Spośród wszystkich relacji międzyludzkich zdecydowanie najtrudniejsze jest zbudowanie romantycznego związku. Wymaga ona szczególnego rodzaju zaangażowania, zaufania i troski, a także czegoś magicznego, co nazywamy chemią. Tworzenie silnej więzi bywa wymagające, a często niestety oprócz szczęścia przynosi też rozczarowanie, rozgoryczenie i łzy. Ta dziwna prawidłowości losu intrygowała wielu poetów, twórców filmowych i muzyków, którzy zainspirowani nią stworzyli piękne, wzruszające cytaty o związkach

Cytaty o związku szczęśliwym

Nie tylko budowanie związku, ale też trwanie w nim nierzadko wymaga ciężkiej pracy. Droga do wzajemnego zrozumienia i szacunku nie zawsze jest usłana różami, dlatego warto celebrować wszystkie szczęśliwe chwile, cieszyć się nimi i wykorzystywać je w pełni. Doskonałym sposobem na wyznanie komuś uczuć i podziękowanie za wspólny czas są cytaty na rocznicę ślubu. W długoletnim związku wzajemna fascynacja często zostaje przytłoczona codziennymi sprawami. Aforyzmy i cytaty o małżeństwie są idealną formą rozbudzenia romantyzmu. 

„Wierzę, że możemy być bardziej niezwykli razem, niż zwyczajni osobno" (Chirurdzy, reż. Shonda Rhimes)

„Nasza miłość jest jak wiatr, nie widzę jej, ale czuje" (Nicolas Sparks, Jesienna miłość)

„Gdy zdasz sobie sprawę z tego, że chcesz spędzić resztę życia z daną osobą, chcesz, aby ta reszta zaczęła się jak najszybciej" (Kiedy Harry poznał Sally, reż. Rob Reiner)

„Wolałabym raczej dzielić z Tobą jedno, krótkie życie niż żyć przez wszystkie wieki bez Ciebie" (Władca Pierścieni: Powrót króla, reż. Peter Jackson)

„Przyszedłem tu bez żadnych oczekiwań, tylko po to, żeby wyznać, że moje serce zawsze jest i zawsze było Twoje" (Rozważna i romantyczna, reż. Ang Lee)

Zobacz także:

Cytaty o zazdrości w związku 

Zazdrość jest bardzo podchwytliwym uczuciem, które zatruwa nas od środka, nieustannie niepokoi myśli, a dodatkowo sprawia, że najbliższe nam osoby zaczynają się od nas odwracać. Zaufanie jest podstawą udanego związku, źródłem wzajemnego zrozumienia, współczucia i spokoju. Zdrowa relacja nie powinna opierać się na kontroli, ale wspieraniu się w realizowaniu własnych pasji czy życiowych celów. To, jak szkodliwa bywa zazdrość najlepiej opiszą najpiękniejsze cytaty o wolności w związku.

„Są chwilę, gdy wolałabym martwym widzieć cię. Nie musiałabym się Tobą dzielić, nie, nie. Gdybym mogła schowałabym twoje oczy w mojej kieszeni, żebyś nie mógł oglądać tych, które są dla nas zagrożeniem" (Hey, Zazdrość)

„W strachu kryje się gdzieś zazdrość" (Lauren Kate, Namiętność)

„Gdy nas nie stać na miłość, stać nas zawsze na zazdrość" (Maria Dąbrowska, Noce i dnie)

„Co to jest zazdrość? Czy wiesz, jak ona może rozdzierać człowieka na strzępki, kawałek po kawałku, z każdym dniem upływającym z daleka od ukochanej osoby" (Margit Sandemo, Demon nocy)

„Zazdrość to najbardziej niszczące z uczuć. Niszczy nie tylko tych, którzy ją odczuwają, ale również tych, których dotyczy" (Graham Masterton, Studnie piekieł)

Cytaty o związku nieudanym

Nie zawsze zaangażowanie włożone w budowanie relacji przynosi szczęście, miłość i partnerstwo. Różne sytuacje sprawiają, że nierzadko związki kończą się niepowodzeniem. Mówi się, że czasami pewne osoby pojawiają się w naszym życiu w nieodpowiednim momencie. Tą i wiele innych mądrości zawierają w sobie chwytające za serce cytaty o kryzysie w związku, które mogą pomóc uporać się ze smutkiem po nieudanej relacji. 

