500 plus na pierwsze dziecko - zmiany

Czy program 500 plus obejmie także pierwsze dziecko w rodzinie? Takie zapowiedzi padły ze strony wicepremier Beaty Szydło podczas spotkania z okazji wręczenia tzw. leszczyńskiego becikowego dla rodziców z Leszna. Wicepremier zapewniła, że w 2019 roku program Rodzina 500 plus będzie kontynuowany, a dodatkowo - że możliwe jest rozszerzenie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Wprowadzenie zmian w programie 500 plus premier uzależniła od sytuacji gospodarczej kraju. 

Jesteśmy na początku roku budżetowego, więc w tym roku na pewno nic się nie zmieni, ale jeżeli sytuacja gospodarcza będzie na to pozwalała, to w 2019 roku takie zmiany być może zostaną przyjęte.

Co ciekawe, rząd PiS oraz premier Morawiecki nie mają planów poszerzania programu 500 plus na każde dziecko - Marek Suski z Kancelarii Premiera przyznał w rozmowie z radiem WNET, że zmiany w programie 500 plus to indywidualny pomysł Beaty Szydło, o którym premier dowiedział się z mediów. 

Plan objęcia programem 500 plus także pierwszego dziecka w rodzinie to już od kilku miesięcy oficjalny postulat Platformy Obywatelskiej, która ponadto chciałaby odebrać świadczenie rodzicom niepracującym zawodowo. Politycy PiS wyliczyli, że 500 plus na wszystkie dzieci to koszt ok. 45 mld zł, na który Polski nie stać.

500 plus na pierwsze dziecko - komu się należy?

500 plus na pierwsze dziecko przysługuje obecnie rodzinom, w których dochody nie przekraczają 800 zł miesięcznie na osobę lub 1200 zł miesięcznie na osobę, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Rodziny, które starają się o 500 zł na pierwsze dziecko, muszą dodatkowo udowodnić osiągane dochody. Do wniosku o 500+ trzeba więc dołączyć:

  • zaświadczenie potwierdzające osiągane dochody
  • ew. dokumenty potwierdzające wiek dziecka, orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego

500 plus na pierwsze dziecko - zmiany 2018

W zeszłym roku weszły w życie zmiany w przyznawaniu świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, które mają zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy z programu. Wcześniej bowiem zdarzało się, że rodzice niezgodnie z prawdą zaniżali swoje dochody albo oświadczali, że samotnie wychowują dziecko, by do obliczenia dochodu brane były pod uwagę zarobki tylko jednego rodzica. Teraz, aby deklaracja o samotnym wychowywaniu dziecka została przyjęta, rodzic musi wystąpić do sądu o alimenty. Aby zapobiegać zawieraniu umów z tym samym pracodawcą tylko za niższą pensję, urzędnicy sprawdzają, czy po rozwiązaniu umowy pracownik zarobił jakiekolwiek pieniądze u tego samego pracodawcy. Jeśli tak - traci prawo do zasiłku 500 plus na pierwsze dziecko.