Grażyna Torbicka – kim jest?

Grażyna Torbicka urodziła się 1954 r. w Pszczynie (woj. śląskim), a więc w 2022 r. skończyła 63. lata. Przyszła na świat 24 maja, wobec tego jej znakiem zodiaku są Bliźnięta. Jest ona dość wysoką kobietą – ma 172 cm wzrostu, natomiast informacje o jej wadze nie są dostępne. Ze względu na częste przeprowadzki uczęszczała aż do trzech szkół podstawowych – w Lędzinach, Katowicach i Warszawie. Naukę kontynuowała w prestiżowym warszawskim liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a po pomyślnym zdaniu matury rozpoczęła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Grażyna Torbicka – rodzice

Grażyna Torbicka jest córką znanych osobistości – Krystyny Loski: prezenterki telewizyjnej oraz Henryka Loski: działacza PZPN-u. Ich związek był dla Grażyny wzorem godnym naśladowania. Znali się od najmłodszych lat, a w małżeństwie przeżyli ponad 60. Co ciekawe, wedle Krystyny Loski ich córka jest odzwierciedleniem ojca. Ponadto to właśnie on nauczył młodą Grażynę, jak tworzyć udany związek. Jak wspominała w jednym z magazynów:

Z takiego domu wyrosłam i pewnie dlatego też mój związek tak się rozwija i przetrwał tyle lat, bo oboje z mężem rozumiemy, że trzeba nawzajem szanować swoje zainteresowania, choć mogą być one zupełnie odmienne.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Grażyna Torbicka – kariera telewizyjna

Tuż po uzyskaniu dyplomu magistra Grażyna Torbicka rozpoczęła pracę w telewizji. Na początku swojej drogi z TVP dziennikarka pracowała w dziale literackim Teatru Telewizji, co pozostawało w zgodzie z jej wykształceniem kierunkowym. Następnie pracowała w redakcji telewizyjnej „Dwójki”. Debiutowała u boku już wtedy doświadczonego dziennikarza sportowego – Włodzimierza Szaranowicza, współprowadząc z nim program pt. „Sportowa niedziela”. Jej potencjał konferansjerski szybko został dostrzeżony i zaledwie kilka lat od debiutu poprowadziła pierwszą większą imprezę – 24. Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Następnie poszło już z górki – bez jej udziału trudno było wyobrazić sobie prestiżowe imprezy i festiwale, realizowane przez Telewizję Polską. Co więcej, nie tylko prowadziła najznakomitsze wydarzenia, ale również przeprowadzała wywiady z gwiazdami światowego formatu. Na swoim „konferansjerskim” koncie ma m.in. gale Telekamer, 56. finał wyborów Miss World w Warszawie czy też Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Grażyna Torbicka swoją ogólnopolską rozpoznawalność zawdzięcza przede wszystkim programowi kulturalnemu „Kocham kino”, który współtworzyła razem z Tadeuszem Sobolewskim. W programie tym zajmowała się omawianiem, najważniejszych festiwali filmowych, recenzowaniem nowości kinowych, a także zapowiedziami filmowymi. W studiu „Kocham kino” pojawiali się najznakomitsi reżyserzy, producenci, aktorzy i inne, znane osobistości ze świata kina. Gościła m.in. Wojciecha Smarzowskiego, Krystynę Jandę, Daniela Olbrychskiego, Małgorzatę Szumowską, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza czy nawet gwiazdę formatu światowego – Martina Scorsese. Program ten wniósł nową wartość do Telewizji Publicznej, czego poświadczeniem jest nagroda otrzymana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w 2008 r. Zaprzestano nadawać go w 2016 r.

