponujemy takim narzędziem, również damy sobie radę wkładając w nasze działanie po prostu nieco więcej wysiłku i poświęcając więcej czasu.

Oczyszczoną ze starych powłok i wygładzoną powierzchnię należy teraz dokładnie odkurzyć. Robimy to za pomocą odkurzacza z odpowiednimi końcówkami – szczoteczką oraz wąską ssawką, która przydatna będzie do wydobycia resztek osadów z wewnętrznych narożników i wszelkich zakamarków mebla.

Jak odnowić meble: krok 2

Kiedy powierzchnia mebla jest już oczyszczona ze starej farby czy lakieru, możemy dokładnie przyjrzeć się drewnu. Każdy mebel z czasem ulega uszkodzeniom i pojawiają się w nim mniejsze lub większe ubytki. Do zamaskowania rys, dziurek, odpryśniętych czy wręcz odłupanych niewielkich fragmentów drewna służy specjalny preparat – szpachla do drewna.

Jak odnowić stare meble drewniane – wybór szpachli. Szpachla przeznaczona do renowacji powierzchni drewnianych charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, a także odpowiednią sztywnością i wytrzymałością. Jednocześnie łatwo usunąć jej nadmiar przez szlifowanie oraz wygładzić i wypolerować.

Wybierając szpachlę istotne jest, żebyśmy dopasowali ją do rodzaju powłoki, którą zamierzamy pokryć mebel. Najczęściej sklepy oferują szpachle uniwersalne, które nadają się zarówno pod wosk, olej, lakier jak i farbę, jednak przed zakupem zawsze warto sprawdzić, co napisano na opakowaniu.

Szpachlę należy dobrać do mebla również pod względem kolorystycznym – dopasowujemy go do naturalnej barwy drewna, którą wydobyliśmy spod zeszlifowanych warstw farby czy lakieru. Jeśli nie możemy zdecydować się na odcień jaśniejszy lub ciemniejszy, ponieważ barwa drewna plasuje się gdzieś pomiędzy nimi, wybierzmy szpachlę ciemniejszą. Podczas wysychania materiał zawsze rozjaśnia się, dlatego są duże szanse, że dopasujemy kolor szpachli niemal idealnie.

Jak odrestaurować meble – użycie szpachli. Przed nałożeniem szpachli na mebel należy ją dokładnie wymieszać, a następnie przy użyciu metalowej szpachelki, nanieść na wybrane miejsce cienką, maksymalnie 5 mm warstwę. Jeśli szczeliny są głębsze i wymagają kilkukrotnego pokrycia szpachlą, każdą kolejną warstwę nakładamy po wyschnięciu poprzedniej. Czas ten wynosi zwykle od 2 do 3 godzin i jest zawsze podany na opakowaniu produktu.

Po całkowitym utwardzeniu szpachli, przecieramy miejsca, w których jej użyto papierem ściernym, a następnie polerujemy do gładkości tak, żeby po przesunięciu ręką nie dało się wyczuć granic szpachli i drewna.

Jak odnowić meble: krok 3

Po szpachlowaniu meble raz jeszcze odkurzamy po to, żeby całkowicie usunąć pył. Teraz możemy przystąpić do dalszych prac, czyli malowania. Najczęściej wybieranym sposobem wykończenia mebli drewnianych jest pokrycie ich bejcą oraz lakierem.

Jak pomalować stare meble – bejca. Dobre jakościowo bejce mają tę zaletę, że aplikowane na powierzchnie drewniane nie podnoszą włókien, dlatego możliwe jest uzyskanie dzięki nim jednolitych gładzizn pozbawionych plam i przebarwień. Bejce naśladują kolorystykę drewna, dlatego możemy dzięki nim na każdym jego gatunku uzyskać dowolny efekt – od jasnego jesionu, poprzez dąb, taek, orzech, wiśnię aż po wenge i mahoń.

Decydując się na bejcowanie, zwykle nie musimy powtarzać tej czynności, jednak jeśli chcemy uzyskać bardziej nasycony, ciemniejszy kolor, po wyschnięciu pierwszej warstwy, co trwa około 6-10 godzin w zależności od konkretnego preparatu, bejcujemy mebel ponownie.

Ostatni etap renowacji – lakierowanie. Kiedy bejca wyschnie całkowicie, możemy przystąpić do lakierowania. Czy jest to jednak krok konieczny? Przecież zabejcowane meble prezentują się pięknie i być może nie potrzebują już żadnych dodatkowych warstw? Bejca, choć sprawia, że sprzęty wyglądają efektownie, nie zabezpiecza drewna przed zarysowaniami i innymi czynnikami szkodliwymi (np. wodą). Czyni to dopiero położony na bejcę lakier. Współczesne lakiery do mebli nie mają zwykle drażniącego, utrzymującego się wiele dni po wyschnięciu drewna zapachu, dlatego maluje się nimi dość przyjemnie.

Jak odnowić meble: pomocne wskazówki

Mimo że bejca i lakier to najczęściej stosowane przy renowacji drewnianych mebli, klasyczne rozwiązanie, warto wiedzieć, że starym sprzętom można nadać zupełnie nowy charakter używając również innych powłok, a także łącząc ze sobą różne techniki.

Ciekawy efekt uzyskać można stosując farby akrylowe o różnych odcieniach tego samego koloru, przecierając je fragmentami albo barwne woski bezpośrednio na strukturze drewna.

Z kolei meble w stylu vintage otrzymamy stosując farbę kredową oraz wosk. Oczyszczony ze starych warstw farby, uzupełniony szpachlą, wygładzony i odkurzony mebel malujemy jasną farbą kredową, np. niebieską, a następnie zabezpieczamy kontrastowym (tu czarnym) woskiem. Najlepszy rezultat uzyskamy, jeśli mebel ma wiele załamań, zdobień i łączeń –wosk osadza się właśnie w tych miejscach, gdzie tworzy zdecydowanie ciemny rysunek, podczas gdy w miejscach gładkich pokrywa mebel patyną.