Kim była Christine Keeler?

Christine Keeler była pochodzącą z Wielkiej Brytanii modelką i showgirl, czyli tancerką i piosenkarką w klubie nocnym. Romansowała jednocześnie z brytyjskim ministrem Johnem Profumo i byłym attaché wojskowym ZSRR, Jewgienijem Iwanowem. Została więc w 1963 główną bohaterką ogromnego politycznego skandalu.

Profumo był dobrze wykształconym i szanowanym ministrem w rządzie Partii Konserwatywnej, mężem aktorki Valerie Hobson. U źródeł skandalu zwanego Afera Profumo stał właśnie romans z call girl Keeler. Pogłoski o romansie krążyły po Londynie, jednak nie zachwiały one pozycji Profumo.

Skandal Profumo z Christine Keeler

W grudniu 1962 po wypadku z bronią palną, w który uwikłani byli dwaj inni kochankowie Keeler, prasa ujawniła związki Keeler z Profumo wraz z informacją, że Keeler spotykała się także z Jewgienijem ("Eugene") Iwanowem, attaché morskim ambasady Związku Radzieckiego w Londynie. Działała więc poniekąd na dwa fronty.

W wyniku afery minister Profumo musiał ustąpić ze stanowiska, a seks skandal zachwiał całą Partią Konserwatywną. Zamieszanie i czarny PR sprawiły, że do władzy w Wielkiej Brytanii doszła Partia Pracy.

Keeler nie miała udanego życia prywatnego po głośnych romansach. Opublikowała zapiski ze swoich pamiętników, a w 1989 roku wyszedł film "Skandal" opowiadający o aferze z 1963 roku.

Modelka, której seksualne moce wstrząsnęły europejską polityką zmarła na chorobę płuc w wieku 75 lat.