Interpretacja kart tarota nie jest łatwą sztuką. Symbole, których znaczenie wydaje się być oczywiste, najczęściej skrywają w sobie znacznie głębszy przekaz i mają do powiedzenia więcej niż to, co zostało przedstawione na ilustracji. Właśnie taki jest rycerz mieczy. Tarot prezentuje ten symbol jako odzianego w zbroję, dosiadającego wierzchowca woja, który w dłoni trzyma miecz. Na wielu taliach, rycerz pędzi. Zupełnie jakby spieszył się do walki lub do niesienia pomocy. Takie przedstawienie postaci bojownika mówi wiele na temat znaczenia tego symbolu. Pędzi, ale czy zachodzi ku temu uzasadniona potrzeba? Czy z potyczki wróci z tarczą, czy na tarczy? Takich znaków zapytania pojawia się więcej, bo ta karta symbolizuje zarówno wzloty, jak i upadki. 

Spis treści:

 1. Rycerz mieczy – jak odczytywać kartę?
 2. Rycerz mieczy – czas
 3. Rycerz mieczy – osoba
 4. Rycerz mieczy – uczucia, miłość, związek
 5. Rycerz mieczy – finanse, praca
 6. Rycerz mieczy - zdrowie
 7. Rycerz mieczy – rada, przeznaczenie, wydarzenia
 8. Rycerz mieczy – karta dnia

Rycerz mieczy – jak odczytywać kartę?

Rycerz mieczy to urodzony strateg. Jego myśli mają ogromną moc i tak samo biegle jak mieczem, włada swoim umysłem. Pozostaje jednak osobą niekonsekwentną, a jego egzystencją kierują zmienności. Raz walczy w imię swoich ideałów, innym razem okazuje się błędnym rycerzem, którego walka prowadzi donikąd, a nad ideały przedkłada przygodę.

Z drugiej strony, jest obdarzony zdolnością wzbijania się ponad wszelkie ograniczenia, a jego działania mają charakter nieszablonowy. Niesie go determinacja, zawsze pozostaje skupiony na celu, który obrał. To sprawia, że brakuje mu wyrozumiałości i wrażliwości. Wnioski, które wyciąga bywają pochopne, ale towarzyszący mu upór sprawia, że jest inspiracją dla tłumów.

Taka charakterystyka bezpośrednio wskazuje na znaczenie karty rycerz mieczy. Jej obecność w rozkładzie sugeruje, że nastał czas skupienia uwagi na realizacji obranego celu. Determinacja sprawi, że każdy z nas znajdzie wyjście z niejednej pozornie beznadziejnej sytuacji. Karta wskazuje też, że trzeba porzucić schematyczne myślenie. W podejmowanych działaniach trzeba wykazywać się pomysłowością.

Nie można zapomnieć, że pozycja karty ma ogromne znaczenie dla prawidłowości interpretacji rozkładu. Karta w pozycji prostej odnosi się do bystrości umysłu, ideałów, rzeczowej analizy, wrodzonych talentów oraz siły tkwiącej w przekonaniach. Odwrócony rycerz mieczy wskazuje na agresję, kłamstwo, brak ogłady, wichrzycielstwo i na protest.

Rycerz mieczy – czas

O ile czas w wielkich arkanach jest określany na podstawie związku kart z przedstawicielami zodiakalnego zwierzyńca, to w przypadku małych arkan i kart dworskich, na czas wskazuje przede wszystkim przypisany do danego symbolu żywioł. Czas mieczy, czyli żywiołu powietrza, przypada na późną jesień. Nie należy jednak zapominać, że kartą czasu nie może być dowolna pozycja z rozkładu. Należy wylosować ją oddzielnie. Podczas wróżenia z kart należy wpierw oczyścić umysł z negatywnych myśli i przygotować się na seans. 

