Cytaty z książek psychologicznych

Książki psychologiczne wyróżnia od innych dzieł to, że nie tylko umilają czas, ale przede wszystkim poszerzają nasze horyzonty i uczą nas wielu cennych informacji. W łatwy i przyjemny sposób sprawiają, że stajemy się bardziej świadomi własnej psychiki, naszych działań i problemów, z jakimi musimy codziennie się zmierzać. Oto inspirujące cytaty z książek psychologicznych.

 • "Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych" (Dale Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi).
 • "Miłość dziecięca trzyma się zasady: „ Kocham, ponieważ jestem kochany". Natomiast miłość dojrzała twierdzi: „Jestem kochany, ponieważ kocham". A niedojrzała miłość mówi: „Kocham cię, ponieważ cię potrzebuję". Dojrzała miłość powiada: „ Potrzebuję cię, ponieważ cię kocham" (Erich Fromm, O sztuce miłości).
 • "Jeśli chcemy poznać jakiegoś człowieka, pytamy o jego "historię - jego prawdziwą, najintymniejszą historię" - ponieważ każdy z nas jest historią. Każdy z nas jest opowiadaniem, które nieświadomie piszemy (...)" (Oliver Sacks, Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem).
 • "Miłość jest aktywną siłą w człowieku,siłą która przebija się przez mury oddzielające człowieka od jego bliźnich,siłą jednoczącą go z innymi;dzięki miłości człowiek przezwycięża uczycie izolacji i osamotnienia, pozostając przy tym sobą, zachowując swoją integralność" (Erich Fromm, O sztuce miłości).
 • "Wszyscy ludzie są zagadkowi, dopóki w końcu nie znajdziemy w jakimś słowie lub czynie klucza do danego mężczyzny lub kobiety: natychmiast wszystkie ich dotychczasowe słowa i uczynki ukazują nam się w pełnym świetle” (Philip G. Zimbardo, Psychologia i życie).
 • "Człowiek od najbliższej osoby musi dostawać pozytywne wzmocnienia co najmniej kilka razy dziennie! Badania mówią, że jeśli związek ma być udany, to na jedną uwagę krytyczną musi być pięć pochwał” (Zbigniew Lew-Starowicz, O mężczyźnie).

Cytaty z książek o miłości

Miłość od zawsze była jednym z najpopularniejszych tematów literackich. Kochamy wszyscy i każdy z nas pragnie być kochany. Uwielbiamy czytać o każdym rodzaju miłości: nieszczęśliwej, spełnionej, toksycznej, młodzieńczej, itp. Nic dziwnego. Wychowaliśmy się na wielkich historiach miłosnych. Już w szkole czytaliśmy „Tristana i Izoldę”, „Romeo i Julię” czy „Wichrowe wzgórza”. Powieści pełne były deklaracji miłości, ale również mądrych i cennych rad dotyczących związków. Przeczytajcie najpiękniejsze cytaty z książek o miłości.

 • "Prawdziwa miłość oznacza,że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz" (Nicholas Sparks, I wciąż ją kocham).
 • "Przewodnią myślą mego życia jest on. Gdyby wszystko przepadło, a on jeden pozostał, to i ja istniałabym nadal. Ale gdyby wszystko zostało, a on zniknął, wszechświat byłby dla mnie obcy i straszny, nie miałabym z nim po porostu nic wspólnego" (Emily Jane Brontë, Wichrowe Wzgórza)
 • "Pamiętam każdą wspólnie spędzoną chwilę. A w każdej było coś wspaniałego. Nie potrafię wybrać żadnej z nich i powiedzieć: ta znaczyła więcej niż pozostałe" (Nicholas Sparks, Pamiętnik)
 • ,,To źle, że miłość, choć ślepa i głucha, Idzie, gdzie zechce i czego chce słucha” (William Shakespeare, Romeo i Julia).
 • "Kiedy człowiek pierwszy raz się zakochuje jego życie nieodwracalnie się zmienia i choćby nie wiedzieć jak się próbowało, to uczucie nigdy nie zniknie(...). I cokolwiek byś zrobił, zostanie z tobą. Na zawsze" (Nicholas Sparks, Pamiętnik)

Cytaty z książek o pożądaniu

Książki o pożądaniu przeżywają od kilku lat swój renesans. Wszyscy pamiętamy kultową już powieść „50 twarzy Greya”. Książka była tak popularna, że nakręcono nawet na jej podstawie film! Świadczy to o jednym. Każdy z nas potrzebuje w życiu odrobiny ekscytacji. Przeczytajcie najlepsze cytaty z książek o pożądaniu.

