Botoks: kiedy pojawiają się efekty?

Botoks często jest nazywany „zabiegiem lunchowym”, bo samo wstrzyknięcie toksyny butulinowej trwa zazwyczaj kilka minut, a bezpośrednio po zabiegu można właściwie od razu wrócić do codziennych obowiązków. Na efekty działania botuliny trzeba jednak poczekać nieco dłużej. Pierwsze zmiany zauważymy pod 2-3 dniach od iniekcji, ale pełen efekt pojawia się z reguły po około dwóch tygodniach. Wtedy dobrze jest też umówić się na wizytę kontrolną, w trakcie której lekarz sprawdzi prawidłowe rozłożenie preparatu i zdecyduje o ewentualnym dostrzyknięciu toksyny botulinowej.

Zalecenia po botoksie: czego nie można robić?

Bezpośrednio po zabiegu przez około 5-6 godzin unikamy pochylania i zadzierania głowy, masowania lub dotykania twarzy, a także przebywania w pozycji leżącej. Może to spowodować niekontrolowane przesunięcie się preparatu – a co za tym idzie np. opadnięcie powieki, nienaturalne uniesienie brwi lub inne niepożądane efekty. Przez następne dwie doby unikamy także nadmiernej mimiki w miejscu iniekcji i staramy się utrzymać ją w czystości. Do kilku dni po zabiegu staramy się nie wykonywać forsownych ćwiczeń i rezygnujemy z treningu.

Przez kolejne dwa tygodnie – a bezwzględnie przez kilka dni po botoksie - unikamy gwałtownych wahań temperatury. Odpadają więc wizyty w saunie, łaźniach parowych czy solarium, jak również zabiegi w kriokomorze. Staramy się unikać wystawiania na słońce i opalania, a także przebywania na zewnątrz jeśli temperatura spada poniżej zera.

Jak pielęgnować skórę po botoksie?

Po zabiegu z toksyną botulinową przez kilka dni nie wolno wykonywać peelingów. Do miesiąca od iniekcji nie planujemy też żadnych innych zabiegów na twarz, które w jakikolwiek sposób ingerują w barierę naskórka. Odpadają więc wszelkie zabiegi laserowe, mikrodermabrazja, czy makijaż permanentny. Nie wykonujemy także masażu twarzy – ani w gabinecie, ani w domu. Na jakiś czas będziesz musiała zapomnieć o jadeitowym rollerze oraz innych ulubieńcach.

Jak spać w po botoksie?

Po zabiegu należy utrzymywać głowę w pionie – dlatego iniekcji najlepiej nie wykonywać wieczorem. Przez 4-6 godzin od wstrzyknięcia botoksu bezwzględnie unikamy pozycji leżącej. W przeciwnym razie preparat może się przemieścić i spowodować niepożądane powikłania. Po upływie tego czasu pozycja, w jakiej śpimy nie ma już znaczenia.

Botoks a spożywanie alkoholu

Zarówno przed, jak i po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej nie wolno spożywać alkoholu. Działa on rozkurczowo na naczynia krwionośne, usprawnia przepływ krwi i zatrzymuje płyny w organizmie, co może powodować większy obrzęk. Oprócz tego naczynia są bardziej podatne na pękanie, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków.

Botoks efekty

Botoks to neurotoksyna, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu w miejscu podania preparatu zmarszczki mimiczne zostają wypełnione i unieruchomione. W ten sposób można szybko i skutecznie wygładzić bruzdy wokół ust (tzw. zmarszczki palacza), kurze łapki, a także pionowe i poziome zmarszczki na czole (w tym tzw. lwią zmarszczkę). Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, po tym czasie mięśnie wracają do pełnej aktywności. By przedłużyć efekt, należy powtórzyć iniekcje. Botoks najczęściej wykonuje się w trzech turach. Druga iniekcja ma miejsce po około 3 miesiącach i jej efekty utrzymują się z reguły do pół roku. Następnie wykonujemy trzeci zabieg, przedłużając efekt nawet do 12 miesięcy. Po tym czasie zalecana jest kilkumiesięczna przerwa. Decydując się na botoks, należy pamiętać także o odpowiedniej regeneracji skóry. Toksyna botulinowa powoduje, że skóra staje się coraz cieńsza, niezbędne są więc zabiegi, które ją wzmacniają i pogrubiają (np. laser frakcyjny CO2 czy nakuwanie Dermapenem). Nie wolno ich jednak wykonywać w ciągu pierwszego miesiąca po wstrzyknięciu botoksu.