Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przytoczone wcześniej przysłowie to nie jedyna sentencja, którą zwykło się powtarzać w kontekście przyjaźni. Temat bliski każdemu doczekał się całego wachlarza utartych zwrotów, z których niektóre stały się mitami powielającymi krzywdzące dla wielu stereotypy. Z powodu krążących przekazów nie wierzymy w przyjaźń między kobietą i mężczyzną, boimy się przyjacielskich relacji z rodzicami lub dziećmi, a także wątpimy w szczerość intencji znajomych, którzy chcą świętować z nami sukcesy. Na szczęście, oprócz tego typu banałów, w historii padły też słowa stanowiące piękne cytaty o prawdziwej przyjaźni, które skutecznie pomogą przywrócić wiarę w szczere, bezinteresowne i pełne ciepła relacje koleżeńskie.

„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.” (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)

„Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi, ale żyją w naszych sercach; tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami.” (Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo)

„Spotkanie kogoś, kogo pokocha się z wzajemnością, jest wspaniałym uczuciem. Ale spotkanie bratniej duszy jest uczuciem chyba jeszcze wspanialszym. Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy tobie zawsze, bez względu na wszystko.” (Cecelia Ahern, PS Kocham Cię)

Krótkie cytaty o przyjaźni

Z przyjaciółmi często rozumiemy się bez słów. Wystarczy porozumiewawcze spojrzenie, znaczący uśmiech, czy niemal niezauważalny gest, by dwoje ludzi mogło bezbłędnie czytać sobie w myślach. Podobnie, aby opisać prawdziwą, szczerą przyjaźń nie potrzeba wielu słów. W przyjaźni znacznie bardziej niż długie peany liczą się emocje, szczere uczucia i trwanie przy drugiej osobie. Dobrze wiedzą o tym twórcy filmowych scenariuszy, piosenek i książek, którzy trafne podsumowanie istoty relacji potrafią streścić w jednej, pięknej sentencji o przyjaźni. Krótkie, lecz pełne sympatii cytaty można zapamiętać i przyjąć za życiowe motto, ale warto też wykorzystywać je, umieszczając na kartkach urodzinowych, w krótkim liściku, czy miłej wiadomości sms. 

„Może byliśmy przede wszystkim przyjaciółmi, a dopiero potem kochankami. Ale może zawsze tak właśnie jest między kochankami”. (André Aciman, Tamte dni, tamte noce)

„Potrzebujesz przyjaciela - jak każdy.” (Matthew Quick, Poradnik pozytywnego myślenia)

Zobacz także:

„Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni.” (Phil Bosmans, Przyjaźń)

„Zawsze na świecie ktoś na kogoś czeka." (Paulo Coelho, Alchemik)

Cytaty o przyjaciółce

Temat przyjaźni między kobietami nie jest wolny od uszczypliwych komentarzy. Złośliwi mawiają, że często bywa nieszczera, opiera się na zazdrości i zawiści, a nawet, że ma w sobie ukryty cel. Każda kobieta i jej najlepsza przyjaciółka wiedzą jednak dobrze, że to bzdury. Wspólne przeżywanie radosnych i smutnych chwil, oklepane jedzenie lodów i oglądanie romantycznych komedii, czy babskie wyjazdy budują więź tak silną, że żadna przciwność losu nie jest w stanie jej przerwać. Cytaty dla przyjaciółki, które często wypisujemy na urodzinowych kartkach lub wykorzystujemy jako cytaty do zdjęć zawierają w sobie sporą dawkę humoru, który wpisany jest w relację damsko-damską. 

"I na koniec najważniejsza zasada zerwania: nieważne, kto ci złamie serce ani jak długo będziesz się kurować, bez przyjaciółek nie dasz rady."  (Seks w wielkim mieście, reż. Darren Star)

„Dobra przyjaciółka pociesza Cię, gdy zaznajesz upokorzenia. Wspaniała przyjaciółka – udaje, że nic się nie stało.” (Gotowe na wszystko, reż. Marc Cherry)

„Nie wierzę w sekrety miedzy najlepszymi przyjaciółkami. Ale istnieją sekrety... I istnieje trudna prawda... Przerażająca prawda. Niewyobrażalna prawda.” (Becca Fitzpatrick, Crescendo)

„Dowiedziałyśmy się niedawno, że un'amica stretta oznacza serdeczną przyjaciółkę. Jednak stretta dosłownie znaczy ciasna, jak w przypadku ubrania, choćby spódniczka. Zatem serdeczna przyjaciółka po włosku jest kimś, kogo możemy trzymać blisko, tuż przy swojej skórze." (Elizabeth Gilbert, Jedz, módl się, kochaj)

Cytaty o przyjaźni – śmieszne

Potrzebujemy przyjaciela, gdy przeżywamy trudne chwile, świat zdaje się walić się nam na głowę, a wszystko, czego dotkniemy rozsypuje się w pył. Warto jednak mieć przy sobie bliskich nawet wtedy, gdy przyszłość nie jawi się aż tak dramatycznie. Przyjaźń to również wspólne spędzanie czasu, budowanie wspomnień, śmianie się do rozpuku i trwające godzinami rozmowy. To także relacja, w której nie ma miejsca na wstyd i obawę przed surową oceną. Choć każdemu zdarzają się wpadki i żenujące sytuacje, najbardziej bawią te, w których uczestniczył nasz przyjaciel. Znacie to? Pełne zabawnych akcji są sceny z popularnych sitcomów, o których przypominają nam cytaty z piosenek z czołówek, jak na przykład ta z serialu „Przyjaciele”. 

