Permanentny makijaż: na czym to polega?

Wyraziste, mocne brwi, kocie kreski na oczach i wydatne, podkreślone usta to od wielu sezonów jeden z najpopularniejszych trendów w urodzie. Nie wszystkim chce się wstawać godzinę wcześniej, żeby się umalować, więc stawiają na wygodniejsze rozwiązane czyli makijaż permanentny. Na instagramie roi się od zdjęć pięknie wykonanych przez lingeristki brwi w kształcie skrzydeł jaskółki i ponętnych ust, ale nie brakuje też dramatycznych wpadek, które nie znikną z twarzy przez długi czas. Jeśli myślisz o makijażu permanentnym, podpowiadamy jak go wykonać, żeby nie zaszkodzić swojej urodzie oraz co zrobić, żeby usunąć istniejące, permanentne pomyłki.

Makijaż permanentny polega na umieszczeniu odpowiedniego pigmentu tuz pod powierzchnia naskórka. Zabieg wykonuje się za pomocą igły, dlatego przed zabiegiem linergistka stosuje miejscowe znieczulenie zazwyczaj w postaci maści i kremu. Nakłucie skóry powoduje mikrouszkodzenie tkanki, dlatego niedługo po zabiegu pojawiają się strupki. Regeneracja po wykonaniu makijażu permanentnego może trwać nawet dwa miesiące. W tym czasie kolejne warstwy naskórka złuszczają się, a wraz z nimi usuwana jest część wprowadzonego pigmentu. Dlatego konieczne jest powtórzenie zabiegu, które wzmocni i ewentualnie skoryguje efekt. 

Makijaż permanentny ust

Jak mówi lingeristka Daniela Rafał, najbardziej podstawowa metoda makijażu permanentnego ust to kontur z rozcieniowaniem. Polega to na delikatnym zaznaczeniu konturu czerwieni wargowej i naniesieniem koloru do środka ust. Makijaż jest najbardziej nasycony przy konturze i rozjaśnia się ku środkowi. Kolejną metodą jest efekt pomadki, czyli wypełnienie kolorem całych ust. Bardziej zaawansowaną  i wymagająca techniką, jest 3d lub ombre. Metody te opierają się na grze kolorów i zabawy ze światłocieniem. Linergistka operuje kilkoma kolorami i wyraźnie rozświetla te fragmenty ust, w których odbija się światło. Dobrze wykonany make up powinien utrzymywać się na ustach około 3 lat. 

Przed zabiegiem makijażu permanentnego ust, dobrze jest zabezpieczyć się biorąc 2-3 dni przed i po antywirusowy lek Heviran (w aptece bez recepty) - szczególnie jeśli ma się tendencję do nawracających opryszczek., mówi Justyna Czarnecka-Urbanowicz, lingeristka i szkoleniowiec makijażu permanentnego.

Makijaż permanentny ust: czy to boli?

Karolina, lat 39, przetestowała makijaż ust z wypełnieniem:

- Pani Daniela bardzo precyzyjnie obrysowała kontur moich ust i idealnie dobrała kolory wypełnienia, niwelujące lekko niebieski odcień skóry. Wargi znieczulone maścią i olejkiem z lidokainą już w trakcie makijażu, nie bolały. Po zabiegu miałam lekko opuchnięte usta. Kilka dni po wargi wydawały się spierzchnięte więc smarowałam je maścią z witaminami A+E. Po drugim, uzupełniającym spotkaniu, kolor okazał się idealny, a sam makijaż permanentny doskonale podkreśla moje usta - mówi pacjentka.

Makijaż permanentny brwi

- Idealne brwi uzyskuje się na dwa sposoby - odręcznie i maszynowo. Pierwszy sposób, to tak zwany microblading, który pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu. Linergistka, „rysuje” odręcznie maleńkim ostrzem w brwi klientki włoski wyglądające identycznie z jej własnymi. Druga, metoda daje efekt brwi pomalowanych cieniem, wyraźnych i zgodnych z obowiązującym trendem - mówi linergistka, właścicielka warszawskiego salonu urody i trener metody microblading Katarzyna von Engel. Przed zabiegiem nie powinno się używać odżywek do brwi. Efekt widoczny jest od razu i pozwala na normalne funkcjonowanie, nawet na wyjście na imprezę tego samego dnia. Makijaż permanentny wygląda doskonale przez najbliższe 2 lata, potem dobrze jest go lekko odświeżyć. Przy wykonywaniu makijażu, należy jednak uważać na czarny pigment. To kolor zabroniony w pigmentacji brwi, bo w skórze po krótkim czasie wybarwia się na niebieski. Łuki brwiowe podkreśla się tylko odcieniami brązu i czasem szarością.

Makijaż permanentny brwi: jak to wygląda w praktyce?

- Zabieg zaczął się od dokładnego wyrysowania na skórze kształtu nowych łuków brwiowych. Była to chyba jego najdłuższa część. Potem lingeristka, maleńkim ostrzem znużonym w tuszu, narysowała w obrębie brwi włoski, które są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych. Makijaż był wykonany w znieczuleniu, dzięki czemu zabieg był całkowicie bezbolesny. Tuż po brwi wyglądały doskonale, były podkreślone ale naturalne - mówi Lena (47 lat), która miała wykonywany makijaż permanentny brwi metodą microblading.

