Kim jest Agata Kulesza?

Agata Kulesza przyszła na świat 27 września 1971 roku w Szczecinie. Po ukończeniu V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie naukę kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Już w czasie szkolnym wiedziała, że pragnie zostać aktorką. Od najmłodszych lat uczyła się śpiewu i tańca w szczecińskim domu kultury. Szkołę Aktorską ukończyła  z wyróżnieniem w 1994 roku. Dwa lata przed uzyskaniem dyplomu zaliczyła debiut na małym ekranie. W 1992 r. wystąpiła w serialu "Żegnaj Rockefeller" w reżyserii Waldemara Szareka. Zaledwie rok później wystąpiła w pierwszym filmie fabularnym w swojej karierze. Był to "Człowiek z..." Konrada Szołajski, w którym zagrała reżyserkę Anię, autorkę filmu "Podziemna miłość". 

Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Dramatycznego. Zagrała tam w wielu spektaklach, m.in.: "Szaleństwie Jerzego III", "Ptaszku Zielonopiórym", "Pokojówkach", "Morderstwie", "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" czy "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie". Od 1994 roku występowała także w spektaklach telewizji. Mogliśmy ją oglądać w "O, Beri-Beri" w reż. Wiesława Komasy, "Don Kichotcie" Andrzeja Domalika czy "Braciach i siostrach" Bożeny Suchockiej. 

Filmy i seriale z Agatą Kuleszą

Agata Kulesza to jedna z najpopularniejszych aktorek w polskim show-biznesie. Swój debiut telewizyjny zaliczyła w 1992 r. w serialu "Żegnaj Rockefeller". Już rok później mogliśmy oglądać aktorkę w jej pierwszym filmie, "Człowiek z...". W 1998 r. Kulesza dołączyła do obsady bardzo popularnej produkcji "Złotopolscy". Tam wcieliła się w rolę "Dilajli", żony Świrusa. Po "Złotopolskich" aktorka stała się bardziej rozpoznawalna i rok później wystąpiła w "Klanie", a później "Na dobre i na złe". W epizodycznych rolach pojawiła się jeszcze w niezwykle popularnej i lubionej przez publiczność "Niani", a także "Heli w opałach" i "Na nosze". 

Najpopularniejsze i najbardziej uznawane przez krytyków role Agaty Kuleszy przyszły do aktorki trochę później. W 2011 roku wystąpiła w dwóch superprodukcjach. Pierwszą była "Sala samobójców" Jana Komasy, gdzie wcieliła się w rolę Beata Santorskiej, matki Dominika. Drugą była "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, gdzie wystąpiła u boku m.in. Marcina Dorocińskiego, Kingi Preis, Jacka Braciaka i Malwiny Buss. Sukcesy filmowe nie oznaczały, że aktorka zrezygnowała z występów na małym ekranie. Po 2011 r. Kulesza wystąpiła w takich serialach jak "Rodzinka.pl", "Krew z krwi", "Bez tajemnic" czy "Ultraviolet".

W międzyczasie aktorka wystąpiła w uznanej "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego, "Pod mocnym aniołem" tego samego reżysera, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej czy "Zimnej wojnie" Pawlikowskiego, która była nominowana do Oscara w 2019 roku aż w trzech kategoriach. Film miał szansę na Oscara w kategorii "najlepszego reżysera", "najlepszego filmu nieanglojęzycznego" i "najlepszych zdjęć" dla Łukasza Żala. Jej najbardziej aktualne role to m.in. Beata Sanatorka w "Sali samobójców. Hejter", Teresa Klemańska w "25 lat niewinności", gdzie wcieliła się w postać matki skazanego Tomasza Komendy. Obecnie Kulesza gra główną postać w hicie "Skazana". Wciela się tam w sędzię Alicję Mazur, która zostaje oskarżona o zabójstwo, którego nie popełniła. Kobieta trafia do więzienia, gdzie musi przetrwać wśród osób, na których wcześniej sama wydała wyrok. 

Nagrody i osiągnięcia Agaty Kuleszy

Agata Kulesza swoją pierwszą nagrodę zdobyła w wieku 31 lat. W 2002 roku aktorka odznaczona nagrodą za rolę kobiecą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Wyróżnienie dotyczyło roli w filmie "Moje pieczone kurczaki". Za tą samą kreację Kulesza otrzymała nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia". Szereg nagród zdobyła za wybitną rolę w filmie "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. Otrzymała za nią m.in. Złotą Kaczkę, Złotego Kangura, czyli nagrodę australijskich dystrybutorów filmowych i Orła za najlepszą główną rolę kobiecą. 

Wielkim sukcesem dla Kuleszy okazała się również rola w "Idzie". Za stworzenie postaci Wanda Gruz aktorka została odznaczona szeregiem nagród. Kulesza otrzymała m.in. Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę aktorksą na Festival Internacional de Cine de Gijón, Nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i Orła za najlepszą główną rolę kobiecą. W ciągu swojej kariery aktorka była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej aż dziesięć razy, z czego udało jej się wygrać cztery razy: za filmy: "Róża", "Ida", "Jestem mordercą" i "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

Życie prywatne Agaty Kuleszy

Agata Kulesza jest osobą mocno chroniącą swojej prywatności. Aktorka rzadko pojawia się na ściankach, unika odpowiadania na pytania niedotyczące jej kariery i nie prowadzi swojego profilu na Instagramie. Wiemy, że Kulesza ze swoim mężem, Marcinem Figurskim, zaczęła spotykać się tuż po studiach na warszawskiej PWST. On jest operatorem filmowym i w 1994 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Po dziesięciu latach razem para w 2006 r. postanowiła się pobrać. W 1997 r. na świat przyszłą ich córka, Marianna. W jednym z wywiadów Kulesza zdradziła, że nie jest ona zainteresowana aktorstwem, chociaż córka wystąpiła z nią w jednej amerykańsko-polskiej produkcji, "True Crimes". 

Niestety małżeństwo zakończyło się w 2019 r. głośnym rozwodem. Wystąpiła o niego Agata Kulesza, która złożyła pozew z orzeczeniem o winie męża. Według tygodnika "Na Żywo" Kulesza i jej rodzina mieli założoną "niebieską kartę" dla ofiar przemocy domowej. Figurski natomiast twierdził, że był "ofiarą molestowania moralnego". 

PRZECZYTAJ TAKŻE: