Latem chętnie spędzamy czas na zewnątrz, na łonie natury. Trudno tam uniknąć kontaktu z owadami. Dla osób uczulonych użądlenie osy czy pszczoły może być jednak śmiertelnie groźne.
Kiedy trzeba się natychmiast zgłosić do lekarza? Wtedy, kiedy reakcją na ugryzienie jest obrzęk większy niż 10 cm średnicy. Szczególnie ważna jest szybkość jeśli pacjent odczuwa duszności, pojawia się wysypka, osłabienie a nawet utrata przytomności. W wyniku użądlenia może bowiem dojść do wstrząsu anafilaktycznego, w wyniku którego umiera co roku nawet 40 osób w Europie.
Osoby, które przeżyły taki wstrząs powinny zawsze przy sobie w okresie letnim nosić adrenalinę. To jedyna skuteczna pomoc jeśli jesteśmy na wakacjach oddaleni od pomocy lekarskiej.

Rozwiązaniem na uczulenie na jad owadów jest odczulanie. Polega ono na podawaniu małych dawek alergenu w celu nabycia tolerancji przez organizm. Leczenie takie trwa nawet kilka lat. Skuteczność takiej terapii wynosi nawet 90% i jest szczególnie wskazana osobom mającym pracę w której częściej występują te groźne owady np. pszczelarz, ciastkarz, rolnik.