„Kochajmy się, dopóki mamy złudzenia, kiedy je stracimy, lepiej się rozstańmy" (Éric-Emmanuel Schmitt, Małe zbrodnie małżeńskie)

„W każdym spotkaniu jest część żalu z rozstania, ale w każdym rozstaniu jest ta sama ilość radości ze spotkania" (Cassandra Clare, Mechaniczna księżniczka)

„A kiedy ona cię kochać przestanie, zobaczysz noc w środku dnia, czarne niebo zamiast gwiazd, zobaczysz wszystko to samo, co ja" (Edward Stachura, Piosenki)

„Zaczynasz się martwić, potem zaczynasz rozumieć i wreszcie wiesz. Może nie chcesz, może wmawiasz sobie, że kochankowie, jak lekarze, co rusz mylą się w diagnozach, ale w głębi serca wiesz" (Stephen King, Joyland)

Cytaty o początkach związku

Motylki w brzuchu, zarumienione policzki, odliczanie dni do kolejnego spotkania… początki związku mają wyjątkowy urok i prawie zawsze wiążą się z przyjemną ekscytacją. Emocje związane z rozkwitem relacji oddają choćby cytaty na ślub. Wszystkie pierwsze razy są piękne i nieuchwytne, bo, jak pisała poetka Wisława Szymborska „nic dwa razy się nie zdarza”. Nie znaczy to jednak, że nie warto wracać do tych unikatowych chwil i wspominać ich, zaczytując się w innych pięknych aforyzmach, do których należą cytaty o związku małżeńskim. 

„Tak, miłość potrafi wydobyć z nas to, co najlepsze. Pewność, że można żyć dalej. Odwagę, by wyznać prawdę czy siłę, by trwać w nadziei. Czasem jednak najbardziej zaskakuje nie to, co miłość nam daje, ale postać, jaką przybiera" (Gotowe na wszystko, reż. Marc Cherry)

„Okazuje się, że nawet najtwardsze kobiety miękną w obliczu miłości" (Sex w wielkim mieście, reż. Darren Star)

„Przepraszam dawną miłość, że nową uważam za pierwszą" (Wisława Szymborską, Pod jedną gwiazdką)

„Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy" (Wisława Szymborska, Nic dwa razy)

„Zakochiwałam się w nim tak, jakbym zapadała w sen: najpierw powoli, potem nagle i całkowicie" (Gwiazd naszych wina, reż. Josh Boone)

Cytaty o końcu związku

Czasem bywa tak, że drogi osób, które przez pewien czas były sobie bardzo bliskie, muszą się rozejść. Choć czasem wydaje nam się, że nieporozumienia i sprzeczki zdarzają się tylko nam, to są one elementem każdej relacji. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie przeczytaj cytaty o kłótniach w związku. Różnica charakteru, inne plany na przyszłość, czy po prostu niedopasowanie zmuszają ludzi do podjęcia decyzji o rozstaniu, które, niestety, nigdy nie jest łatwe. 

„Z miłością jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje ją w świeżości" (Paulo Coelho, Alchemik)

„Miłość potrafi ranić. Nie ma nic bardziej bolesnego, niż rozstanie. Aby pokochać po raz drugi, trzeba nauczyć się ufać" (Nicholas Sparks, Bezpieczna przystań)

„Tak, każdemu się wydaje, że umrze, kiedy zostaje rozdzielony z ukochaną osobą" (Mathias Malzieu, Mechanizm serca)

„Będzie mi brakowało radości naszych spotkać i bólu naszych rozstań. A po pewnym czasie będzie mi brakowało tego, że już nie brakuje mi ciebie" (Peter Alexander McWilliams, Jak przeżyć utratę miłości)