Kim jest Camilla księżna Kornwalii?

Camilla Parker-Bowles znana jest wszystkim jako druga żona księcia Karola, którą poślubił w 2005 roku, 8 lat po śmierci księżnej Diany. Zanim kobieta zaangażowała się w relację z następcą tronu obracała się w towarzystwie arystokratów, bywała na oficjalnych wydarzeniach i uczestniczyła w prywatnych imprezach w pałacach.

Camilla Shand urodziła się w 1947 roku w rodzinie szlacheckiej. Jej ojciec był weteranem wojennym zaś matka pochodziła z rodu barona Ashcombe, znanego brytyjskiego arystokraty. Mieszkała w niewielkiej wsi Plumpton, gdzie znajdowały się rozległe posiadłości jej rodziny. Wychowana w takim środowisku lubiła aktywności typowe dla jej rodziny i znajomych – doskonale odnajdywała się w jeździe konnej, grze w polo, chętnie też uczestniczyła w polowaniach na lisy, które od 2004 roku są zakazane na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Księżna Camilla w młodości

Księżna Camilla, w przeciwieństwie do pierwszej żony księcia Karola, lubiła się uczyć i pogłębiać swoje zainteresowania. Edukację rozpoczęła w Dumbrells School w Sussex, następnie uczęszczała do Queen’s Gate School w Kensington, by kilka lat później móc wyjechać z kraju i kontynuować naukę w Szwajcarii i Paryżu. Szybko przyswajała wiedzę, była błyskotliwa i czarująca, co ułatwiało jej kontakt ze środowiskiem uczelnianym.
Podróżowała po świecie, bywała w wielu miejscach i obracała się w gronie licznych znajomych. Miała wielu przyjaciół i wdawała się w krótsze bądź dłuższe związki, w które jednak nie była zbytnio zaangażowana. Ta lekkomyślność w relacjach była zresztą głównym powodem, przez który pałac Buckingham nie wyraził zgody na jej małżeństwo z księciem Karolem. 
Camilla wychowała się w szlacheckiej rodzinie, jednak nigdy nie przygotowywano jej do roli księżnej. Nie obowiązywały jej określone reguły i zasady, co prawdopodobnie było związane z tym, że, choć obracała się wokół śmietanki towarzyskiej, sama nigdy nie była osoba medialną.

Pierwsze małżeństwo księżnej Camilli

Zainteresowania filozofią i sztuką były jednym z czynników, które połączyły Camillę z księciem Karolem. Choć ich relacja rozpoczęła się już w młodości, syn królowej nie był pierwszą miłością kobiety. Zanim jeszcze poznała księcia w głowie zawrócił jej Andrew Parker-Bowles, brygadier wojsk brytyjskich.

Mężczyzna od urodzenia był w pewien sposób związany z brytyjską rodziną królewską, ponieważ jego rodzice byli bliskimi znajomymi Królowej Matki. Zarówno ona, jak również księżniczka Anna i księżniczka Małgorzata wzięły udział w ceremonii ślubnej, która odbyła się 1973 roku. Co ciekawe, związki nowożeńców z mieszkańcami pałacu Buckingham zacieśnia fakt, że ojcem chrzestnym jednego z ich dzieci jest sam książę Karol! Dziś, kiedy od kilkunastu lat jest on drugim mężem księżnej Camilli, trudno uwierzyć w tę zbieżność losu.

Księżna Camilla wdała się w romans z księciem Karolem, będąc jeszcze mężatką. W tym małżeństwie nie tylko ona nie dotrzymała obietnicy wierności. Andrew Parker-Bowles również uciekał w objęcia innej kobiety, którą, co jeszcze bardziej komplikuje całą sytuację, była siostra następcy tronu, księżniczka Anna. Zgodnie z doniesieniami prasy tych dwoje łączyło gorące uczucie, które jednak nie mogło być zwieńczone ślubem ze względu na wyznanie mężczyzny. Był on katolikiem, a członkowie rodziny królewskiej mogą wiązać się jedynie z osobami wyznania anglikańskiego.

Zobacz także:

Małżeństwo pary zakończyło się rozwodem w 1995 roku. Powód rozstania nie został podany do wiadomości publicznej, choć tabloidy rozpisywały się na temat rozmaitych teorii i spekulacji.

Księżna Camilla i książę Karol

Historia związku księżnej Camilli i księcia Karola może być postrzegana na bardzo różne sposoby. Wiele osób od początku nie pałało sympatią do pary, obwiniając księżną Kornwalii o zrujnowanie pierwszego małżeństwa następcy tronu. Inni kibicowali im, życzyli szczęścia w miłości i szczerze cieszyli się, że konswerwatywny protokół królewski pozwolił księciu na powtórne małżeństwo.