Zobacz także:

Rycerz mieczy – osoba

Karta rycerz mieczy wskazuje na osobę, która nie boi się wyzwań i potrafi odnaleźć się w każdym środowisku. Taki człowiek zwykle dąży do realizacji kilku celów jednocześni, potrafi planować i układać strategię. To idealista, który pozostaje skupiony na drodze, którą obrał. Potrafi się wysławiać, jest obyty i towarzyski, doskonale odnajduje się w każdej sytuacji. Rycerz mieczy może wykonywać następujące zawody:

 • policjant,
 • żołnierz,
 • analityk,
 • reporter,
 • dziennikarz,
 • detektyw. 

Rycerz mieczy – uczucia, miłość, związek

Co oznacza obecność rycerza mieczy w rozkładzie na miłość? W kontekście uczuć, związków i małżeństwa, karta ta zapowiada pogorszenie relacji i nastanie czasu oziębłości. Jednocześnie zachęca do porzucenia schematycznego myślenia. Obecność rycerza mieczy w rozkładzie może też sugerować, że w życiu osoby, której stawiana jest wróżba, pojawi się ktoś wyjątkowy. Prawdopodobnie będzie to młody człowiek, który pojawi się znikąd i dosłownie zawładnie jej sercem i życiem. Uwaga! Ów wspaniały młodzieniec zniknie tak samo szybko i niespodziewanie, jak się pojawił, więc planowanie wspólnej przyszłości z rycerzem mieczy nie jest zbyt dobrym pomysłem. 

Rycerz mieczy – finanse, praca

W obszarze zawodowym i finansowym, karta rycerz mieczy nie jest zbyt pomyślną wróżbą. Znaczenie kart tarota tym kontekście, jest zwiastunem kłopotów i zmartwień. Może zapowiadać brak przychylności ze strony najbliższego otoczenia i zwiastować konflikty. Nastąpi szereg nieprzyjemnych zdarzeń, a każde z nich będzie miało charakter gwałtowny i niespodziewany. Z drugiej strony, rycerz mieczy wskazuje na osobę całkowicie oddaną swojej pracy zawodowej. To człowiek pochłonięty swoim zajęciem, który jednak jest na tyle zachłanny, że ma w zwyczaju trzymać kilka srok za ogon, co nie jest dobrym pomysłem, bo rozmienianie się na drobne nigdy nie przynosi nic dobrego. 

Rycerz mieczy - zdrowie

W kwestii zdrowia, nie należy ignorować rycerza mieczy. Karta wskazuje bowiem na poważne problemy, które wymagają natychmiastowej interwencji. Zwykle są to zaburzenia w obszarze układu nerwowego lub schorzenia wymagające pomocy chirurga. Zdarza się jednak, że karta rycerz mieczy wskazuje też na problemy o podłożu psychologicznym - agresję i emocjonalny dystans.Z łatwością przyda się tutaj rozkład tarota tak lub nie, który odpowie także na podstawowe wątpliwości.

Rycerz mieczy – rada, przeznaczenie, wydarzenia 

Karta  rycerz mieczy radzi nam byśmy bronili swoich ideałów i stawali murem za wszystkim tym, w co wierzymy

Jej obecność w rozkładzie tarota może zwiastować nastanie czasu kłótni, sprzeczek i nieporozumień. Może też się zdarzyć, że osoba, której dotyczy wróżba, stanie przed koniecznością odbycia krótkiej podróży. Destynacją najprawdopodobniej będzie miejsce użyteczności publicznej - urząd, szkoła 

Rycerz mieczy – karta dnia

Jako karta dnia, rycerz mieczy stara się nas ostrzec przed konfliktowymi sytuacjami. Ten dzień z całą pewnością nie będzie mógł być zaliczony do udanych. Czeka nas sprzeczka, wymiana zdań lub kłótnia. Nie można jednak zapominać, że taka sytuacja wymaga zachowania stuprocentowej jasności umysłu, a wszelkie reakcje i wypowiedziane słowa muszą być dokładnie przemyślane. Spokój i zachowanie równowagi będzie bardzo trudne, jednak warto poczekać z ryzykownymi ruchami, aby osiągnąć cel.

Sprawdź też: