Doskonałe "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", świetne "Przesłuchanie", na koncie Oscar za reżyserię i wiele lat sukcesów. Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Przy okazji miał też bardzo bogate życie osobiste - każda z jego czterech żon była wybitną osobowością. Z Beatą Tyszkiewicz doczekał się córki Karoliny Wajdy, Gabriela Obremba była jego pierwszą żoną, artystka Zofia Żuchowska drugą, a od 1975 roku Andrzej Wajda był w związku z Krystyną Zachwatowicz.

GABRIELA OBREMBA

Andrzej Wajda i Gabriela Obremba

Nieżyjąca już wybitna artystka - malarka Gabriela Obremba była żoną reżysera przez 10 lat (od 1949 do 1959 roku). Poznali się kiedy Obremba studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, potem w Warszawie. Zajmowała się głównie malarstwem abstrakcyjnym. Artystka skończyła też szkołę muzyczną i specjalizowała się w śpiewie solowym (sopran). Andrzej Wajda był pierwszą wielką miłością Gabrieli, a w małżeństwie młodzi artyści wytrwali długie dziesięć lat.

ZOFIA ŻUCHOWSKA

Zobacz także:

Zofia Żuchowska

Z Zofią reżyser związał się dokładnie w tym roku, w którym wziął pierwszy rozwód - 1959. Andrzej Wajda miał wtedy 33 lata, Zofia była o siedem lat młodsza. Ślub wzięli tuż przed świętami, 19. grudnia. Zofia Żuchowska przyjęła nazwisko Wajda. Jako malarka działała aż do śmierci, w 1989 roku, należała też do związku Polskich Artystów Plastyków.

BEATA TYSZKIEWICZ

Beata Tyszkiewicz z córką Karoliną Wajdą

Aktorka filmowa i teatralna, osobowość telewizyjna i matka jedynego dziecka Wajdy - Karoliny Wajdy. Poznali się tuż przed produkcją filmu "Samson", w którym Tyszkiewicz zagrała jedną z głównych ról. Szybko wzięli ślub, a nieco później na świat przyszła ich córka, która obecnie również jest reżyserką. Jednak związek Tyszkiewicz-Wajda był dość burzliwy i skończył się równie szybko co zaczął. Filmowa para wzięła rozwód w 1969 roku.

KRYSTYNA ZACHWATOWICZ

Krystyna Zachwatowicz z Andrzejem Wajdą

Krystyna Zachwatowicz to kobieta renesansu - aktorka, reżyserka teatralna i scenografka z pasją. Od 1974 roku była w związku z Andrzejem Wajdą i to jej reżyser pozostał wierny aż do śmierci. To była miłość dojrzała, wieloletnia i zdecydowanie najdłuższa w życiu uczuciowym reżysera. Ostatnia partnerka życiowa Wajdy przez lata związana była z teatrem Starym w Krakowie oraz tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych. Jest też długoletnią artystką słynnej Piwnicy pod Baranami. Co ciekawe, Krystyna Zachwatowicz również zagrała w 1961 roku w filmie "Samson", na planie którego rozkwitła miłość Wajdy i Beaty Tyszkiewicz. Na planie obie aktorki zagrały również z młodym Romanem Polańskim.

Odeszła wielka postać polskiej kinematografii, wielki artysta i wizjoner. Przed nami premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki" z Bogusławem Lindą w roli głównej. Na salach kinowych z pewnością będą tłumy, zwłaszcza, że jest to polski kandydat do Oscara. Premiera 13. stycznia 2017 roku.

ZOBACZ TEŻ:

 

KOBIETY W KINIE ANDRZEJA WAJDY

KAROLINA WAJDA - WYWIAD Z CÓRKĄ ANDRZEJA WAJDY