Kim jest Danuta Stenka?

Danuta Stenka przyszła na świat 10 października 1961 roku w Sierakowicach. To aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa. Dzieciństwo spędziła na Kaszubach. Jej mama była nauczycielką rosyjskiego, a ojciec elektromonterem. Ma jednego brata, który jest od niej o dwa lata starszy. Po skończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, rozpoczęła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Naukę zakończyła w 1984 roku i wtedy zadebiutowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Grała wtedy Abigail w "Czarownicach z Salem" w reżyserii Inki Dowlasz. Za rolę Pauliny w "Białym małżeństwie" Stanisława Mrożka w reżyserii Ryszarda Majora odebrała nagrodę dla młodego twórcy na XXVII Festiwalu Teatru Polski Północnej w Toruniu. Później na szczecińskiej scenie grała jeszcze m.in. Zofię Plejtus w "Matce", Zoe w " W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu" czy Pannę Młodą w "Weselu". 

W latach 90. rozpoczęła się jej kariera na wielkim ekranie. Dzięki roli Judyty w "Nigdy w życiu" stała się jedną z najbardziej lubianych i popularnych polskich aktorek. Pozostaje jedną ze "100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu" według "Forbes'a". Wielokrotnie występowała w reklamach, a jej wizerunek został wyceniony na 332 tysiące złotych w 2008 roku. Stenka jest nie tylko aktorką, ale też aktywistką. Gwiazda wykorzystuje swoją sławę i zasięgi do pomagania innych i angażowania się w akcje społeczne. W 2008 roku wystąpiła w kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". W 2015 roku została natomiast ambasadorką kampanii społecznej Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących "Tęcza" pod hasłem "Zobacz. Niewidome dzieci".

Kariera aktorska Danuty Stenki

Danuta Stenka debiutowała jako aktorka rolami teatralnymi. Przez lata była związana z teatrach Szczecińskich. W 1990 roku rolą Elżbiety zadebiutowała w filmie fabularnym - telewizyjnym "Rozmowy o miłości" w reżyserii Mirosława Gronowskiego. Rok później przeniosła się do Warszawy, gdzie została aktorką Teatru Dramatycznego. Jej pierwszym wystąpieniem były "Metamorfozy" w reżyserii Michaela Hacketta. Na małym ekranie zadebiutowała w 1993 roku. Wystąpiła wtedy w roli mamy w serialu "Mama - Nic". Już dwa lata później mogliśmy ją oglądać na wielkim ekranie. Stenka wcieliła się w Martę Moraczewską w filmie Krzysztofa Langa "Prowokator".

Od 2000 roku kariera aktorki zaczęła nabierać tempa. Zadebiutowała na scenie Teatru Rozmaitości w Warszawie i dla roli zmieniła swój wizerunek, który dzisiaj jest jej znakiem rozpoznawczym - mocno ścięła włosy. Rok później odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Od 2003 roku występowała w serialu TVP1 "Zaginiona" w roli Marty Tokarskiej. Przełomową rolą była dla niej postać George Sand, którą zagrała w filmie "Chopin. Pragnienie miłości". Za wykreowanie postaci francuskiej artystki została nagrodzona Orłem i Złotą Kaczką. Największą popularność i uznanie widowni przyniosła jej jednak inna rola. Danuta Stenka w 2004 r. wystąpiła w roli Judyty Kozłowskiej w filmie "Nigdy w życiu". Widzowie pokochali jej duet z Arturem Żmijewskim i docenili chemię, jaka łączyła ich na ekranie. Od tamtej pory Stenka regularnie pojawiała się w największych polskich komediach. Mogliśmy ją oglądać w filmach "Tylko mnie kochaj", "Lejdis", "Planeta singli" czy "Listy do M. 3". 

Osiągnięcia i nagrody Danuty Stenki

Danuta Stenka swoją aktorską karierę rozpoczęła w latach 80. Od tamtego czasu zyskała status gwiazdy i jednej z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd w polskim show-biznesie. W ciągu swojej wieloletniej kariery była wielokrotnie nagradzana. Zaledwie trzy lata po skończeniu Studium Aktorskiego zdobyła w 1987 r. nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego za role teatralne w "Białym małżeństwie" Różewicza, "Matce" Witkacego i "Opętanych" Gombrowicza. W 2001 roku aktorka odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd podczas VI Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Dwa lata później Stenka odbierała "Paszport Polityki"  w kategorii teatr za "rolę w spektaklu "Zwycięstwo", za urodę, subtelność, rzetelność i wszechstronność w zawodzie aktorskim". 

Szerszą rozpoznawalność i uznanie krytyków przyniosła jej rola w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" w reżyserii Jerzego Antczaka. Aktorka wcieliła się w postać George Sand - francuskiej pisarki epoki romantyzmu. Stenka została nagrodzona Orłem w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca” i Złotą Kaczką w kategorii „Najlepsza polska aktorka”. W ostatnich latach Stenka najczęściej była nagradzana za swoje wybitne role teatralne. W 2021 roku otrzymała m.in. nagrodę redakcji miesięcznika "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2020/2021 za rolę Charlotty w "Sonacie jesiennej" w Teatrze Narodowym w Warszawie i Grand Prix 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu za rolę w słuchowisku "Wyszedł z domu". 

Życie prywatne Danuty Stenki

Chociaż Danuta Stenka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek w Polsce, niewiele wiemy o jej życiu prywatnym. Artystka mocno chroni swojej prywatności i rzadko wypowiada się na temat nie związane z jej pracą. Nie prowadzi żadnych profili w mediach społecznościowych, dlatego nie znajdziemy w Internecie zdjęć z jej prywatnego życia. Wiadomo, że aktorka od trzydziestu lat tworzy szczęśliwy związek z Januszem Grzelakiem. Para poznała się  w 1985 roku podczas przeglądu teatralnego w Toruniu. 

,Nie chcieliśmy pracować na jednej scenie. To zbyt męczące, gdy zaciera się granica między życiem prywatnym a zawodowym. Pracując razem, chcąc nie chcąc, przenosi się teatr do domu, a dom do teatru; to nie sprzyja ani związkowi, ani pracy. W ogóle nie pojmuję, jak można mieć problem z sukcesem partnera. To oczywiste, że dzielimy się wszystkim - zarówno sukcesami, jak i porażkami” - powiedział mąż Stenki w "Sukcesie". 

Para doczekała się dwóch córek - Pauliny i Wiktorii. W jednym z wywiadów aktorka przyznała, że nie planują one wiązać swojego życia zawodowego z show-biznesem i nigdy nie były nim zainteresowane. "Moje córki nie chodzą ze mną za kulisy teatralne czy na plany filmowe. Nie sprzedaję ich do żadnych spektakli, filmów, reklam, serialu, nie prowadzam na castingi, choć były takie propozycje. Nie prowadzam ich w show-biznes" - przyznała w wywiadzie dla "Gali".