Jury festiwalu w Cannes zdominowały kobiety

71. Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się już 8 maja i potrwa do 19 maja. Niedawno zostało zaprezentowane jury festiwalu w Cannes i okazało się, że w tym roku najlepsze filmy oceniać będą w większości kobiety. W jury zasiądzie pięć kobiet i czterech mężczyzn. Przewodniczącą festiwalu będzie dwukrotna laureatka Oscara, australijska aktorka Cate Blanchett. Skład jury festiwalu Cannes 2018 tworzą również: Kristen Stewart, laureatka Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film „Sils Maria”, francuska aktorka Lea Seydoux, znana z filmu "Życie Adele", amerykańska reżyserka Ava DuVernay i piosenkarka Khadja Nin. W festiwalowym jury zasiądzie również rosyjski reżyser Andriej Zwiagincew, autor filmów „Lewiatan” i „Niemiłość”, Denis Villeneuve, Robert Guédiguian oraz aktor Chang Chen.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę

Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego, autora oscarowej „Idy” - "Zimna wojna" znalazł się w Konkursie Głównym i powalczy o Złotą Palmę. To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w Konkursie Głównym najważniejszej imprezy filmowej świata. Wcześniej Pawlikowski otrzymał Oscara za doskonałą produkcję "Ida" z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską w rolach głównych.

„Zimna wojna” to historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W rolach głównych występują Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Kobiety jury festiwalu to ważny krok w walce z dyskryminacją kobiet

Skład jury festiwalu w Cannes w tym roku jest zdecydowanie kobiecy, na czele z przewodniczącą jury. To ważny krok w walce z dyskryminacją kobiet. Po rozdaniu Oscarów pojawiły się głosy, że na przestrzeni lat, oskarowe filmy należały głównie do mężczyzn pod każdym względem. Większość dialogów w nagrodzonych filmach należała do mężczyzn, a w zdecydowanej mniejszości były teksty kobiece.

W poprzednim roku przewodniczącym jury festiwalu w Cannes był hiszpański reżyser Pedro Almodovar, w tym roku ta rola przypada Cate Blanchett.

Pierwszy raz w historii festiwalu w Cannes zdarza się taka sytuacja, że wśród jurorów będzie więcej kobiet niż mężczyzn. Mamy nadzieję, że to początek dobrych zmian w światowej kinematografii.