Niewątpliwie informacja o romansie męża musiała być dla księżnej Diany druzgocąca, zwłaszcza że miał on wymiar nie tyle fizycznego zauroczenia, co głębokiej i silnej więzi emocjonalnej. Nie wolno jednak zapominać o tym, że małżeńskie problemy pary nie wiązały się jedynie z brakiem zaufania, ale też niedopasowaniem charakterów, różnicą temperamentów i poglądów, odmiennym podejściem do życia, wychowywania dzieci i spędzania wolnego czasu.

Księżna Camilla i książę Karol poznali się w 1970 roku podczas jednego z meczy polo, na które oboje regularnie uczęszczali. Para od samego początku znalazła wspólny język – łączyły ich zainteresowania, poczucie humoru, pasje i marzenia. Wszyscy ich wspólni znajomi wierzyli, że zaręczyny tych dwojga są jedynie kwestią czasu. Podobnego zdania była królowa Elżbieta II, która jednak nie podzielała ich entuzjazmu. Uważając Camillę za nieodpowiednią kandydatkę na żonę dla swojego syna, wysłała go na trwającą 8 miesięcy służbę w brytyjskiej marynarce wojennej. Gdy wrócił do kraju, jego ukochana była już związana z kimś innym.

Pomimo małżeństwa Camilli, ich relacja nie zakończyła się. Utrzymywali ze sobą stały kontakt, pisali do siebie listy, rozmawiali przez telefon, a z czasem zaczęli się spotykać. Związek nie zakończył się, gdy książę Karol ożenił się w 1981 roku z Dianą Spencer ani po narodzinach ich dzieci. Od 1986 roku oboje jeszcze intensywnej zaangażowali się w romans i zaczęli prowadzić rozmowy o tym, by zakończyć swoje nieszczęśliwe małżeństwa. Niespełna 10 lat później oboje zrealizowali ten plan, a Wielką Brytanię obiegły informacje o dwóch głośnych rozwodach.

Ślub Karola i Camilli

Ślub następcy tronu i księżnej Camilli był wydarzeniem niemalże baśniowym. Ich relacja trwała ponad 35 lat. Dla obojga był to czas cierpienia związanego z nieszczęśliwą miłością, chwilowej radości z krótkich spotkań, utrzymywania sekretów i unikania fotoreporterów. Przymusowa rozłąka niewątpliwie była dla pary rozpaczliwa, jednak to właśnie ona sprawiła, że zwieńczenie tego długiego związku ślubem dla całego Zjednoczonego Królestwa było tak wzruszającym wydarzeniem.

Po rozwodzie z księżną Dianą, książę Karol coraz częściej zaczął pojawiać się z Camillą na oficjalnych wydarzeniach. Choć mogłoby się wydawać, że para nareszcie może w pełni cieszyć się swoim związkiem, wciąż pozostawała jedna osoba, która stawała im na przeszkodzie. Elżbieta II jako bardzo szanująca królewską tradycję i protokół monarchini nie była w stanie pogodzić się z wyborami swojego syna. Dopiero w 2000 roku, a więc 3 lata po śmieci pierwszej żony księcia Karola, królowa zaakceptowała relację księcia Karola i Camilli, pojawiając się na na urodzinach króla Grecji, w których oboje uczestniczyli jako oficjalna para.

Ślub Camilii z księciem Walii odbył się w kwietniu 2005 roku. Była to cywilna uroczystość, która odbyła się w ratuszu Winsdor Guildhall. Świadkami byli syn pana młodego, książę William oraz syn panny młodej, Tom Parker-Bowles. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono członków rodziny królewskiej, jednak w ratuszu nie pojawiła się ani Elżbieta II, ani jej mąż, książę Filip.

Nieobecność matki księcia Karola poruszyła media, które zawrzały od plotek. Podejrzewano, że w ten sposób królowa wyraża swoją niechęć wobec przyszłej synowej. Pałac Buckingham szybko zdementował jednak pomówienia i wyjaśnił, że monarchini będąca głową kościoła anglikańskiego nie powinna uczestniczyć w cywilnych uroczystościach. 

Czy księżna Camilla jest alkoholiczką?

Sama postać księżnej Camilli, jak i jej związek z księciem Karolem nie cieszą się dobrą opinią wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. Od kiedy ich relacja została ogłoszona jako oficjalna, media zalała fala plotek dotycząca żony następcy tronu. Jedną z najczęściej powtarzanych sensacji jest informacja o tym, że księżna Kornwalii ma problemy z nadużywaniem alkoholu.

Według doniesień jedna z pokojówek pracujących w pałacu Buckingham była świadkiem sytuacji, w której księżna Camilla, będąc pod wpływem alkoholu obrażała księżną Kate, a nawet próbowała ją zaatakować. Znajomi książęcej pary zdradzili, że podczas swoich urodzin, które obchodzone były w winnicy, księżna Camilla była kompletnie pijana.

Wiadomość o uzależnieniu żony księcia Karola potwierdzały coraz liczniejsze źródła. Informacje o przymusowym odwyku, na który udała się Camilla zalewały w 2012 roku pierwsze strony wszystkich brytyjskich gazet.