Pomaga też zachować porządek w kuchni i, co szczególnie ważne, sprawia, że umyte w niej naczynia są naprawdę idealnie czyste. W zasadzie nie powiedzieliśmy niczego nowego, bo wszystkie wyżej wymienione zalety urządzenia znane są już od dawna, ale…

Nowoczesne zmywarki co rusz zaskakują nowymi, niesamowitymi funkcjami i możliwościami. Wybierzmy się zatem w podróż w odległą przeszłość, by odkryć, jak to wszystko się zaczęło.

Potrzeba matką wynalazków

Współczesne zmywarki od pierwszych modeli oddziela prawdziwa przepaść technologiczna. Przypomnijmy, że pierwsza zmywarka do naczyń powstała… pod koniec XIX wieku! Jej twórczynią była Josephine Cochrane, amerykańska gospodyni domowa, która miała już dość ręcznego zmywania sterty naczyń. Powiedzenie „potrzeba matką wynalazków” sprawdza się tu doskonale! Wynalazek Josephine był urządzeniem napędzanym manualnie, natomiast pierwsza zmywarka posiadająca konstrukcję podobną do tych współczesnych powstała w roku 1924.

Obecne urządzenia do zmywania naczyń oferują szeroki wachlarz praktycznych funkcji – począwszy od możliwości opóźnienia uruchomienia czy włączenia zmywania na odległość, a skończywszy na technologii wykrywania poziomu zabrudzenia. Więcej informacji na ten temat możemy uzyskać na stronie whirlpool.pl.

Zalety zmywarki do naczyń

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, teoretycznie są one znane każdemu, ale prześledźmy je pokrótce jeszcze raz. Po pierwsze oszczędność czasu. To rzecz absolutnie oczywista. Jedyną czynnością, jaką musimy wykonać, jest włożenie brudnych naczyń do zmywarki i wybranie stosownego programu mycia. Później możemy robić, co tylko chcemy i to kilka godzin tygodniowo, bo właśnie tyle czasu pozwala nam zaoszczędzić zmywarka!

Oszczędność pieniędzy. Jest to argument, który przemawia do wszystkich. Trudno wyliczyć co do złotówki, ile tygodniowo, miesięcznie czy też rocznie zaoszczędzimy zarzucając ręczne zmywanie na rzecz zmywarki. Wiele zależy od tego, jak często korzystamy z urządzenia, jakie programy wybieramy. Nie bez znaczenia jest jakość samego sprzętu - istnieją zmywarki mniej i bardziej ekonomiczne. Tak czy inaczej, oszczędność rzędu kilkuset złotych rocznie jest gwarantowana.

Porządek w kuchni. I ta kwestia nie wymaga szczególnie szerokiego omówienia. Sprawa jest prosta – sterta brudnych naczyń leży w zlewie, na blacie, na stole, a my nie mamy siły i ochoty na to, aby zmywać. Potworny bałagan aż kłuje w oczy. Kiedy jednak poświęcimy zaledwie 5 minut na to, aby włożyć owe naczynia do zmywarki, od razu robi się czyściej i przyjemniej. Nawet jeśli jeszcze nie zamierzamy włączać urządzenia, brudne naczynia mogą sobie w nim spokojnie spoczywać i czekać na mycie.

I ostatnia rzecz – idealna czystość. Nie łudźmy się, nie jesteśmy w stanie wymyć naczyń tak dobrze jak zmywarka. Sama już tylko wysoka temperatura wody daje gwarancję tego, że naczynia będą higieniczne.

Praktyczne funkcje

Nowoczesne zmywarki oferują ich całe mnóstwo. Funkcja opóźnienia uruchomienia urządzenia sprawia, że możemy wybrać dowolną porę, o której zmywarka ma się włączyć i zacząć myć naczynia. Równie ciekawa i praktyczna jest funkcja wykrywania poziomu zabrudzenia. Dzięki temu, że zmywarka samodzielnie ocenia, jaki program będzie w danym przypadku potrzebny, możemy zmniejszyć zużycie energii i wody nawet do 50 proc.

Obecnie naszą zmywarką możemy sterować na odległość, będąc nawet z dala od domu. Umożliwia to specjalna aplikacja na tablety i telefony. Otrzymamy też powiadomienie o zakończeniu zmywania. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i po powrocie do domu będziemy mogli skorzystać z idealnie czystych naczyń.


Ponadto aplikacja zdradzi koszt danego zmywania i podpowie, jaki program będzie najlepszy. W ten sposób możemy bez trudu kontrolować nasz domowy budżet i testować różne opcje, poszukując tej najbardziej efektywnej. Jeśli określone ustawienie zmywarki przypadnie nam do gustu, możemy je zapisać i korzystać z niego w przyszłości bez konieczności każdorazowego wprowadzania zmian.