Zdarza się, że odczuwamy nagłe kłucie czy silny ból przeszywający serce. Zaczyna ono wtedy bić w przyspieszonym rytmie, a przez kilka minut trudno wziąć głęboki oddech. Czasem również kręci się nam w głowie, a nawet, choć wyjątkowo rzadko, tracimy na chwilę przytomność. Ponieważ taki atak trwa krótko i tuż po nim dolegliwości ustępują, szybko o nich zapominamy.

Tymczasem te symptomy mogą świadczyć o tzw. zespole wypadania płatka zastawki dwudzielnej w sercu. Występuje on, gdy zastawka jest zbyt wiotka.

Bez obaw

Choć podane objawy pojawiają się u dorosłych w każdym wieku, to jednak częściej występują u młodych kobiet. Na szczęście zwykle nie są niebezpieczne - pod warunkiem, że zespół wypadania płatka nie spowoduje dużej niedomykalności zastawki w sercu (to zdarza się niezmiernie rzadko). Zawsze jednak warto wybrać się do kardiologa, by ocenił, czy cierpimy na to schorzenie. Nawet przy zwykłym osłuchiwaniu klatki piersiowej jest on w stanie usłyszeć charakterystyczny szmer podczas skurczu serca (nazywany klikiem).

Innym badaniem, które musimy wykonać, jest echo serca. Zespół wypadania płatka nie przeszkadza w normalnym życiu. Bez obaw można uprawiać każdy sport, choć zanim zaczniemy codziennie biegać czy ćwiczyć aerobik, lekarz powinien przeprowadzić tzw. test wysiłkowy (sprawdza on, jak intensywny trening jest dla nas jeszcze bezpieczny). Nie ma również specjalnych zaleceń co do diety. Trzeba natomiast zażywać preparaty zawierające magnez. Pierwiastek ten zmniejsza ból i kołatania serca oraz poprawia samopoczucie.

Konsultacja: dr n. med. Iwonna Grzywanowska-Łaniewska, kardiolog