Czy duchy istnieją?

Zazwyczaj, aby rozpocząć rozważania na tematy związane z obecnością duchów, należy na początku odrzucić racjonalizm i stricte naukowe podejście. Duchy wywodzą się ze świata, który jest poza materią. Nie da się ich ująć w żadne ramy, ponieważ nie posiadają własnej fizyczności. Z tego względu bardzo łatwo podważyć ich istnienie. Na przestrzeni wieków widać wyraźnie, że wiara w duchy była silna i przejawiała się nie tylko w ludowej obrzędowości. Pojawiały się ruchy społeczne i doktryny, które umacniały wiarę w to, że duchy istnieją.  

Jak przejawia się wiara w duchy?

Każdy duch wywodzi się z człowieka i jest jego kolejnym wcieleniem. Momentem przejścia jest śmierć. Kiedy dusza opuszcza ludzkie ciało, przyjmuje postać ducha. Według wiary chrześcijańskiej człowiek po śmierci kieruje swoje kroki w stronę niebios, czyśćca lub piekła. W buddyzmie energia, która pozostaje po człowieku, ponownie odradza się w kolejnym istnieniu. Wędrówka ta trwa aż do momentu osiągnięcia stanu nirwany. 

Zobacz także: 

W dawnych wierzeniach pogańskich duchy zmarłych mogły przenikać do świata żywych nawet kilka razy w roku. Jednym ze znanych obrzędów pradawnych Słowian były dziady. Rytuał połączenia tego, co materialne i pozamaterialne miał jeden cel. Chodziło o pomoc zabłąkanym duchom w przedostaniu się do nieba. Aby ugasić ich pragnienie i wskazać prawidłową drogę, ludzie pozostawiali im jedzenie i picie oraz rozpalali ogniska. 

Argumentem świadczącym o tym, że duchy istnieją może być doktryna stworzona przez francuskiego naukowca Hipolita Rivaila w połowie XIX wieku. Mowa o spirytyzmie, który skupiał się na badaniu tego, co niewidzialne i pochodzące spoza ziemskiego świata. Zainteresowanie duchami rozrosło się na szeroką skalę właśnie w XIX wieku. Ludzie wierzyli, że mogą komunikować się ze zmarłymi poprzez uczestnictwo w seansach lub prosząc o pomoc medium. W Polsce to okres dwudziestolecia międzywojennego był tym, kiedy tematyka wywoływania duchów była niezwykle popularna. 

Zjawiska paranormalne i połączenia pomiędzy dwoma światami były i są istotną częścią wielu wierzeń. Opowieści o duchach, które nawiedzają ziemię, stały się tematem niezwykle popularnym w popkulturze. Inspiracją do tworzenia filmów grozy bardzo często były opowieści o nawiedzonych domach i innych miejscach, które straszą. Przebywające w takich lokalizacjach duchy służą nie tylko jako inspiracja do tworzenia książek, filmów czy seriali. Takie miejsca przyciągają również poszukiwaczy duchów, którzy często określani są również jako tropiciele nadprzyrodzonych zjawisk.

Zobacz także:

Czy duchy naprawdę istnieją? Dowody

Wśród popularnych teorii na temat zjaw i duchów jest ta, która głosi, że to dzieci oraz zwierzęta są tymi, którzy mają naturalne zdolności dostrzegania wszelkich zjawisk paranormalnych. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy psy widzą duchy. Podobnie jest w przypadku niemowląt. Związek pomiędzy duchami a ludźmi może przejawiać się podczas snów. Wiele osób śni o tym, że rozmawia z bliską mu nieżyjącą już osobą. Widzenie zmarłego na jawie może być jedna z form przezywania żałoby po bliskim zmarłym. Dowodem na obecność i istnienie duchów są historie i relacje osób, które mają za sobą takie doświadczenie. 

To nie jedyny trop. Dowody na to, że duchy istnieją przedstawiają osoby określane jako medium. Posiadają one pewien wyjątkowy dar, który sprawia, że są łącznikami pomiędzy tym, co ziemskie i duchowe. Aby skontaktować się z duchem, nie potrzebują wykonywać żadnych rytuałów ani obrzędów. Nie muszą także korzystać z pomocy magii. Medium doświadczają kontaktu z duchami poprzez wizje lub w sposób fizyczny. Dawniej taką rolę w społecznościach plemiennych pełnił szaman. Był on przedstawicielem ludu, który komunikował się z nieżyjącymi duchami przodków. 

Zobacz także: 

Reakcja na spotkanie z gościa z zaświatów może być różna. Podczas gdy jedni będą cieszyć się z rozmowy, z kimś za kim ogromnie tęsknią, inni mogą odczuwać lęk. Bardzo wiele zależy również od tego, kto przychodzi z wizytą. Rodzaje duchów mogą być następujące: 

  • Duchy osób, które chcą wspomóc bliskich, którzy pozostali sami po ich śmierci. Mają dobre intencje i chcą pocieszyć żyjących lub prosić o modlitwę;
  • Duchy nieprzyjazne, które mają w sobie wiele gniewu i żalu. Demonstrują swoją obecność w taki sposób, aby wzbudzić strach domowników. 

Obecność ducha: objawy

Duchy mogą zaznaczać swoją obecność na wiele różnych sposobów. Najczęściej odbywa się to poprzez: 

  • sen (rozmowa ze zmarłą osobą we śnie);
  • fotografię (widoczna jasna poświata na zdjęciu);
  • dźwięki pukania w szyby lub drzwi;
  • dźwięki stawianych kroków;
  • uczucie zimna;
  • awarie sprzętów elektronicznych; 
  • dziwne zachowania zwierząt; 
  • słyszenie szeptów i nawoływań; 
  • wrażenie dotyku.