Jak urządzić pokój dla chłopca?

Największe znaczenie przy aranżowaniu wnętrza przeznaczonego dla naszego syna ma wiek chłopca. Wraz z nim zmieniają się zainteresowania pociechy a także gust. Dlatego urządzając funkcjonalny i zarazem estetyczny pokój dla chłopca, warto ten czynnik wziąć pod uwagę jako najbardziej istotny.

Pokój dla malucha

Oczywiste jest, że urządzając pokój rocznemu bobasowi zadbać musimy przede wszystkim o jego bezpieczeństwo, dlatego nawet dysponując dużą przestrzenią nie zawiesimy w nim liny do wspinania czy sznurowej drabinki. Poprzestaniemy raczej na dobrze przymocowanych do ścian meblach, których maluch nie będzie w stanie przewrócić na siebie w przypadku, gdyby przyszło mu do głowy wspinać się na szafę czy choćby otworzyć wszystkie szuflady komody naraz (co skutkuje jej przewróceniem w 99% przypadków, jeśli oczywiście nie jest zabezpieczona). Warto również zaaranżować pokój dla chłopca w wieku późnoniemowlęcym tak, żeby pozostawić jak największą wolną przestrzeń na podłodze.

Dzielny przedszkolak i jego „królestwo”

Podobne reguły stosujemy w przypadku przedszkolaków, stopniowo „dokładając” do pomieszczenia nowe wyzwania – jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, może to być materac gimnastyczny, plastikowa, niewielka zjeżdżalnia oraz jeździki, skoczki, tunele z materiału a także duże klocki piankowe czy plastikowe, ogromne wafle. Jeśli dziecko nie jest alergikiem, świetnie sprawdzi się niezbyt gruby dywan z krótkim włosiem przedstawiający rysunek miasta z ulicami, chodnikami, parkingami i budynkami takimi jak szpital, policja, straż pożarna itp. Na takim dywanie wspaniale jest się bawić małymi autkami. Puste miejsca w „mieście” zapełnić można budowlami z klocków, a wtedy zabawa jest jeszcze ciekawsza. Dysponując mniejszą przestrzenią, warto skupić się na ścianach, montując na nich tablice sensoryczne, czy też malując duże fragmenty farbą magnetyczno-tablicową, co z pewnością docenią kilkuletni chłopcy.

Wnętrze dla pierwszoklasisty

Pokój chłopca, podobnie zresztą jak pokój przeznaczony dla dziewczynki, zwykle w naszych realiach przechodzi znaczną metamorfozę w okresie, kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy. Pozbywamy się wtedy najczęściej wielu dużych zabawek oddając je młodszemu rodzeństwu lub wydając innym maluchom, wymieniamy też łóżko na pełnowymiarowe oraz wstawiamy do pomieszczenia biurko wraz z krzesłem. Jeśli planujesz wymienić meble, skorzystaj z kuponów rabatowych, które możesz wykorzystać w ramach Szaleństwa Zakupów między innymi w sklepie Miloo Home do końca tego weekendu! 

Tak zagospodarowany pokój służy dziecku zwykle do czasu ukończenia podstawówki, a niekiedy i dłużej. Ważne jest, żeby o tym pamiętać rozpatrując możliwe aranżacje pokoju dla chłopca. Jeśli pomieszczenie ma mu służyć w niemal niezmienionej formie przez dekadę, warto przemyśleć każdą decyzję i nie dokonywać zakupów pod wpływem chwili i zgodnie z obecnym gustem siedmiolatka. Dziś zafascynowany możliwością spania w łóżku przypominającym indiańskie tipi, za kilka lat domagać się będzie kategorycznie jego wymiany. Podobnie zachwycony kompletem mebli w kolorze krwistej czerwieni, może dość szybko „zmusić” nas do zakupu nowych mebli lub przynajmniej czasochłonnego i pracochłonnego przemalowywania ich na czarno. Dlatego urządzając pokój dla chłopca w wieku szkolnym, przede wszystkim rozważmy zakup „dorosłych” mebli w niezobowiązującym kolorze. Dobrym pomysłem jest barwa drewna oraz biały, przy czym meble powinny być proste i zdecydowanie „męskie”. Styl rustykalny czy romantyczny pozostawmy dla mam i córek.

Meble te będą stanowić niezmienną bazę dla zmieniających się dodatków – dywanu lub wykładziny podłogowej, narzuty na łóżko, ewentualnych rolet okiennych czy zasłon oraz innych wnętrzarskich akcesoriów i kolorystyki ścian. Akcesoria w różnych kolorach, które pokocha Twój syn znajdziesz w sklepie Dutch House. Do końca tego weekendu w ramach akcji Szaleństwo zakupów, kupisz je z rabatem!

