Strata bliskiej osoby boli zawsze. Nawet gdy wierzymy, że śmierć nie jest końcem. Osobista tragedia przypomina nam, że życie to tylko chwila, która szybko i bezpowrotnie przemija. Ci, którzy odeszli, pozostawiają po sobie pustkę, którą staramy się wypełnić wspomnieniami. Żadne z nich nie może jednak zażegnać odczuwanego żalu. Cytaty o śmierci pozwalają zrozumieć, że przemijanie dotyczy nas wszystkich i pomagają ukoić ból po stracie bliskiej osoby.

Cytaty o śmierci i przemijaniu

Niczym smutne cytaty o miłości, sentencje o przemijaniu wydają się kłóć serce jak rozgrzana igła. Czasami jednak trzeba skonfrontować się ze źródłem swojego bólu, by zrozumieć, że nie możemy już niczego zmienić. Ziemski żywot nie jest dawany nam na zawsze, a przemijanie jest naturalną koleją rzeczy.

"Jest czas narodzin i jest czas zgonu

Tak jak czas zasiewu i czas plonów

Przemijanie wszystkich ludzi dotyczy

Każdy ze swych grzechów będzie musiał się rozliczyć [...]"

- Juras i Wigor, "Przemijanie"

Zobacz także:

"Takie życie, ludzie przychodzą i odchodzą

Wszyscy umrzeć muszą, ci, którzy się rodzą

Mimo woli bardzo boli gdy najbliżsi zawodzą

Po co z drogi schodzą przez siebie wyznaczonej?"

- Ewenement, "Takie życie, ziomek"

"Liczy się każda chwila, którą można spędzić z bliskimi - póki jeszcze są tutaj. Za chwilę będzie za późno. Tak mało czasu zostało. Za mało, za mało czasu, żeby z każdym porozmawiać, żeby odpowiedzieć na całą tę miłość, żeby ogarnąć wszystkie te potrzeby, żeby zadbać o każdego, kto tego potrzebuje..."

- Małgorzata Musierowicz, "Sprężyna"

"Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą - ta pamięć daje im nieśmiertelność"

- Rafał Kosik, "Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności"

"Nic nie jest wieczne, ani dane raz na zawsze, każdy dzień, gdy budzimy się razem, silni i zdrowi, pełni miłości, to dzień, którym należy się cieszyć i który trzeba przeżywać najlepiej, jak się potrafi"

- John Green, "Szukając Alaski"

Cytaty o śmierci bliskiej osoby

Mądre cytaty o śmierci, wyrażające żal po odejściu bliskiej osoby, udowadniają, że zrozumienie swojego cierpienia to pierwszy krok do pogodzenia się ze stratą. Mówi się, że czas leczy rany. Nie możemy go jednak poganiać. Trzeba zaczekać, aż sam zadziała. 

"To nie jest ważne jak to się stało

Los jest bezwzględny, tak być musiało

Dać ujście żalom i wylać je do dna

Nad nami wszystkim ciąży straszna klątwa [...]"

- Chada i PiH, "To nie jest ważne"

"Ludzie przychodzą, ludzie odchodzą. Wiemy o tym, ale za każdym razem, gdy się to zdarza, jesteśmy zaskoczeni. To jedyna rzecz w naszej egzystencji, której możemy być pewni, ale często łamie nam serce"

- Cecelia Ahern, "Na końcu tęczy"

"Prawdziwymi przyjaciółmi są ci, którzy nigdy nie opuszczają naszego serca, nawet jeśli na chwilę znikną z naszego życia. Po latach rozłąki bez trudu na nowo podejmujemy przerwaną znajomość. Nawet jeśli umrą, w naszych sercach na zawsze pozostaną żywi"

- Jack Canfield, "Balsam dla duszy kobiety"

Cytaty o bliskich, którzy odeszli

Śmierć oznacza kres ziemskiej drogi, jednak nikt tak naprawdę nie umiera. Ci, którzy odeszli, pozostają żywi w sercach i we wspomnieniach osób, które zostały na tym świecie. Cytaty z książek i filmów pokazują, że pamięć to najpiękniejszy hołd, jaki możemy oddać zmarłej osobie. 

"Życie Pete'a Dunhama nauczyło mnie, że czasem trzeba walczyć o swoje. Jego śmierć nauczyła mnie, że czasem trzeba odpuścić"

- "Hooligans", reż. Lexi Alexander 

"Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi, ale żyją w naszych sercach: tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami"

- Aleksander Dumas, "Hrabia Monte Christo"

"Jeżeli się oddaje komuś serce i ten ktoś umiera, czy zabiera ofiarowane serce ze sobą? Czy potem do końca życia chodzi się z wielką dziurą, w środku której już nic nigdy nie zdoła zapełnić?"

- Jodi Picoult, "Dziewiętnaście minut"

"Tęsknię za tą dziewczyną, którą byłam przy niej, tęsknię za tymi wszystkimi ludźmi, którymi byliśmy. Już nigdy nimi nie będziemy. Ona zabrała ich wszystkich ze sobą"

- Jandy Nelson, "Niebo jest wszędzie"

"Najwyraźniej wszyscy myślą, że tym się teraz zajmuję. "Radzeniem sobie". Czasami mam wrażenie, że już nigdy nie pozwolą mi robić nic innego. Będę kroczyć przez życie jako Shaun Mason - koleś, który sobie radzi. [...] Jak sobie radzę? Tęsknię za George'em"

- Mira Grant, "Przegląd końca świata. Deadline"

Sentencje o śmierci

Każdy postrzega śmierć nieco inaczej. Dla osób chorych jest wybawieniem od bólu. Ci, których dręczą wyrzuty sumienia, w obliczu śmierci starają się zmienić swoje życie na lepsze. Jeszcze inni postrzegają śmierć jako drogę do lepszego świata. Ci, którzy musieli uporać się z odejściem bliskiej osoby, rozpatrują śmierć w kategoriach straty. Doskonale wyrażają to piękne cytaty o tęsknocie.

"Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią"

- Haruki Murakami, "Norwegian Wood"

"Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym"

- Eric-Emmanuel Schmitt, "Oskar i pani Róża"

"Czy wszystko pozostanie tak samo, kiedy mnie już nie będzie? Czy książki odwykną od dotyku moich rąk, czy suknie zapomną o zapachu mojego ciała? A ludzie? Przez chwilę będą mówić o mnie, będą dziwić się mojej śmierci - zapomną. Nie łudźmy się, przyjacielu, ludzie pogrzebią nas w pamięci równie szybko, jak pogrzebią w ziemi nasze ciała. Nasz ból, nasza miłość, wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce. Na ziemi nie ma pustych miejsc..."

- Halina Poświatowska, "Opowieść dla przyjaciela"

"Może tylko nam odchodzenie wydaje się straszne? Może bardziej cierpią ci, co zostają?"

Dorota Terakowska, "Poczwarka"

"To jest śmierć - przejście od "jest" do "był""

- Veronica Roth, "Niezgoda"

"Nie musimy nic robić, żeby umrzeć. Możemy przez całe życie ukrywać się w komórce pod schodami, a śmierć i tak nas znajdzie. Zjawi się ubrana w pelerynę niewidkę, machnie czarodziejską różdżką i strzepnie nas z tego świata, kiedy będziemy się tego najmniej spodziewali. Wymaże wszystkie ślady naszego istnienia na ziemi i wszystko to zrobi za darmo. Nie poprosi o nic w zamian. Ukłoni się na naszym pogrzebie, przyjmie wyrazy uznania za dobrze wykonaną robotę i zniknie"

- Tahereh Mafi, "Sekret Julii"