Implant zębowy: dla kogo

„Wybrakowany uśmiech” to nie tylko defekt kosmetyczny - taki ubytek może spowodować problemy zdrowotne, jak zniekształcenie zgryzu, a nawet wypadanie kolejnych zębów. Utrata uzębienia mocno odciska się również na psychice - może znacznie obniżyć poczucie właśnie wartości, wpędzić w kompleksy i w reszcie - doprowadzić do unikania kontaktów towarzyskich. Na szczęście, nowoczesna stomatologia ma na to odpowiedź. Ubytki w jamie ustnej można śmiało zastąpić sztucznym materiałem, który odpowiednio uformowany, do złudzenia przypominać będzie naturalny ząb. Najchętniej wybierane przez pacjentów metody to założenie korony oraz implantu. Ta pierwsza wiąże się jednak z narażeniem zębów sąsiadujących, gdyż to właśnie z ich pomocą przymocowuje się sztuczny ząb. Zdecydowanie trwalszą i wygodniejszą metodą jest wstawienie implantu tytanowego lub cyrkonowego, który zachowuje się podobnie do naturalnego zęba:

Braki zębowe w znaczący sposób zmniejszają jakość naszego życia poprzez ograniczoną możliwość żucia, wymowy, jak i dyskomfort estetyczny. Dzięki nowoczesnym technologiom implantologicznym możemy sprawnie uzupełniać utracone zęby bez konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Implant to śruba wkręcana w kość, zastępująca korzeń zęba. Implanty zębowe pozwalają na estetyczną odbudowę zarówno pojedynczego zęba, jak i całego łuku zębowego lub stabilizację ruchomej protezy. W naszej klinice stosujemy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie protetyki, takie jak natychmiastowe obciążenie implantu, czy odbudowa uśmiechu w jeden dzień, zwana inaczej procedurą All-on-4. Na każdy z implantów udzielamy dożywotniej gwarancji. Praca na tak zaawansowanym poziomie jest możliwa dzięki współpracy ze światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych uzupełnień stomatologicznych wspartych na implantach – od pojedynczego zęba do całkowitego bezzębia. Wśród implantologów najbardziej popularne są implanty wykonane z tytanu. Wykazują one bardzo dobre właściwości adaptacyjne i szybko zrastają się z kością, a poza tym są niezwykle trwałe i odporne. – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz.

 Na czym to polega?

Implant zębowy: na czym polega zabieg

Podobnie jak w przypadku zęba naturalnego, implant będzie na stałe osadzony w kości. Zamiast korzeniami jednak, nasz nowy „ząb” będzie przymocowany metalową „śrubą”, umieszczoną w kości szczęki lub żuchwy. Zanim się to stanie, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, zleci badania obrazowe i indywidualnie dobierze plan leczenia do danego pacjenta. Umieszczenie śruby w kości może nie brzmi przyjemnie, ale nie ma się czego obawiać - procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, lub w niektórych przypadkach, nawet w narkozie. 

Implant zębowy: jak z perspektywy pacjenta

Procedura, dzięki której zyskamy nowy, piękny uśmiech, nie jest skomplikowana dla pacjenta. Przed zabiegiem, a po wnikliwym wywiadzie, lekarz wykona tomografię komputerową, aby ocenić stan tkanki kostnej. Ta po utracie zęba stopniowo zanika, dlatego ważne jest, aby decyzję o wstawieniu implantu podjąć „na gorąco” - najlepiej w przeciągu 8-12 tygodni. Samo umieszczenie „śruby” w kości nie trwa długo - około 2 godzin. O następnych krokach decyduje specjalista - nadbudowanie korony, w zależności od konkretnego przypadku, jest możliwe od razu, lub po upływie kilku miesięcy:

Zabieg może być jednofazowy lub dwufazowy. Pierwszą technikę stosuje się zwykle przy zębach przednich. Polega ona na wszczepieniu śruby, a następnie od razu nadbudowaniu jej nową koroną. Drugi proces jest znacznie dłuższy. Pierwszy etap to zamocowanie śruby, czyli de facto sztucznego korzenia. Następnie konieczne jest odczekanie kilku miesięcy do wygojenia się rany oraz zintegrowania implantu z tkanką kostną. Kolejny, a zarazem ostatni krok, to nałożenie nowej korony. – tłumaczy lekarz stomatolog.

Tak zamocowany implant jest bardzo trwały i odporny na ścieranie - zachowuje się niemal tak samo, jak „prawdziwy” ząb! Mimo tego, profesjonalne gabinety stomatologiczne dodatkowo udzielają wieloletniej gwarancji.

Choć taka metoda uzupełniania luk w uzębieniu jest bezpieczna, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania, na przykład zbyt młody wiek (u osób przed 20 rokiem życia kościec nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowany), czy choroby takie jak osteoporoza. Z tego względu, o poradę zawsze należy poprosić sprawdzonego specjalistę:

Wywiad pozwala lekarzowi na dobór optymalnego dla pacjenta rozwiązania w oparciu o jego stan zdrowia, ewentualne alergie orazpreferencje estetyczne. Tak, jak w przypadku każdej procedurymedycznej jest to niezwykle ważny aspekt, choć współcześnie zabiegi polegające na wszczepianiu implantów są prawie w stu procentach bezpieczne. - podkreśla Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz.

Ekspert: lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Więcej o nowoczesnej stomatologii i zdrowym uśmiechu dowiesz się na www.piotrowscybejnarowicz.pl