W 2016 r. Grażyna Torbicka zdecydowała się zerwać współpracę z Telewizją Publiczną po 31 latach pracy. Jednakże w przeciwieństwie np. do Katarzyny Dowbor nie została zwolniona, a sama złożyła wypowiedzenie. Jej decyzja podyktowana była brakiem wpływu na to, co jest pokazywane w prowadzonym przez nią wówczas programie „Kocham kino”. Bezpośrednią przyczyną odejścia z telewizji był „propagandowy” (jak to określiła w swoich mediach społecznościowych) materiał na temat „Idy” – filmu, który otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Po chwilowym odpoczynku dziennikarka postanowiła wrócić do telewizji, gdyż jak podkreśla praca jest dla niej niezwykle istotnym elementem w życiu, a także pokrywa się z pasją do kina. Od 2018 r. w TVN Fabuła prowadzi swój własny program pt. „Grażyna Torbicka zaprasza”. Z kolei od 2019 r. jej audycji „Kocham Cię kino” można posłuchać w Radio Zet.

ZOBACZ TAKŻE:

Grażyna Torbicka – mąż i dzieci

Grażyna razem z mężem Adamem Torbickim tworzą szczęśliwe małżeństwo już od ponad 40 lat, co jak na show-biznes, można uznać za precedens. Mąż dziennikarki – Adam jest znanym i cenionym kardiologiem. Para spotkała się ze sobą po raz pierwszy w niecodziennych okolicznościach – młoda Grażyna Loska (nazwisko panieńskie) udała się do lekarza w celu wykonania badań do prawa jazdy. Tak też trafiła do swojego przyszłego teścia – Ryszarda Torbickiego, który zaniepokoił się jej wynikami badań, na tyle, że skierował ją do kardiologa. Pogłębioną diagnostykę wykonywał jej… Adam Torbicki. Początkowo dziennikarka była oburzona faktem, że zajmuje się nią młody lekarz bez doświadczenia. Jednak podczas badania coś między nimi zaiskrzyło i szybko umówili się na pierwszą randkę, a zaledwie rok później stanęli na ślubnym kobiercu.

Co stoi za sukcesem ich długoletniej relacji? Dziennikarka odpowiada jednoznacznie, że jest to przyjaźń, wsparcie i wzajemne zrozumienie. Para nie dzieli się obowiązkami, nie ma u nich „głowy rodziny”, daje sobie również nawzajem przestrzeń do realizacji własnych pasji. Łączy ich natomiast miłość do kina i kultury, a dzielą obowiązki zawodowe. Co ciekawe, jest to małżeństwo osobliwe, ponieważ oboje nie noszą obrączek… wynika to z tego, że Adam zgubił swoją rok po ślubie, wtedy też Grażyna potraktowała to jako znak i również przestała nosić swoją.

Fot. Grażyna Torbicka z mężem

Grażyna i Adam Torbiccy nigdy nie doczekali się dzieci, o czym często rozpisują się portale plotkarskie. Dziennikarka uważa jednak, że jest to ich prywatna sprawa. Pytania o to dlaczego nie ma dzieci uważa za absurdalne. Nie uważa też się za osobę nieszczęśliwą z tego powodu, że sprowadziła na świat potomstwa.

PRZECZYTAJ:

Grażyna Torbicka – ciekawostki

  • Grażyna i Adam Torbiccy na pierwszą randkę udali się do kina na film „Manhattan” Woody’ego Allena.
  • Ojciec Grażyny – Henryk – jako były piłkarz i znany działacz sportowy, zaszczepił w córce pasję do sportu, którą nadal pielęgnuje, grywając w tenisa.
  • W filmie pt. „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego wcieliła się w epizodyczną rolę…. Krystyny Loski, czyli swojej mamy.
  • W szkole podstawowej założyła dziewczęcą drużynę piłkarską, która rywalizowała z chłopcami.
  • Grażyna Torbicka została ambasadorką L’Oreal Paris jako pierwsza Polka.
  • Dziennikarka za swoją działalność medialną otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. aż siedmiu „Wiktorów” (sic!), trzech „Telekamer”, a także dwa prestiżowe wyróżnienia „SuperWiktora” i „Złotą Telekamerę”.