Beata Szydło nie chce zmian w 500 plus

Wicepremier i szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Beata Szydło w rozmowie z Polską Agencją Prasową, przyznała, że rząd nie planuje zmian w programie "Rodzina 500 plus". Szydło dodała, że program działa dobrze i nie ma potrzeby go zmieniać. To odpowiedź na pojawiające się co jakiś czas doniesienia na temat zmian w programie 500 plus.

Program działa dobrze i spełnił swoje zadanie. Dzięki niemu rocznie do polskich rodzin trafia ponad 20 mld zł. Nie widzę w tej chwili potrzeby zmian. - powiedziała Beata Szydło

Beata Szydło dodała również, że program 500 plus bardzo dobrze wpłynął na poprawę sytuacji materialnej polskich rodzin i rząd zagwarantował już pieniądze na program 500 plus oraz Dobry Start, czyli 300 złotych na wyprawkę, na przyszły rok.

Pieniądze na już wdrożone programy zostały zagwarantowane w projekcie budżetu na rok przyszły. Dlatego w przyszłym roku nie będzie zmian w 500 plus oraz w Dobry start. - dodała Szydło

Dzięki 500 plus dzieci miały wakacje

Beata Szydło mówiąc o poprawie sytuacji materialnej polskich rodzin zaznaczyła też, że dzięki programowi 500 plus, dużo polskich rodzin mogło pozwolić sobie na wakacje z dziećmi.

Tegoroczne wakacje pokazały, że bardzo dużo polskich rodzin mogło pozwolić sobie na wyjazd z dziećmi. To jest dowód na to, że ten program się sprawdza, że poprawiła się sytuacja materialna polskich rodzin, że praktycznie zniknęło ubóstwo wśród dzieci. Przywróciliśmy godność tysiącom rodzin - podkreśliła wicepremier.

Wicepremier uważa, że 500 plus napędza również polską gospodarkę i poprawiła się sytuacja ekonomiczna naszego kraju.

Dzięki niemu również nasza sytuacja ekonomiczna, finanse publiczne poprawiły się w znaczący sposób - dodała Szydło.

Czy 500 plus zniechęca kobiety do powrotu do pracy?

Beata Szydło wypowiedziała się również na temat doniesień, na temat wpływu 500 plus na aktywność zawodową kobiet. Według wicepremier, problem może dotyczyć nie programu 500 plus, ale zbyt niskich zarobków, które sprawiają, że matkom nie opłaca się wracać do pracy.

Mówiąc o tym problemie, wielu publicystów czy analityków patrzy na świat z perspektywy Warszawy i innych wielkich miast. Trzeba jednak spojrzeć przez pryzmat regionów, które nie rozwijały się tak dynamicznie, a taka jest spora część Polski. Tam zarobki, szczególnie kobiet, są bardzo niskie. Dlatego miesięczne wynagrodzenie ciężko pracującej mamy trójki lub czwórki dzieci jest porównywalne, a niekiedy niższe niż świadczenia 500 plus. Czy powinniśmy się dziwić, że taka mama woli poświęcić się wychowaniu dzieci, co przecież nie oznacza łatwiejszej pracy? Pojawia się więc pytanie o wysokość wynagrodzeń w Polsce - mówiła wicepremier Beata Szydło