Warowna twierdza nastolatka

Pokój chłopięcy dla nastolatka to miejsce, w którym świetnie sprawdzą się wszelkie surowe, twarde i poddane jedynie wstępnej obróbce materiały. W zależności od indywidualnych upodobań, nasz kilkunastoletni syn z pewnością zainteresuje się opcją, jaką jest pokój dla chłopca z antresolą. Można na niej zainstalować telewizor z konsolą do gier albo materac do spania, którego nie trzeba ścielić, bo i tak nikt go nie widzi. Na pewno również z zaciekawieniem przyjmie propozycję wyłożenia części ściany płytą wiórową albo blachą ryflowaną czy pomalowanie sufitu na czarno (ostatni pomysł jest dość odważny i stanowi propozycję tylko dla wyrozumiałych rodziców). Nieco mniej wymagającym rozwiązaniem jest mocny akcent w czarnym kolorze - np. rozkładana sofa. 

Charakter wnętrza można też podkreślić odpowiednim oświetleniem - dobrze sprawdzą się tu metalowe klosze w stylu industrialnym lub stylizowane na końcówkę XIX wieku żarówki a'la Tomasz Edison.

Kością niezgody, szczególnie w relacjach matka-syn, są w wielu męskich pokojach… firanki. Większość przedstawicieli płci męskiej, choć toleruje je we własnych sypialniach współdzielonych z partnerką czy żoną, raczej nie założyłoby firan w męskim pokoju. Uszanujmy więc wolę naszych nastolatków, i jeśli nawet uważamy, że okno bez firan wygląda „goło”, pozwólmy im zdecydować i nie wieszajmy firan na siłę.

Jak pomalować pokój dla chłopca?

Pomysł na pokój dla chłopca, niezależnie od wieku musi uwzględnić kolorystykę, jaką zastosujemy w najbardziej widocznych miejscach. Czarny sufit to opcja awangardowa i zwykle tę część pomieszczenia malujemy jednak na biało, ale warto skupić się na innych dużych powierzchniach, czyli ścianach. Pytając o zdanie w tej kwestii męską część ludzkości, zwykle dowiemy się, że najlepszym kolorem ścian jest niebieski. Oczywiście to uproszczenie, jednak faktem jest, że niebieski w różnych jego odcieniach i nasyceniu to kolor, który zdecydowanie najchętniej widzą na swoich ścianach chłopcy. Można oczywiście zaproponować alternatywę, która lepiej będzie współgrała z zainteresowaniami syna. Jeśli na przykład jest zapalonym piłkarzem – być może spodoba mu się zielona fototapeta z wizerunkiem bramki? A jeśli kocha motocykle nie wzgardzi ścigaczem, natomiast fan kosmosu doceni widok Ziemi z księżyca na swojej własnej ścianie. Fototapety nie są drogim dodatkiem, a wprowadzą wiele indywidualizmu do wnętrz, przy czym ich wybór jest tak ogromny że nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Mają jeszcze tę zaletę, że nietrudno je zmienić, jeśli się znudzi. Ciekawe tapety możecie kupić w sklepie Dekoria. Do końca tego weekendu w ramach akcji Szaleństwo Zakupów, dostaniecie je z rabatem. 

Pokój dla chłopca: akcesoria

Pomijając dość oczywiste dodatki, takie jak zegar, ramki do zdjęć, doniczki roślin czy pojemniki na zabawki lub sprzęt sportowy i inny, warto rozpatrzyć zakup mniej standardowych akcesoriów, które z pewnością uatrakcyjnią każdy chłopięcy pokój. Inspiracje można czerpać z zamkniętych sal zabaw dla dzieci, wyposażenia szkół i przedszkoli a także hal sportowych. Prostym pomysłem będzie pokój dla chłopca z drabinkami, matą lub materacem gimnastycznym i liną, na której można się huśtać, ale posłuży również do wspinania.

Żeby jednak zaaranżować taką mini salkę sportową, potrzeba dość dużo miejsca. Co zrobić, jeśli jest go jednak niewiele? Świetną alternatywą może okazać się pokój dla chłopca ze ścianką wspinaczkową – nie wymaga dużej powierzchni podłogi, a jeśli nie jest w danej chwili używana, nie potrzeba nawet trzymać pod nią materaca. Mając do dyspozycji pomieszczenie wysokie, ścianka może stać się doskonałą atrakcją. Warto jednak zadbać w tym przypadku o bezpieczeństwo i zlecić wykonanie ścianki wraz z jej zabezpieczeniami w postaci uprzęży profesjonalnej firmie.

 
 
 
 
 
b97618909b8af09e6711edf180a51891c00d4d240
 
 
 
 
 
 
 
 
 

b97618909b8af09e6711edf180a51891c00d4d241

Post udostępniony przez b97618909b8af09e6711edf180a51891c00d4d242 (@salonyagata) Lis 26, 2018 o 11:23 PST