CO WARTO ZOBACZYĆ: Fokarium na Helu, Akwarium Morskie w Gdyni, Adventure Park w Gdyni Kolibki. Maluchy chętnie przejdą się także po molo w Sopocie, a jesli plany wyjazdowe powiodą bliżej zachodniej granicy, warto będzie pokazać im Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, tamtejsza latarnie morska. Atrakcja będzie tez Park Dinozaurów w Łebie oraz przenoszące w czasie Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin.
Największą zaleta nadbałtyckiego klimatu jest aerozol morski, który powstaje, gdy fale rozbijają się o brzeg. To wtedy uwalniają się chlorek sodu, sole magnezu i cząsteczki jodu. Taka mieszanka odżywia śluzówki i wspomaga ich regeneracje.
Cząsteczki mniejsze niż 1 μg docierają do pęcherzyków płucnych, wpływają też na złagodzenie stanów zapalnych w oskrzelach i zmniejszają ich reaktywność na alergeny. Zawartość jodu w powietrzu na wybrzeżu jest wielokrotnie wyższa niż w Polsce centralnej, a to ten pierwiastek bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, które z kolei regulują metabolizm i prace mięśni, układu nerwowego, krążenia. Jod ma tez wpływ na fizyczny i umysłowy rozwój dziecka.

Dla kogo taki wyjazd jest najlepszy?
●Dla maluchów z alergia, ponieważ pylenie roślin jest tu znacznie mniejsze niż w innych regionach. Morski klimat służy też niejadkom i dzieciom, które maja częste
infekcje dróg oddechowych. Aerozol wody morskiej znacznie ułatwia oddychanie i odkrztuszanie śluzu. Sole selenu,  cynku i bromu łagodzą stany zapalne skóry w przypadku łuszczycy i trądziku. Wśród grup morsów, którzy korzystają z kąpieli w lodowatej wodzie, można zobaczyć także dzieci (choć starsze). Nawet jednak maluchy wchodzą do wody, na krótko i od razu są ubierane. Jeśli i twojego kilkulatka ciągnie do wody, gdy jest jeszcze zimna, pozwól mu zamoczyć stopy i łydki (to pobudzi krążenie krwi i poprawi elastyczność naczyń krwionośnych), a potem od razu włóż mu ciepłe skarpetki i buty. Można również zorganizować dzieciom wyścigi w bieganiu boso po piasku. To znakomite ćwiczenie dla mięśni stóp – zapobiegają płaskostopiu. Za meta od razu wkładamy skarpetki i buty.

Ważne: Pobyt w klimacie morskim odradza się osobom z nadczynnością tarczycy. Osłabione maluchy (np. tuz po ciężkiej chorobie) mogą źle znosić silne podmuchy wiatru i zmiany temperatury. U dzieci chorujących na astmę (w okresie niepełnej kontroli choroby) może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia, zwłaszcza w okresie występowania silnych wiatrów.