„When it hasn't been your day, your week, your month or even your year, but I'll be there for you, 'cause you're there for me too.” (The Rembrandts, I'll be there for you)

„Powoli zaczyna do mnie docierać, że nasza przyjaźń nie wymaga od nas zbyt wielu słów." (Matthew Quick, Poradnik pozytywnego myślenia)

„Przyjaciół kochamy dla ich wad, bo lubimy, gdy ktoś też ma wady." (Aleksander Fredro, Śluby panieńskie)

„Chcesz być dla byłego przyjaciółką i lądujesz po kolana w gównie." (Seks w wielkim mieście, reż. Darren Star)

"Miłość jest przydatna tylko do pogaduszek przy księżycu i... hm... jeszcze paru rzeczy. A kiedy ktoś ma kłopoty - wtedy najważniejsza jest przyjaźń." (Aleksandra Ruda, Odnaleźć swoją drogę)
 

Cytaty o przyjaźni – smutne

W życiu nie zawsze możemy patrzeć na otaczająca nasz rzeczywistość przez różowe okulary. Nierzadko musimy mierzyć się ze smutkiem, bólem, stratą i tęsknotą. Co najlepiej pomaga uporać się z trudnymi emocjami? Świadomość tego, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które czują się w ten sposób. Oglądanie smutnych filmów, czytanie książek bez happy endu, czy słuchanie wzruszających piosenek to niemal zawsze obowiązkowy etap w radzeniu sobie z problemami. Jeśli bohaterowie naszych ulubionych produkcji uporali się z podobnymi problemami, to i nam się uda. Tam też możemy natknąć się na cytaty, które ubierają w słowa te niełatwe do zebrania myśli i uczucia i pomagają pogodzić się z przeciwnościami losu, a także znaleźć właściwe rozwiązanie. Smutne cytaty o przyjaźni nierzadko łagodzą konflikty i sprzeczki, ponieważ uświadamiają nam, co leży na szali i co możemy stracić.

„-To miejsce należy do mnie, przychodzę tu poczytać. Nie zliczę, ile książek tutaj przeczytałem. -Lubisz być sam? - zapytał. -Nie. Nikt nie lubi być sam. Ale nauczyłem się z tym żyć." ( André Aciman, Tamte dni, tamte noce)

„Nie wiesz, co to prawdziwa strata. Można jej doświadczyć tylko wtedy, kiedy kochasz coś bardziej, niż siebie samego.” (Buntownik z wyboru, reż. Gus Van Sant)

„Przyjaźń wcale nie jest nienaruszalną więzią. Jest raczej jak olbrzymia, piaszczysta wydma, pozornie potężna i trwała, ale pewnego dnia budzisz się, a jej już nie ma." (Jeremy Clarkson, Świat według Clarksona)

„Przyjaciele ciągną cię w dół, Gordie. Nie wiedziałeś o tym? Twoi przyjaciele. Są jak tonący, którzy łapią cię za nogi. Nie możesz ich ocalić. Możesz tylko utonąć razem z nimi." (Stephen King, Cztery pory roku)

Cytaty o przyjaźni z bajek

Przyjaźń jest popularnym motywem wykorzystywanym w utworach dla najmłodszych. Obserwowanie sposobu budowania szczerych relacji zarówno w prawdziwym życiu, jak i na ekranie, pomaga dzieciom wykształcić w sobie potrzebę posiadania przyjaciół i umiejętność nawiązywania kontaktów. Książki i filmy familijne są źródłem najpiękniejszych, a jednocześnie najprostszych, pełnych szczerości myśli i mądrych sentencji o przyjaźni. Chętnie wykorzystujemy bajki, by przekazać pociechom najcenniejsze wartości, jednak nierzadko szybko wyczerpuje się pula pomysłów na seanse. Cytaty z Małego Księcia stały się klasyką pięknych sentencji zawartych w bajkach, jednak ich twórcy mają znacznie więcej do zaoferowania.

„Jeśli dożyjesz 100 lat, mam nadzieję, że dożyję 100 lat minus 1dzień, tak abym nigdy nie musiał żyć bez ciebie.”– (A.A. Milne, Kubuś Puchatek)

„Miłość znajdzie sposób, gdziekolwiek pójdziemy. Jesteśmy w domu, jeśli jesteśmy tam razem." (Król Lew, reż. Rob Minkoff, Roger Allers)

„Możesz pamiętać piękną twarz przez kilka dni, ale piękną duszę zapamiętasz na całe życie.” (Dzwonnik z Notre Dame, reż. Gary Trousdale, Kirk Wise)

„Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią..." (J.K. Rowling, Harry Potter i Kamień Filozoficzny)