Mikrodermabrazja diamentowa – na czym polega ten zabieg? 

Mikrodermabrazja diamentowa polega na mechanicznym złuszczeniu martwego naskórka przy użyciu głowicy pokrytej mikroskopijnymi drobinkami diamentów naturalnych lub syntetycznych. Usunięta skóra jest od razu zasysana wewnątrz urządzenia. W odróżnieniu od mikrodermabrazji korundowej zabieg ten jest na tyle delikatny, że może być stosowany także w przypadku cer wrażliwych. Głębokość ścierania jest bowiem indywidualnie dobierana do potrzeb naszej skóry. Kolejną przewagą metody diamentowej nad korundową jest również jej bezpyłowość. W czasie mikrodermabrazji proszkowej drobinki (np. wspomnianego korundu) zostają na skórze, co może wywoływać alergie czy podrażnienia. Mikrodermabrazję diamentową uważa się więc za metodę o wiele bezpieczniejszą i bardziej przyjazną skórze. To też świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą poddawać się peelingom chemicznym. 

Mikrodermabrazja diamentowa – krok po kroku

Mikrodermabrazja diamentowa zaczyna się od dokładnego demakijażu i tonizacji twarzy. Następnie skóra jest rozpulchniana oraz delikatnie masowana, co ma na celu pobudzenie krążenia oraz przygotowanie jej do złuszczania. Parametry urządzenia są ustawiane, tak aby najlepiej odpowiadać na indywidualne potrzeby skóry. 

Podczas właściwego zabiegu do skóry przykłada się głowicę, która jednocześnie złuszcza i zasysa martwy naskórek. Osoba wykonująca mikrodermabrazję stale kontroluje intensywność ścierania. Do każdej części skóry głowica może być przykładana wielokrotnie (nawet do 15 razy). Taka procedura umożliwia kontrolowane, stopniowe złuszczanie skóry warstwa po warstwie. 

Po zakończeniu procesu ścierania często wykonuje się zabieg dodatkowy. Złuszczona skóra jest bowiem świetnie przygotowana do przyjmowania składników aktywnych. Zazwyczaj stosowane są maski algowe, które nie tylko koją, ale także dezynfekują, dotleniają i nawilżają skórę. Konkretny rodzaj maski jest dobierany do typu skóry. 

Mikrodermabrazja diamentowa trwa około 30 minut. Jeśli połączymy ją z maską czas zabiegu wydłuży się do 45 lub nawet 60 minut. 

Mikrodermabrazja diamentowa – efekty 

Najważniejszym efektem mikrodermabrazji diamentowej jest dokładne usunięcie martwego naskórka, dzięki czemu cera natychmiast staje się wyraźnie oczyszczona, gładsza, jaśniejsza i bardziej promienna. Nakładane na nią kosmetyki lepiej się wchłaniają, pory zostają zwężone, a zaskórniki usunięte. Kilkakrotne wykonanie zabiegu może również zmniejszyć przetłuszczanie się skóry.

Złuszczenie naskórka powoduje ponadto pobudzenie naturalnych procesów regeneracji skóry. Następuje zwiększona produkcja białek budulcowych: elastyny i kolagenu. W rezultacie mikrodermabrazja diamentowa nie tylko oczyszcza skórę, ale także wspomaga usuwanie uszkodzeń: spłyca zmarszczki, redukuje blizny i przebarwienia. Stosowana na brzuchu czy udach pomaga zwalczać cellulit i rozstępy. 

Jednak, aby mikrodermabrazja diamentowa przyniosła tego rodzaju efekty, konieczne jest wykonanie serii przynajmniej 3-5 zabiegów. Między kolejnymi sesjami należy zachować około 3-tygodniowe odstępy. Zaleca się wykonywanie takiej serii dwa razy w roku. Najlepiej w porze jesienno-zimowej, kiedy słońce nie świeci jeszcze tak mocno. 

Mikrodermabrazja diamentowa – efekty uboczne

Chociaż mikrodermabrazja diamentowa jest bardzo przyjaznym skórze zabiegiem, tak jak inne rodzaje złuszczania mechanicznego, może powodować pewne efekty uboczne. W trakcie zabiegu odczuwamy zazwyczaj mrowienie, lekkie swędzenie lub nawet pieczenie. Zaraz po jego zakończeniu skóra jest lekko zarumieniona i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim promieniowanie słoneczne. Objawy te ustępują w ciągu około jednej doby. Poza tym zabieg nie wymaga rekonwalescencji i od razu po wyjściu z gabinetu możemy powrócić do naszych codziennych zajęć. 

Mikrodermabrazja diamentowa – zalecenia przed i po zabiegu

Przez miesiąc przed i po mikrodermabrazji diamentowej należy powstrzymać się od opalania oraz stosować produkty z wysokim filtrem (SPF 50). Przez pierwszą dobę po wyjściu z gabinetu lepiej nie nakładać makijażu, bo może łatwo zanieczyścić skórę i zniwelować efekty zabiegu. Ponadto nie należy korzystać z basenu, sauny i siłowni. 

Zobacz też: Darsonval – prądy Darsonvala leczą trądzik i tłustą skórę. Jakie efekty daje ten zabieg?

Mikrodermabrazja diamentowa – przeciwwskazania 

Mikrodermabrazja diamentowa posiada kilka przeciwwskazań. Nie powinny decydować się na nią osoby zmagające się z aktywnym trądzikiem, stanami zapalnymi i infekcjami wirusowymi, grzybiczymi i bakteryjnymi skóry, a także chorujące na łuszczycę, bliznowce, nowotwory skóry czy egzemę. O wszelkich innych schorzeniach skóry również powinnyśmy poinformować osobę wykonującą zabieg. 

Mikrodermabrazja diamentowa – cena

Cena zabiegu mikrodermabrazji jest uzależniona od części ciała, na której będzie wykonywana. W przypadku twarzy ceny zaczynają się w granicach 100-130 zł.