Freebleeding: co to jest?

Freebleeding to nowy trend wśród kobiet, który polega na tym, że kobiety w czasie miesiączki rezygnują z używania środków higienicznych - podpasek, czy tamponów. Część kobiet robi to w domowym zaciszu, natomiast są i takie, które robią to publicznie dla idei, jak aktywistka Kiran Gandhi, która w 2015 roku przebiegła londyński maraton podczas okresu. Zdjęcia Kiran z maratonu, na których kobieta krwawi swobodnie w trakcie biegu, a krew spływa jej po nogach,  obiegły cały świat.

Kiran Gandhi przyznała, że przez rok przygotowywała się do maratonu i kiedy w tym dniu dostała miesiączki i bóle menstruacyjne były tak dotkliwe, z jednej strony rozważała rezygnację z maratonu, a z drugiej wiedziała, że nie może tego zrobić. Gandhi razem z dwiema koleżankami miały bowiem wystartować dla organizacji charytatywnej Breast Cancer Care, która zajmuje się rakiem piersi, dlatego ten bieg był dla nich tak ważny.

"Freebleeding na maratonie, to był pierwszy raz, kiedy kiedykolwiek to zrobiłam. Kiedy przekroczyliśmy linię mety, nie mogłem w to uwierzyć - nie przestałam biec ani razu, a wolne krwawienie okazało się najlepszą i najwygodniejszą decyzją". - mówiła Kiran Gandhi

Jak podkreśla Kiran, nie miała zamiaru wywołać publicznej dyskusji, po prostu było jej tak wygodniej, a nie chciała stosować tamponów. To zapoczątkowało nowy trend w mediach społecznościowych, a pod hasztagiem #freebleeding, kobiety zamieszczają swoje zdjęcia podczas menstruacji

Wielu komentatorów, start Kiran odebrało jako ważny gest i podkreśla, że tylko 12% kobiet na świecie ma dostęp do środków sanitarnych odpowiedniej jakości.

Kobiety chwalą się zdjęciami, na których krwawią

W mediach społecznościowych pod hasztagiem #freebleeding, możemy znaleźć bardzo dużo zdjęć kobiet, którym spodobała się idea swobodnego krwawienia.

Instruktorka jogi Steph Gongora, zamieściła w sieci wideo, na którym praktykując assany krwawi swobodnie. „Jestem kobietą, więc krwawię” – napisała Steph. Instruktorka zwróciła uwagę na ważny problem kobiet, które w trakcie miesiączki, pomimo bólu i skurczy macicy starają się normalnie funkcjonować, chodzić do pracy, czy szkoły i udają, że wszystko jest dobrze. Wzywa do tego, żeby przestać wstydzić się o tym mówić i edukować zarówno córki, jak i synów w tym temacie.

Na temat freebleeding, czyli swobodnego krwawienia kobiet pojawia się coraz więcej ilustracji kobiet krwawiących, które są swojego rodzaju manifestem. Jednych ten trend obrzydza, a dla innych jest pewnego rodzaju wyzwoleniem. A Wy co o tym myślicie?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

CICLO MESTRAULE: TRA FREE BLEEDING E TABÙ LINK IN BIO . . Dopo la meravigliosa esperienza dell'altro giorno con @bossyitaly non potevamo non parlare di ciclo mestruale! Queste parole per alcune sono associate alla poesia del ciclo naturale, alla luna, alle sue fasi e al potere creativo dell'organo sessuale femminile. Altre non possono fare a meno di associarle ai crampi, agli sbalzi d'umore e agli sfoghi acneici. Tutte però, nonostante la nostra esperienza personale, iniziamo presto a capire che il ciclo mestruale è un tabù. Non importa quanto sia sereno il rapporto che abbiamo con le nostre perdite o quanto, in preda ai dolori, vorremmo chiedere aiuto e supporto: di mestruazioni non si parla, se non, in alcuni casi, nell'abbraccio accogliente di una piccola cricca di amiche. . . . Un grazie particolare a @naki.yoga.earthling che in occasione dell'evento "Uniamo l'utero al dilettevole", con la sua pratica yoga dedicata alla luna e all'energia femminile ci ha messo in contatto con tutto l'universo contenuto nel nostro piccolo utero. Per l'immagine @thecheekyblog . . . #femminismo #feminism #feminist #femminista #equality #pink #grlpwr #womenpower #goodvibes #freebleeding #girlpower :#love #pads #cute #inspirational #follow #period #positivevibes #pink  #picoftheday #igers #girl #tweegram #beautiful #millennials #selflove #empoweringwomen #freebleed #menstrualcup

Post udostępniony przez Tucamingo (@tucamingo) Maj 21, 2018 o 7:16 PDT