Tradycyjnie, karta tarota świat przedstawia nagą kobietę, która tańczy w owalnym wieńcu. Niektóre talię przedstawiają ową kobietę w ubraniu, jednak taki symbol pojawia się stosunkowo rzadko. Nagość ma w tym przypadku znaczenie symboliczne - odnosi się do początku podróży. Każdy człowiek przychodzi na świat nagi, a kobiece łono jest naczyniem dla nowego życia. Z drugiej strony, nagość może też symbolizować dojrzałość. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Głupiec, czyli pierwsza postać w talii tarota, dotarł już do kresu swojej mistycznej podróży. Przechodząc przez kolejne etapy wtajemniczenia, posiadł wiedzę i doświadczenie. Po drodze zgubił towarzyszącą mu naiwność. Zamienił ją na pewność siebie, stając się w ten sposób istotą bliższą doskonałości. Teraz świat pada do jego stóp, a on, jako człowiek oświecony, łączy się z nim. Bliższy doskonałości nie oznacza jednak, że stał się nadczłowiekiem. Głupiec wciąż pozostaje głupcem i dlatego musi ponownie rozpocząć swoją podróż, by zdobyć nowe wtajemniczenia. 

Spis treści:

 1. Świat tarot – jak odczytywać kartę?
 2. Świat tarot – czas
 3. Świat tarot – osoba
 4. Świat tarot – uczucia, miłość, związek
 5. Świat tarot – finanse, praca
 6. Świat tarot – zdrowie
 7. Świat tarot – przeznaczenie, wydarzenia
 8. Świat tarot – karta dnia, rada

Świat tarot – jak odczytywać kartę?

Znaczenie karty świat odnosi się do spełnienia i świadomości. Jako symbol końca, mówi o osiągnięciu celu. Wskazuje na oświecenie, które pozwala postrzegać rzeczy takimi, jakimi są. Człowiek u kresu swojej podróży potrafi stawiać czoła przeciwnościom losu i ma świadomość tego, czego może dokonać. 

Z drugiej strony, człowiek przez cały czas porusza się po obwodzie koła, więc osiągnięcie kresu podróży oznacza, że ponownie znalazł się w punkcie wyjścia. W praktyce, jego wędrówka nie kończy się nigdy. Po każdym etapie życia przychodzi kolejny, który wzbogaca nas o nową wiedzę i doświadczenia. 

Interpretacja kart tarota wymaga uwzględnienia ważnego szczegółu, jakim jest pozycja karty. Świat w pozycji prostej wskazuje na nieskończoną świadomość, spełnienie (w znaczeniu karmicznym), oświecenie, wyzwolenie, satysfakcję, zadowolenie i na ewolucję. Jako karta odwrócona, świat mówi o korzystaniu z wewnętrznej energii w celu czynienia zła, wskazuje na słabość człowieka, niezgodę, próżność, nietolerancję i na agresję.

Świat tarot – czas

Każdy symbol w wielkich arkanach ma przypisany czas, który koresponduje z przypisanym do niego znakiem zodiaku. Karta świat w tarocie to odpowiednik zodiakalnego wodnika. Oznacza to, że jego czas zamyka się w przedziale od 21 stycznia do 10 lutego. Ezoterycy podkreślają, że świat kumuluje wielką moc, więc trudno jest wskazać na dokładny czas spełnienia się wróżby. Podróż głupca może trwać pełne 12 miesięcy.

Świat tarot – osoba

Znaczenie karty świat odnosi się do osoby otwartej, która charakteryzuje się wszechstronnymi zainteresowaniami. Człowiek, na którego wskazuje świat, jest postrzegany jako oczytany, oświecony, którego horyzonty myślowe wykraczają dalece poza przyjęte schematy. Nie jest to typ domatora. Osoba, do której przypisana jest karta świat, chce nieustannie zdobywać nową wiedzę, a to wymaga poznania tego, co znajduje się poza progiem jego domu. Świat może wskazywać na człowieka, który wykonuje jeden z następujących zawodów:

Zobacz także:

 • podróżnik,
 • reporter,
 • informatyk,
 • architekt,
 • pilot,
 • dekorator wnętrz.

Świat tarot – uczucia, miłość, związek

Rozkład tarota na miłość, w którym pojawia się karta świat, wskazuje na harmonię i zgodę panującą w związku. Świat symbolizuje spokojne, pozbawione trosk życie. Jeżeli wróżba dotyczy osoby będącej w stałym związku (niekoniecznie małżeńskim), obecność karty świat w układzie może przepowiadać narodziny dziecka.

Osoby początkujące w tarocie powinny najpierw oczyścić umysł. Wybierz zioła do okadzenia pomieszczenia, w którym będziesz wykonywać seans. Dobrze sprawdzi się szałwia, tymianek czy melisa. Dodatkowo w sąsiedztwie kart ustaw kamienie szlachetne, które najbardziej do Ciebie przemawiają. najlepsze z nich to turmalin i ametyst. Ten pierwszy z nich odgania złe energie, natomiast drugi wspomaga intuicję podczas wróżenia.

Świat tarot – finanse, praca

W kwestii zawodowej i finansowej, karta świat wróży stabilizację, spełnienie i rozwój. Może wskazywać też na niespodziewane zaszczyty - wyróżnienie, przyznanie nagrody lub honorowego tytułu. W niektórych rozkładach wróży też awans i podwyżkę. 

Świat tarot – zdrowie

W sferze zdrowotnej, karta świat podczas wróżenia z kart może wskazywać na niektóre choroby na tle nerwowym. Należy tu wskazać przede wszystkim na nerwicę oraz wszelkiego rodzaju fobie i natręctwa. 

Świat tarot – przeznaczenie, wydarzenia

Karta świat w rozkładzie może zapowiadać spełnienie marzeń, sukces, doprowadzenie wszystkich planów do szczęśliwego finału, zdobycie uznania, majątku, a nawet sławy. Jednocześnie zwiastuje spokój we wszystkich sferach życia.

Świat tarot – karta dnia, rada

Jako karta dnia, świat odnosi się do optymizmu i radości. Przepowiada, że ten dzień będzie obfitował wyłącznie w dobre momenty, a wszystkie sprawy uda się rozwiązać dokładnie tak, jak zostało to zaplanowane.

Omawiana karta radzi nam, byśmy poszukali swojego miejsca. Każdy człowiek pełni we wszechświecie określoną rolę, a odkrycie jej jest gwarancją nieskończonego szczęścia. 

Zobacz też:

Karta Księżyc - co oznacza w tarocie?

Karta Słońce - co oznacza w tarocie?