Czapka jest bardzo ważnym elementem garderoby każdego niemowlaka. Ta „wysoka pozycja” jest zrozumiała – przez głowę niemowlę może stracić aż 40 proc. ciepła! Swą pierwszą czapeczkę malec dostaje już jako noworodek, w szpitalu (pamiętaj, aby w dziecięcej wyprawce znalazły się 2 cienkie bawełniane czapeczki i jedna grubsza). 

Warto także zwrócić uwagę na to, aby dobierać czapeczkę odpowiednio do pogody, żeby z kolei nie przegrzać dziecka. Kiedy więc zakładać, a kiedy nie?

Zastanawiasz się, czy nakładać niemowlakowi czapkę lub chustkę, kiedy idziecie na spacer poza godzinami najmocniejszego słońca i będziecie przebywać głównie w cieniu?

Jeśli dziecko nie ma jeszcze skończonych 3 miesięcy, lekkie bawełniane nakrycie głowy jest obowiązkowe bez względu na pogodę i porę spaceru. Chodzi o to, by nie narażać maleństwa na przeciągi (wystarczy nawet słaby podmuch chłodniejszego powietrza), a w konsekwencji na przeziębienie. Natomiast starszemu niemowlakowi możesz nie nakładać czapki – jeśli uznasz, że będzie mu w niej za gorąco.

Czapka dla dziecka jest również konieczna, gdy:

  • temperatura spadnie poniżej 15°C (szczególnie jeśli już wozisz swojego niemowlaczka w spacerówce),
  • na zewnątrz wieje silny wiatr – malec łatwo może wtedy się zaziębić,czego konsekwencja może być zapalenie ucha
  • noworodek jest po kąpieli (zakładamy wtedy cieniutką, bawełnianą czapeczkę).

Z czapki dla dziecka śmiało możemy zrezygnować, gdy:

  • dziecko przebywa w domu – wtedy nakrycie głowy nie jest konieczne, a nawet niewskazane – malec może się po prostu przegrzać,
  • temperatura sięga około 12–15°C, a maluszek jeździ w głębokim wózku (i ma np. założony kaptur na główce),
  • po kąpieli – gdy dziecko skończy 3 miesiące, wtedy wystarczy po prostu osuszyć główkę ręcznikiem.
 

Jak wybrać czapkę dla dziecka?

Kapelusik, czapa z pomponem czy pilotka – tak trudno się zdecydować... Oto kilka rad, czym kierować się przy kupnie nakrycia głowy dla dziecka.

Słodki wzorek albo piękny kolor materiału, z którego jest zrobiona, ma znaczenie, ale tylko dla nas. Maluch doceni raczej to, czy jest mięciutka i miła w dotyku. Dlatego najlepiej wybierać naturalne tkaniny. Świetnie sprawdza się bawełna, bo jest nie tylko miękka, ale także przewiewna i nie powoduje uczuleń. Jeśli zdecydujemy się na czapeczkę z wełny, dobrze jest najpierw sprawdzić, czy nie będzie "gryzła" w kark lub uszy.

Gdy czapka jest trochę szorstka, na zimowy spacer można pod nią założyć drugą - cienką, bawełnianą - by chroniła przed nieprzyjemnymi doznaniami.

Zobacz także:

Kupując czapkę dla niemowlaka, warto brać pod uwagę głównie względy praktyczne - koronki, falbanki czy zdobienia, choć wyglądają fantazyjnie, mogą być bardzo niewygodne. Gdy maluch leży w wózku, mogą go drażnić, zasłaniać mu widok albo drapać w szyję.

Czapka na lato powinna chronić twarz i oczy dziecka przed promieniami słonecznymi. Jeśli wybieracie się na plażę, warto poszukać czapeczki, która zakryje przed promieniami także kark dziecka.

Okrycie głowy dla dziecka na jesień i zimę powinno dobrze otulać uszy i czoło przed wiatrem i zimnem.