Witamina C - nie tylko na przeziębienie!

Do tej pory o witaminie C mówiło się głównie w kontekście leczenia przeziębień.  Jak się okazuje na tę jej właściwość właściwie nie powinnyśmy zwracać uwagi, ponieważ żadne badania nie potwierdziły, że zażywanie witaminy C skraca czas trwania infekcji. Co ciekawe nie wykazano, by w znaczący sposób zmniejszała liczbę zachorowań. Zaledwie u 8% osób dorosłych i 14% dzieci skraca czas trwania przeziębienia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku sportowców, wśród których ten odsetek wzrasta do 50%.

Kosmetyczne właściwości witaminy C

Witamina C ma właściwości przeciwnowotworowe i zapobiega powstawaniu anemii. Nie doceniano jednak jej pozytywnego wpływu na naszą urodę. Przede wszystkim jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje niszczące komórki wolne rodniki. Dzięki temu działa przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo. To tylko jedna z właściwości witaminy C wykorzystywanej w kosmetyce. Jakie są pozostałe?

  • chroni skórę przed promieniowaniem UV i zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych;
  • rozjaśnia przebarwienia;
  • przywraca zdrowy wygląd i blask poszarzałej oraz zmęczonej cerze;
  • witaminę C dodaje się do ujędrniających peelingów chemicznych;
  • jest składnikiem kosmetyków likwidujących rozstępy.

 
 

Źródła witaminy C

Gdzie szukać witaminy C? Niekoniecznie w popularnej cytrynie. Dobrymi źródłami kwasu askorbinowego są takie owoce jak porzeczka, aronia, orzechy włoskie, cytrusy oraz kiwi. Wśród warzyw wysoką zawartością witaminy C mogą szczycić się ziemniaki, papryka i kapusta. Można znaleźć ją też wątróbce, ostrygach oraz serach owczych.

Kwas askorbinowy rozkłada się podczas gotowania, jest wrażliwy na światło i powietrze. By uniknąć strat należałoby obierać warzywa i owoce tuż przed podaniem. Najlepiej byłoby jeść je w surowej postaci, a po ugotowaniu wykorzystywać również wodę, w której zostają cenne składniki. Na jej bazie można przygotować sosy lub zupę.

ZOBACZ TEŻ:

CZY WITAMINĘ C MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ?