Nominacje BAFTA, podobnie jak inne nagrody ze świata filmu, zawsze budzą dużo emocji. Jak wyglądają nominacje BAFTA 2018? Które filmy mają szanse na nagrodę i na co warto wybrać się do kina w nadchodzących tygodniach?

BAFTA 2018: nominacje

Znamy kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jak wyglądają nominacje BAFTA 2018? Wśród nominowanych produkcji jest wiele głośnych filmów, które - choć swoją światową premierę mają już za sobą - dopiero wchodzą na ekrany polskich kin. W czołówce nominowanych pojawiły się filmy "Kształt wody", który w Polsce do kin wchodzi 16 lutego, "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (polska premiera 2 lutego) i "Czas mroku" (polska premiera 26 stycznia). Wśród nominacji BAFTA 2018 pojawiły się też filmy, które polscy widzowie mieli okazję zobaczyć jesienią w kinach: "Blade Runner 2049" i "The death of Stalin". Nominacji doczekała się też polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent". 

"Kształt wody" faworytem BAFTA 2018

Rekordową ilość nominacji do BAFTA 2018, bo aż 12, otrzymał "Kształt wody". Film został nominowany m.in. w kategoriach film roku, reżyser roku, oryginalny scenariusz, najlepsza rola pierwszoplanowa, najlepsza rola drugoplanowa. "Czas mroku" i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" dostały po 9 nominacji! Nominacje BAFTA 2018 to również filmy "Dunkierka" i "Tamte dni, tamte noce".Wśród nominacji BAFTA 2018 nie zabrakło jednak wielkich przegranych. Film Stephen'a Spielberg'a "Czwarta Władza", z Meryl Streep i Tomem Hanksem, który opowiada o dziennikarskiej walce o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA, nie dostał ani jednej nominacji!

BAFTA 2018: gala

Tegoroczna gala nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej odbędzie się 18 lutego w Royal Albert Hall w Londynie. Po raz pierwszy galę poprowadzi Joanna Lumley. Brytyjska aktorka, aktywistka i była modelka zastąpi na tym miejscu Stephen'a Fry'a, który był gospodarzem imprezy przez 12 lat

Macie już swoich faworytów? My kibicujemy filmowi "Kształt wody" i jesteśmy bardzo ciekawe wyników, ale przede wszystkim nie możemy się doczekać, aż wszystkie nominowane filmy wejdą do polskich kin! Zapowiada się filmowa zima!