Fryzury lata 90. to prawdziwy miszmasz najróżniejszych stylów. Mogliśmy wybierać między bardzo naturalnymi fryzurami (układającymi się tak, jak akurat chciały), cieniowaniem, bardzo drastycznymi cięciami, dziewczęcymi upięciami, a koloryzacją, w której zdecydowanie dominował balejaż blond. Mimo, że wiele z nas nie wspomina tego okresu w modzie z wielkim sentymentem, obecnie coraz więcej fryzur inspirowanych latami 90. wraca do łask w nieco odświeżonych wersjach. Czym zatem charakteryzowały się modne włosy w ostatniej dekadzie XX wieku?

Jakie włosy były modne w latach 90.?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez (@retrosrad)

Moda lat 90. nie była szczególnie dystyngowana. Mieliśmy do czynienia z szczytowym momentem królowania stylu grunge, który charakteryzował się surowością. Jednocześnie na ulicach mogliśmy obserwować prawdziwą feerię kolorów i przerysowanych kształtów. Większość ubrań miała bardzo żywe barwy, kobiety używały mocnych kredek do ust i mieniących się tysiącami kolorów cieni do powiek. Do tego oversizowe koszulki i kurtki, jeansy z podwyższonym stanem i adidasy na grubej i wysokiej podeszwie.

Można więc śmiało powiedzieć, że w modzie działo się w tym okresie naprawdę dużo i doskonale odzwierciedlało się to też w kobiecych fryzurach. Kobiety uwielbiały wszelkiego typu cieniowania i balejaże. Oczywiście w tym przypadku królował przede wszystkim blond, ale młode osoby często decydowały się też na kolorowe pasemka. Nie brakowało też odważnych kobiet, które wybierały bardzo krótkie cięcia. Jeśli natomiast chodzi o układanie włosów to stawiano na wygodę, naturalność, ale też oryginalność. Dziewczęce kucyki, koki, warkoczyki, czy wszelkiego typu delikatne fale i mocniejsze karbowania - wszystko było dozwolone.

Fryzury lata 90.: krótkie włosy

Bardzo krótkie fryzury damskie są charakterystyczne dla okresu lat 90., kiedy to kobiety coraz bardziej stanowczo chciały wyrażać swój indywidualizm. Niezwykle popularne w tym okresie cięcie pixie cut jest też kojarzone z wieloma dziewczętami i kobietami, które utożsamiały się ze stylem alternatywnym. Włosy obcięte "na chłopczycę" miały między innymi Winona Ryder, T-Boz (wokalistka TLC), Halle Berry, czy nawet Toni Braxton. Choć dla części osób taka fryzura była oznaką buntu, nikt nie ma dziś wątpliwości, że dodawała ona kobietom charakteru. Nic więc dziwnego, że obecnie jest to równie popularne cięcie, które wciąż jest uznawane za wyraz godnej podziwu pewności siebie i indywidualizmu.

Wiele kobiet decydujących się na ścięcie włosów wybierało jednak nieco mniej kontrowersyjną fryzurę. Doskonałym przykładem jest tu Gwyneth Paltrow, której włosy były obcięte na krótko, ale w taki sposób, że kosmyki z przodu wciąż można było założyć za ucho. Włosy w tego typu fryzurach były cieniowane albo miały tylko cieniowaną grzywkę. Bardzo często ich przód był stylizowany w taki sposób, by sprawiał wrażenie nieco oklapniętego lub wręcz przylizanego. Niesforne kosmyki upinano przy pomocy spinek, wsuwek lub opasek. Włosy z tyłu głowy traktowano natomiast lakierem lub gumą do stylizacji włosów, aby były one widocznie postrzępione lub wręcz by tworzyły swego rodzaju kolce. 

 

Fryzury lata 90.: półdługie włosy

Fryzury modne w latach 90. to przede wszystkim słynne cięcie w stylu Rachel Green, czyli jednej z bohaterek niezwykle popularnego serialu "Przyjaciele". Miliony kobiet na całym świecie żądało od swoich fryzjerów dokładnie takiego samego cięcia, jak grająca tę postać Jennifer Aniston. Czym się zatem charakteryzowała ta fryzura? Sięgające ramion włosy były bardzo mocno wycieniowane i dodatkowo degażowane na długości. Cieniowana była także długa grzywka, którą bez problemu można było założyć za ucho. W efekcie otrzymywaliśmy pełną objętości fryzurę, w której pasma włosów miały różną długość. Co również bardzo istotne koloryzację uzyskiwano za pomocą popularnej techniki balejażu, przez co włosy miały jasne refleksy.

Zobacz także:

Bardzo modne upięcie włosów w tym okresie to również dwa koczki na bokach głowy, które często nazywano po prostu rogami. Choć wielu twierdzi, iż fryzura ta została wymyślona przez osoby intersujące się muzyką techno, jej najsłynniejszą popularyzatorką była piosenkarka Gwen Stefani, która w tamtym czasie występowała z zespołem No Doubt. Wokalistka poszła jednak o krok dalej, tworząc na swojej głowie znacznie więcej małych koczków, inspirując miliony dziewcząt na całym świecie do tworzenia takich właśnie fryzur. Obecnie koki powracają do mody w każdej możliwej formie, na przykład układane wysoko na czubku głowy w połączeniu w rozpuszczonymi włosami.

Dziewczyny w latach 90. lubiły też pleść swoje włosy bardzo blisko głowy, na co najlepszym dowodem są słynne warkocze bokserskie. Mógł to być jeden warkocz, zaczynający się na środku głowy, tuż przy samym czole, jak i dwa warkocze po jej bokach. Ba! Niektóre kobiety szły nawet o krok dalej decydując się na noszenie kilku takich ciasno splecionych warkoczy. Przy krótszych włosach świetnie sprawdzał się też warkocz z grzywki zaplatany na bok.

 

Fryzury lata 90.: długie włosy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez (@unite_hair)

Fryzury damskie z lat 90. często też podkreślały naturalność i dziewczęcość kobiet. Prawdziwym hitem były wówczas między innymi 2 kucyki spopularyzowane przez jedną z wokalistek grupy Spice Girls. Baby Spice, czyli Emma Bunton związywała włosy wysoko na głowie, czasem tworząc kucyki z wszystkich włosów, a innym razem wybierając cieńsze pasma i pozostawiając resztę włosów rozpuszczone. Nieco później trend ten jeszcze mocniej wyeksponowała Britney Spears, która w teledysku do swojego pierwszego hitu również nosi dwa kucyki upięte w ten sposób.

W latach 90. bardzo długie włosy delikatnie falowano, aby nadać im objętości, jednocześnie nie ingerując w to, w jaki sposób się układają, przez co wyglądały bardziej naturalnie. Bardzo popularne było też karbowanie włosów na całej ich długości. Taką stylizację lubiła chociażby Mariah Carey, która pozostawiała prostą grzywkę i delikatnie upinała karbowane włosy po bokach. Na jej długich włosach efekt takiej stylizacji był naprawdę imponujący. A fryzura ta doskonale wpisywała się w modę lat 90.