 • "Był pełen sprzeczności. Czuły barbarzyńca - to określenie idealnie do niego pasowało. Niebezpieczny, nieznoszący sprzeciwu, władzy, a jednocześnie opiekuńczy i delikatny. Połączenie tych wszystkich cech przerażało mnie, fascynowało i intrygowało jednocześnie” (Blanka Lipińska, 365 dni).
 • "Czasami się zastanawiam, czy przypadkiem coś jest ze mną nie tak. Być może za dużo czasu spędzam w towarzystwie moich bohaterów literackich i, co za tym idzie, moje ideały i oczekiwania są zdecydowanie zbyt wysokie” (E L James, Pięćdziesiąt twarzy Greya).
 • "Jego oczy były moją zgubą, moim zatraceniem” (Rachel Van Dyken, Utrata).
 • "Ludzkie serce to kruchy klejnot. Jest jak delikatny kwiat, któremu trzeba pomóc, gdy wyłania się z ziemi. To rozkosz, która nie ma sobie równych. Kiedy jednak pąk w końcu się otworzy, pojawia się to, co wcześniej było ukryte” (Vanessa Fewings, Pułapka namiętności).
 • "Możliwe, że wszystkie romanse tak wyglądają: nie są umową między równorzędnymi partnerami, ale wybuchem marzeń i pragnień, które nie znajdują ujścia w codziennym życiu” (Jeanette Winterson, Namiętność).

Cytaty z książek o życiu

„Życie, życie jest nowelą, Której nigdy nie masz dosyć” śpiewał Ryszard Rynkowski. Książki o życiu to chyba najpopularniejsza i najbardziej zapełniona kategoria w każdej księgarni. Kochamy czytać o czyimś życiu, bo przenosi nas to w inny świat. Na chwilę zostajemy przetransportowani do czyjegoś życia, a nie ma chyba nic bardziej ekscytującego. Książki o życiu często dostarczają nie tylko rozrywki, ale również wielu porad i prawd życiowych. Oto mądre i inspirujące cytaty z książek o życiu.

 • "Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi” (Winston Groom, Forrest Gump).
 • "Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli” (Paulo Coelho, Być jak płynąca rzeka)
 • "(…) życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć” (Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
 • "Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jakby było kieszonkowcem, dziwką albo sprzedawcą losów na loterie; to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć” (Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru).

Cytaty z książek o smutku i depresji

Smutek to uczucie, którego doświadcza każdy z nas. Jest częścią życia tak samo jak radość czy złość. Jeśli jednak przemienia się w depresję, wtedy musimy udać się do specjalisty. Książki o smutku i depresji pomagają nam lepiej zrozumieć nasze emocje i zachowania. Podkreślają też, że każdy miewa czasem problemy i nie jesteśmy w nich osamotnieni. Przeczytajcie bardzo wartościowe sentencje z książek o smutku i depresji.

 • "Wpadłam w moją wewnętrzną histerię. Nie krzyczałam, nie płakałam głośno, nie biegałam i nie wyrywałam sobie włosów z głowy. Po prostu w jednej chwili coś we mnie stłukło się i przyrosłam do chodnika, nie mogąc zrobić kroku do przodu” (Kaja Platowska, Po prostu mnie przytul).
 • "Poza tym jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada cicho na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy” (Haruki Murakami, Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland).
 • "Cierpienie i ból są nieodłączne od rozległej świadomości i głębokiego serca. Myślę, że ludzie naprawdę wielcy zawsze muszą odczuwać na świecie wielki smutek..." (Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara).
 • "Jeśli ktoś płacze dlatego, że drugiemu jest źle, Pan Bóg cieszy się tym płaczem, bo takie łzy ciekną po twarzy jak perły, które nurek wyławia z ciepłego morza w Zatoce Perskiej. To są piękne łzy” (Jan Twardowski, Dziecięcym piórem t.2)
 • "Żadna prawda nie może uleczyć smutku po stracie ukochanej osoby. Nie może go uleczyć żadna prawda, żadna uczciwość, żadna siła, żadna dobroć. Przeżywszy ten smutek w pełni, możemy się jedynie czegoś z niego nauczyć, lecz to, czego się nauczymy, wcale nam się nie przyda, kiedy nadejdzie następny, niemożliwy do przewidzenia smutek” (Haruki Murakami, Norwegian Wood).