Najważniejsze cechy pierścionka zaręczynowego 

Kiedy przychodzi moment zakupu pierścionka zaręczynowego, zdajemy sobie sprawę, że zadanie to może być nieco podchwytliwe. W końcu dobry element biżuterii to nie tylko ładny kształt, ale i jakość materiałów ich symbolika, barwa i przede wszystkim trwałość. Dlatego zabierając się za zakup tego wyjątkowego symbolu miłości, najlepiej zacząć od sporządzenia listy cech, jakie powinna posiadać dobrej jakości biżuteria, dopasowana do charakteru Twojej ukochanej. Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać to styl pierścionka, jego rozmiar, rodzaj kruszcu i jego próba, możliwość spersonalizowania pierścionka zaręczynowego grawerunkiem, kamień szlachetny, jego szlif oraz umiejscowienie. W dzisiejszym artykule skupimy się na wyborze kamienia szlachetnego – czy musi to być klasyczny diament? Jak wybrać trwały kamień w dobrej cenie? Co oznaczają poszczególne kamienie szlachetne? Jakie są szlify kamieni w pierścionkach zaręczynowych? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Kamienie szlachetne – wprowadzenie 

Kamień szlachetny w pierścionku zaręczynowym ma przede wszystkim spełniać rolę estetyczną i symboliczną. W końcu mamy jedynie cztery kolory złota, a dodanie do nich barwnego kamienia pozwala na stworzenie wielu połączeń dopasowanych do poszczególnych gustów pań. Czym charakteryzują się kamienie szlachetne i co wpływa na ich koszt? Przede wszystkim szlif i masa. Masa klejnotów, tak jak w przypadku złota wyrażana jest w karatach – im większy kamień, tym oczywiście bardziej ekskluzywny i wyjątkowy, a co za tym idzie, również nieco bardziej kosztowny. Jednak wszyscy dobrze znamy kilka najpopularniejszych rodzajów kamieni szlachetnych – a co z ich szlifem?

Szlif kamieni szlachetnych

Otóż najbardziej znanym nam szlifem kamienia szlachetnego w pierścionku zaręczynowym jest szlif brylantowy – czyli dokładnie ten okrągły z górnej perspektywy kamień, który wielokrotnie widujemy w filmach, czy na zdjęciach. Natomiast w ofertach salonów jubilerskich znajdziemy również pierścionki z kamieniami o nieco mniej standardowych szlifach, które z pewnością sprawdzą się również na zaręczyny! Do tych bardziej popularnych należy szlif princessa, czyli prościej mówiąc kamień szlachetny w kształcie kwadratu. Oczywiście dla romantyczek znajdziemy również kształt serca! Poza tym wyróżniamy takie szlify jak trójkąt, łezka czy markiza, a także bardzo popularny szlif szmaragdowy, wyglądający wręcz zjawiskowo w stylu Halo. Znakomitą ofertę pierścionków zaręczynowych z cyrkonią o różnych szlifach znajdziesz na stronie jubilera SAVICKI.

 
Różne szlify kamieni szlachetnych

Diament czy szafir?

Odwiecznym problemem mężczyzn, którzy pragną zakupić minimalistyczny pierścionek zaręczynowy jest wybór pomiędzy diamentem a szafirem. Czym one się różnią? Biały szafir na pierwszy rzut oka jest kamieniem szlachetnym bardzo zbliżonym wyglądem do diamentu. Jego zdecydowaną zaletą jest nieco niższa cena, jednak w porównaniu do diamentu, szafir charakteryzuje się mniejszą twardością, przez co jest delikatnie bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Nie można zapomnieć również o fakcie, że diament jest niezwyciężonym mistrzem odbijania światła – jego wysoki współczynnik rozszczepienia i załamania światła, sprawia, że nie ma sobie równych w tej dziedzinie. 

„Kreując naszą markę, chcieliśmy zapewnić klientom wszystko, co najlepsze. Dlatego wybierając biżuterię z pracowni SAVICKI, otrzymujesz pewność, że diamenty pozyskiwane są wyłącznie z legalnych i bezpiecznych źródeł, a każdy kamień szlachetny spełnia ustalone przez nas kryteria wysokiej jakości. Dzięki temu możemy z dumą stwierdzić, że każdy sprzedany przez nas pierścionek zaręczynowy zostanie symbolem miłości na długie lata” 

Tomasz Osman, Wiceprezes zarządu SAVICKI

Kolorowe kamienie szlachetne i ich symbolika

Dobrym tropem w poszukiwaniach idealnego kamienia szlachetnego do pierścionka zaręczynowego jest sprawdzenie jego symboliki. Może ona wywodzić się z właściwości i wierzeń na temat samego klejnotu, bądź pochodzić od koloru. Nadanie specjalnego znaczenia pierścionkowi zaręczynowemu, zaraz obok grawerunku dodaje mu personalizacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawostek o najpopularniejszych kamieniach szlachetnych, może to właśnie one pomogą Ci w wyborze pierścionka zaręczynowego. 

Zobacz także:

Diament

Nieśmiertelna klasyka, która zachwyci każdą kobietę. Diament przez swoje fantastyczne właściwości jest uważany za symbol trwałości i nieskończonej miłości. Mówi się także, że jest on oznaką szczęścia i bogactwa. Ten kamień z pewnością stworzy przepiękny pierścionek zaręczynowy srebrny, a także złoty.

Rubin

Przez swoją czerwoną, intensywną barwę, pierścionek zaręczynowy z rubinem został okrzyknięty kamieniem namiętności, a także prawdziwej miłości. Kiedyś uważano, że osoby noszące biżuterię z rubinem były pełne władzy i bogactwa. Połączenie żółtego złota z krwistą czerwienią na pewno rozbudzi zmysły nie jednej kobiety.

 
Kamienie szlachetne w pierścionkach zaręczynowych

Szafir

Z szafirem łączymy symbolikę miłości, prawdy, a także czystości. W czasach starożytnych wierzono, że szafir posiada właściwości magiczne zapewniające nieśmiertelność i wieczną młodość. Szafir jest kamieniem szlachetnym o wielu barwach. Oprócz najbardziej popularnej niebieskiej możemy spotkać ten klejnot również w odcieniach bieli, różu, czy żółtego.

Szmaragd

Jeżeli poszukujesz kamienia, którego symbolika oznacza intensywną i głęboką miłość oraz wierność, pierścionek zaręczynowy szmaragd to Twój wybór. Z racji na przepiękne znaczenie, pierścionek zaręczynowy z tym klejnotem jest bardzo częstym wyborem mężczyzn. Szmaragd nazywa się również kamieniem miłości, co tym bardziej czyni go doskonałym wyborem na zaręczyny!