Makijaż permanentny oczu

- Oko można ozdobić na trzy sposoby. Zwolenniczki naturalnego efektu mogą wykonać delikatną kreskę wzdłuż linii rzęs, dzięki czemu wyraźniej się zagęszczą. Te panie, które lubią mocniejsze wrażenia, wybierają  wyraźną, wyciągniętą kreskę i dodatkowo, jako dopełnienie, kreskę na dolnej powiece - mówi Justyna Czarnecka-Urbanowicz. Kreskę zawsze wykonuje się precyzyjnym urządzeniem, podczas dwóch zabiegów w odstępie 1 miesiąca. Tuż przed wykonywanym makijażem permanentnym dobrze jest się wyspać, aby następnego dnia oczy były wypoczęte i nieopuchnięte, bo to mocno utrudnia pracę linergistce.

W pielęgnacji oczu po zabiegu makijażu permanentnego ważne jest żeby nawilżać skórę ale jej nie natłuszczać. Krem wmasowuje się w odległości 0,5 cm od wykonanej wcześniej kreski. Zanim wykona się zabieg należy zdjąć sztuczne rzęsy i odstawić maści sterydowe na co najmniej 3 miesiące. Z makijażem należy wstrzymać się do całkowitego wygojenia skóry czyli około 10 dni. Nie jest to jednak zbyt uciążliwe, bo oko od razu wygląda dobrze i nie wymaga specjalnej korekcji.

Makijaż permanentny oczu: jak wygląda zabieg?

- Po półgodzinnym znieczuleniu maścią i narysowaniu ołówkiem cieniutkiej kreski na górnej powiece, lingeristka delikatnie odtworzyła jej kształt, wykonując makijaż permanentny czarnym pigmentem. Zabieg prawie nie bolał, bo w chwilach kiedy ustępowało znieczulenie, pani Justyna w wsmarowywała w powiekę odrobinę uśmierzającego ból preparatu z lidokainą. Tuż po, górna powieka było nieco opuchnięta, ale obrzęk minął po kilku godzinach. Właściwie nie było żadnych efektów ubocznych, również po powtórnym, uzupełniającym zabiegu bo na zalecenie lingeristki smarowałam powiekę żelem z arniką, który ma działanie regenerujące i zmniejszające opuchnięcia. Teraz, po dwóch tygodniach kreski są niemal niewidoczne, a mimo to oczy wydają się podkreślone - mówi Jagoda (35 lat), która zdecydowała się na makijaż permanentny linii rzęs.

Jak usunąć stary lub źle wykonany makijaż permanentny?

Na szczęście, nawet błędnie wykonany makijaż permanentny można usunąć. Wymaga to jednak samozaparcia i co najmniej kilku zabiegów. Dlatego lepiej nie ryzykować - i po makijaż permanentny wybrać się do poleconych, sprawdzonych miejsc, w których linergistki są odpowiednio przeszkolone.

- Usunięcie makijażu permanentnego oczu (najczęściej kresek) wymaga od  3 do 5 zabiegów laserem typu Q-switch (najlepiej neodymowo-yagowym). W przypadku makijażu ust istnieje ryzyko, że barwnik czerwony pod wpływem światła lasera zrobi się srebrny. Lekarz powinien więc wykonać próbę działania lasera na bardzo małym obszarze. Jeśli pigment odbarwi się na srebrno, tatuaż należy usunąć laserem chirurgicznym - tłumaczy lekarz medycyny estetycznej dr Marek Wasiluk.

Dlaczego tak trudno usunąć makijaż permanentny albo tatuaż?

Dobra wiadomość jest taka, że makijaż permanentny można usunąć łatwiej niż tatuaż. Makijaż różni się od tatuażu głębokością umiejscowienia barwnika w skórze. Ten pierwszy powstaje w naskórku, tatuaż natomiast w skórze właściwej. Różnice są minimalne, jeśli więc linergistka ma „ciężką” rękę makijaż może stać się tatuażem. Najczęściej jednak permanentny make up znika po kilku latach wraz ze złuszczaniem naskórka, tatuaż zaś jest trwały, bo pigment jest obojętny dla organizmu, który nie próbuje się go pozbyć. Jest również położony głęboko i otorbiony, a usunąć go można podczas zabiegów 5 -10 zabiegów laserem co 4-6 tygodnie.

- Energia lasera kumuluje się tam gdzie jest barwnik, rozrywa otorbienie, rozdziela pigment na mniejsze cząstki ( które zostają usunięte przez organizm drogą naturalną przez tzw makrofagi) i powoduje stan zapalny. Najtrudniej usuwa się kolorowe makijaże permanentne i tatuaże bo  światło lasera działa najlepiej na ciemny pigment, podobnie jak w przypadku laserowej epilacji. Inne kolory usuwa się laserami dysponującymi różnymi długościami fal i dobiera się odpowiednią do poszczególnych barw - tłumaczy doktor Marek Wasiluk, specjalista laseroterapii.

Makijaż permanentny – cena 

Cena makijażu permanentnego jest uzależniona przede wszystkim od części twarzy, na której chcemy go wykonać. Najwięcej zapłacimy za makijaż permanentny ust, ponieważ w tym przypadku potrzebna jest największa ilość czasu oraz pigmentu. Ceny makijażu permanentnego ust zaczynają się w granicach 1000 zł. Nieco tańszy jest makijaż permanentny brwi – kwoty zaczynają się od 600-700. Podkreślamy jednak, że duża znaczenie ma to, jaką metodę wybierzemy. Droższa może być na przykład metoda piórkowa. Najtańszą opcją jest makijaż permanentny w formie kresek na górnej lub dolanej powiecie. W tym wypadku ceny wahają się w granicach 300-600 zł.