Tabletki antykoncepcyjne wycofane z aptek

GIF zadecydował o wstrzymaniu sprzedaży i wycofaniu kilku serii tabletek antykoncepcyjnych Milvane produkowanych przez niemiecki Bayer. Co się wydarzyło i czy te tabletki w jakikolwiek sposób zagrażają zdrowiu przyjmujących je kobiet? 

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ma rygor natychmiastowej wykonalności, a jej powodem jest wykrycie błędu w  treści ulotki -  brakuje w niej informacji o przeciwwskazaniach do stosowania tabletek  w połączeniu z niektórymi lekami przeciwwirusowymi. Z obrotu aptek wycofano więc dokładnie produkt leczniczy Milvane (Gestodenum + Ethinylestradiolum)  sprzedawany jako tabletki powlekane: 0,05 mg + 0,03 mg; ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg; białe: 0,10 mg + 0,03 mg. Chodzi o trzy serie leku - numer: WES2PT z datą ważności 10.2023, numer: WER7P3 z datą ważności 04.2023, numer: WER466 z datą ważności 11.2022.

Firma Bayer zapewnia, że ulotka Milvane została uzupełniona o brakującą informację.

Czy tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Antykoncepcja hormonalna to świetne rozwiązanie dla kobiet (ale tych, u których nie stwierdza się przeciwwskazań!) chcących mieć pewność, że w najbliższym czasie nie zajdą w ciążę. Żadna inna metoda nie da im takiego komfortu. Do tego dochodzi zmniejszenie napięcia, regulacja cyklu, ograniczenie lub zniesienie dolegliwości bólowych, skąpsze krwawienia – to tylko część zalet stosowania tej metody. Natomiast najważniejsze jest, aby tabletki były dobrze dobrane przez ginekologa - wtedy jest całkowicie bezpieczna. Warto obserwować cały czas swój organizm i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy (jeśli takie występują przy braniu choćby pigułek antykoncepcyjnych). Jeśli coś będzie nie tak - należy udać się do swojego ginekologa na konsultację.