Toksyna botulinowa – co to jest? 

Toksynę botulinową nazywamy też jadem kiełbasianym. W warunkach domowych może bowiem powstać na przykład w produktach mięsnych na skutek ich nieodpowiedniej konserwacji. Laseczki tej substancji rozmnażają, gdy jedzenie zostaje odcięte od tlenu, czyli zamknięte na przykład w konserwie czy słoiku. Zjedzenie takiego produktu może skutkować poważnym zatruciem pokarmowym, objawiającym się między innymi porażeniem mięśni. Podczas gdy toksyna botulinowa nie jest pożądana w kuchni, jej właściwości zyskały olbrzymią popularność w medycynie estetycznej, która wykorzystuje ją jako botoks

Toksyna botulinowa w bardzo niskim stężeniu jest wstrzykiwana domięśniowo, gdzie jako neurotoksyna powoduje wyłączenie wybranych mięśni, przez co nie mogą się one kurczyć. Widocznym rezultatem tego procesu jest stosunkowo szybkie wygładzenie zmarszczek mimicznych. Dodatkowo paraliż mięśni zapobiega powstawaniu nowych linii. Najczęściej toksyna botulinowa jest używana na czoło (najczęściej w miejscu gdzie powstaje tzw. lwia zmarszczka), zewnętrzne kąciki oka (tzw. kurze łapki) oraz kąciki ust (tzw. zmarszczki palacza). W przypadku mężczyzn popularny jest również zabieg spłycania bruzd nosowo-wargowych. 

Zobacz też: Czy botoks pomaga na zgrzytanie zębami?

Toksyna botulinowa – jak wygląda zabieg? 

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej nie wymaga specjalnego przygotowania ani badań diagnostycznych. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja lekarska w celu kwalifikacji do zabiegu. Specjalista ocenia wtedy stan skóry, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych stanów zapalnych czy infekcji, które mogą okazać się przeciwwskazaniem. Na 7 dni przed zabiegiem konieczne może okazać odstawienie niektórych leków, dlatego ich listę należy wcześniej przedstawić lekarzowi. Na dzień przed i 7 dni po odradza się też spożywanie alkoholu. 

W trakcie zabiegu toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w kilka miejsc – wybranych na podstawie mimiki klienta. Gęstość nakłuć oraz ilość preparatu są kwestią zarówno konkretnych potrzeb, jak i właściwości produktu stosowanego w gabinecie. Procedura ta trwa najczęściej 20-30 minut. 

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej odbywa się przy pomocy bardzo cienkiej igły, dlatego z reguły nie wymaga znieczulenia. W przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia w kremie czy okładów chłodzących przed i po zabiegu. Odczucia podczas procedury można porównać do ukąszeń komara. Efekty zabiegu utrzymują się 3-6 miesięcy. 

Toksyna botulinowa – zalecenia po zabiegu

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej nie wymaga rekonwalescencji. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych czynności, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pół godziny zalecane jest wykonanie ćwiczeń mięśni mimicznych, które wskaże lekarz. Przez pierwsze 4 godziny nie należy pochylać głowy do dołu, na przykład zawiązując buty. Ponadto miejsca nakłuć nie powinny być masowane czy uciskane. 

Toksyna botulinowa – cena

Cena wstrzykiwania toksyny botulinowej jest uzależniona od ilości stosowanych ampułek oraz części ciała. W przypadku najpopularniejszych partii twarzy, takich jak “lwia zmarszczka” na czole, “kurze łapki” wokół oczu czy opadające powieki, cena waha się w granicach 400-600 zł. Droższy jest natomiast zabieg na szyję, który kosztuje około 700-800 zł. 

Toksyna botulinowa – opinie

Opinie osób, które zdecydowały się na wstrzykiwanie toksyny botulinowej są w przeważającej mierze pozytywne i obalają popularne mity na jejtemat. Po pierwsze nie jest prawdą, że zabieg botox daje sztuczny czy przerysowany efekt. Kojarzone z nim zmienianie rysów twarzy czy “napompowane” usta i policzki są skutkami zupełnie innych zabiegów, na przykład nadmiernego wypełniania kwasem hialuronowym. Poprawnie zaaplikowana toksyna botulinowa wygładza zmarszczki i podnosi skórę, co nie powoduje drastycznej zmiany wyglądu twarzy, ale jej odmłodzenie.

W wielu opiniach na temat toksyny botulinowej panie zwracają również uwagę na szybkość i bezbolesność tego zabiegu. Oczekiwane efekty są widoczne po 2-3 dniach. Uczucie ściągnięcia skóry przechodzi natomiast już po kilku godzinach. W następnych tygodniach można już spokojnie zapomnieć, o tym że w nasze mięśnie wstrzykiwana była jakakolwiek substancja. 

Toksyna botulinowa – przeciwwskazania

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej ma wiele przeciwwskazań. Do najważniejszych należą.

  • okres ciąży i karmienia piersią
  • miesiączka
  • uczulenie na jedną z substancji wchodzących w skład preparatu
  • przyjmowanie leków na serce 
  • miejscowe infekcje skóry 
  • choroby układu nerwowego 
  • chorobę mięśni, ALS.