Ustawiona na środku stołu w salonie będzie nie tylko piękną ozodobą, ale także przyciągnie promienie słoneczne i oczekiwanie na ciepłe dni mniej będzie się dłużyć.

CUDOWNA MOC PALEM
W naszej najgłębiej zakorzenionej tradycji leży święcenie palemek na tydzień przed Wielkanocą (czyli w Niedzielę Palmową). Taka palma przyniesiona do domu ma (oprócz symbolicznego) także znaczenie magiczne. Odpędza wszystko, co złe, a przyciąga zdrowie i powodzenie. To dlatego nasze prababki umieszczały poświęconą palmę nad wejściem do domu (odganiała pioruny) lub za świętym obrazem (wzmacniała jego dobroczynny wpływ na rodzinę).
Ułamane gałązki z palmy umieszczano w kurniku i oborze – wszystko po to, aby odpędzić choroby od zwierząt gospodarskich i sprawić, by dobrze się chowały. Palmami dotykano również krowy wychodzące po zimie z obory po raz pierwszy na świeżą trawę, by dawały dużo mleka i były zdrowe.

WIOSENNY RYTUAŁ ŚWIATŁA

Do innego wiosennego rytuału potrzebna ci będzie kolorowa świeca, oraz okno wychodzące na słoneczną stronę (najlepiej na południe). Barwę świecy wybierasz pod kątem życzenia, o którego spełnienie będziesz zabiegać. Jeśli pragniesz więcej pieniędzy – świeca ma być zielona, jeśli chcesz lepiej się czuć ze sobą – kolor jej musi być pomarańczowy, jeśli marzenie ma związek z karierą – bierzesz świecę żółtą. Powodzenie w pracy zagwarantuje świeca niebieska, a jeśli zabiegamy ogólnie o szczęście, moc, zwiększenie swej intuicji – bierzmy świecę fioletową.
Natomiast brązowa świeca pomoże ci w szczęśliwej zamianie mieszkania i przeprowadzce.
Gdy już barwa świecy zostanie wybrana – musisz wziąć pomarańczową lub złotą karteczkę i spisać na niej wszystkie swoje marzenia. Gotową listę życzeń podpal płomieniem świecy (uważając, by przy okazji nie puścić z dymem mieszkania) i... gotowe! Życzenie na pewno się spełni!

Baziowe kotki
Dawniej łykano kotki baziowe ułamane z gałązek palemki, bo wierzono, że w ten sposób można odpędzić od siebie choroby gardła i przeziębienie. Niestety, nawet poświęcone powodowały tylko niestrawność i ból brzucha.

Magiczne jajka
Pomyślność można przyciągać także za sprawą wielkanocnych pisanek. Istniał dawniej zwyczaj, aby święconym jajkiem dotknąć gospodarskich zwierząt i sprzętów, aby dobrze pracowały przez najbliższy rok. Ze skarbca ludowych mądrości wyłuskaliśmy także wielkanocne zaklęcie dla zakochanych. Jeśli pragniesz olśnić swego wybranka, powinnaś surowym jajkiem pomalowanym na czerwono dotknąć tych części swego ciała, którymi chcesz go oczarować najmocniej. Potem musisz jajko potłuc, a jego zawartość przelać przez ułożone na krzyż patyczki, najlepiej brzozowe. Skorupkę z jajka trzeba utrzeć na proszek, a ten dosypać do potrawy, którą zaserwuje się ukochanemu. Ma to ponoć zdziałać cuda.