Rak piersi jak mu zapobiec?

Październik to wyjątkowy czas, kiedy jak nigdy nasza uwaga skupia się właśnie na kobiecych piersiach. W popularnej kulturze promowany jest tylko jeden, idealny kształt piersi – okrągłych, jędrnych i przede wszystkim pełnych. Tymczasem na przysłowiowej ulicy królują inne cycki i wcale nie oznacza  to, że są one gorsze. Niestety okazuje się, że większość Polek nie lubi swoich piersi, ba, są im tak obojętne, że w ogóle się nimi nie zajmują! Nie oglądają, nie dotykają i niestety również nie badają. Marząc o idealnym kształcie biustu zapominają, że mają fajne i wbrew własnym kompleksom...piękne piersi, o których zdrowie warto regularnie dbać. O tym, że każde piersi są super przekonują znane kobiety, które zaangażowały się w najnowszą kampanię #CosDoNichMam. Fundacja Rak'n'Roll dba o to, żeby komunikować jak ważna jest profilaktyka raka piersi, wczesne jego wykrycie i, dzięki temu, duża szansa na wylecznie. W tym roku 15.października głównym partnerem akcji jest AVON Kontra Rak Piersi.

Kampania ma na celu przekonanie kobiet do dbania o własne piersi, tak jak o włosy, paznokcie czy cerę. W końcu, badanie USG to tylko kilkanaście minut raz w roku, które powinno stać się nawykiem każdej z nas. W tym celu Rak'n'Roll przybliża kobietom specjalne żele do badania piersi, te same, których używa lekarz przy każdym USG. Jak pokazują statystyki, jednym z powodów unikania regularnego badania jest wstyd i brak akceptacji wyglądu własnego biustu.

Jak badać swoje piersi?

Stań przed lustrem. Oprzyj ręce na biodrach. Obejrzyj obie piersi, sprawdź, czy nie zmienił się ich kształt, kolor, czy brodawki nie są wciągnięte, czy skóra nigdzie się nie marszczy. Podnieś do góry obie ręce i znów dokładnie oceń piersi. Podnieś ręce nad głowę – obejrzyj ponownie swoje piersi. Między kciukiem a pozostałymi palcami dłoni ściśnij kolejno obie brodawki. Sprawdź, czy nie wydziela się z nich płyn.

Stań prosto, lewą rękę unieś zgiętą w łokciu i załóż za głowę. Prawą rękę połóż na lewej piersi. Lekko dociskając trzy środkowe palce dłoni, zataczaj niewielkie kółeczka (w lewo i w prawo) i w ten sposób spokojnie i dokładnie zbadaj całą pierś dookoła brodawki. To samo powtórz z prawą piersią (trzymając lewą rękę za głową).
Zbadaj też pachy, sprawdź, czy nie pojawiły się niepokojące zgrubienia czy guzki.

Zmiany na piersiach, których nie wolno lekceważyć:

Czego nie wolno zlekceważyć:

  •  zmiany w wielkości piersi, gdy jedna pierś stała się wyraźnie większa, lub obniżyła się;
  •  zmian brodawki – gdy ulega ona wgłębieniu, wciągnięciu, kiedy zmienia się jej położenie lub kształt;
  •  wysypki w obrębie lub wokół brodawki;
  •  wydzieliny z jednej czy obydwu brodawek;
  •  marszczenia skóry wokół brodawki;
  •  powiększenia węzłów chłonnych w dole pachowym lub wokół obojczyka;
  •  guzka lub zgrubienia różniących się w dotyku od pozostałej tkanki piersiowej;
  •  stałego bólu – w piersi czy dole pachowym.

W akcję #CosDoNichMam włączyły się m.in. blogerki Jessica Mercedes Kirchner i Maffashion, aktorki Ola Hamkało, Joanna Jabłczyńska, blogerka kulinarna Daria Ładocha czy celebrytka Małgorzata Rozenek-Majdan.

Czas na polubienie swoich cycków, oglądanie ich, dotykanie i regularne badanie!