Maska humektantowa: co to?

Humektanty to higroskopijne substancje nawilżające, które mają zdolność absorbowania i wiązania cząsteczek wody z otoczeniem. Co to oznacza w praktyce? Dzięki nim możemy zwiększyć poziom nawilżenia naszej skóry, czy włosów, poprzez zatrzymanie wody wewnątrz tkanki.

Maska humektantowa to tajemnicza nazwa, która ma jedno proste zadanie – maksymalnie nawilżyć nasze włosy. Choć mogłoby się wydawać, że na tym etapie wszystko już jest jasne, to jednak okazuje się, że sprawa wcale nie jest aż tak prosta. Wyjaśniamy, kto powinien sięgnąć po maski humektantowe, jak często i w połączeniu z jakimi produktami.

ZOBACZ TEŻ: Włosy przetłuszczają się pod czapką? Ten trik pomoże pozbyć się problemu w kilka sekund

Maska humektantowa: działanie

Maska humektantowa ma za zadanie nawilżyć suche włosy i zwiększyć ich elastyczność. Dzięki zastawaniu humektantowej kuracji staną się one mniej łamliwe i bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo zapobiegnie ona puszeniu się, nada blasku i sprawi, że staną się miękkie.
Wszystko to dzięki umiejętności wiązania wody z otoczeniem. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wypróbować tego typu maskę, musisz zastosować się do kilku zasad.

Wypróbuj te maski humektantowe:

ZOBACZ TEŻ: Metoda modlących dłoni - tani i skuteczny sposób na zdrowe i lśniące włosy!

Odżywka humektantowa: do jakich włosów

Z właściwości odżywki lub maski humektantowej najbardziej skorzystają osoby o włosach wysokoporowatych, których pasma mają tendencję do przesuszania się lub puszenia. Posiadaczki i posiadacze tego typu włosa powinni sięgać po produkty, w których składzie wysoko znajdują się wymienione dalej nawilżające substancje. Oni też powinni stosować takie odżywki najczęściej.

Zobacz także:

Maska humektantowa z pewnością nikomu nie zaszkodzi i możesz sięgnąć po nią zawsze, niezależnie od budowy swojego włosa. Pamiętaj jednak, że posiadaczki średnio- i niskoporowatych kosmyków mogą łatwo przesadzić z maskami humektantowymi, a to z kolei może prowadzić do przykrych skutków ubocznych.

ZOBACZ TEŻ: Peeling trychologiczny - najlepszy sposób na wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Jak go zrobić?

Maska humektantowa: jak stosować?

Maska humektantowa powinna zostać koniecznie zastosowana w towarzystwie innych kosmetyków, najlepiej zawierających emolienty i proteiny. Choć rolą humektantów jest nawilżanie, to paradoksalnie, zastosowane na włosy samodzielnie mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia. Jeśli palujesz użyć maski humektantowej, warto połączyć ją z olejem, który dodatkowo wygładzi włosy i zapobiegnie odparowaniu wody. Jest to szczególnie ważne w letnich miesiącach, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka.

Warto również pamiętać o dodatku protein, czyli białek. Możesz znaleźć je w kosmetykach z jedwabiem lub keratyną. Dzięki nim włosy zostaną dodatkowo wygładzone, a my unikniemy niestatycznego efekty tak zwanych „strączków”. Najprostsze rozwiązanie, które pozwoli nam zachować doskonałą równowagę między tymi składnikami to nałożenie na mokre włosy maski, rozczesanie ich, następnie dodanie odrobiny ulubionego oleju i ponowne rozczesanie. Taka kuracja powinna pozostać na włosach około 15/20 minut. Następnie po umyciu głowy, warto spryskać nasze kosmyki proteinową mgiełką.

Połącz maskę humektantową z tymi kosmetykami:

Z maski humektantowej powinniśmy korzystać zgodnie z zasadą „co za dużo, to niezdrowo”. Włosy każdej z nas są inne, dlatego sama powinnaś określić, jak często chcesz sięgać po tego typu kurację. Pamiętaj jednak, że z „nawilżaczami” łatwo przesadzić, a pierwsze symptomy, które powinny Cię zaalarmować to przesuszenie, puszenie się włosów i zbijanie się kosmyków w „strączki”. Negatywne skutki stosowania masek z humektantami mogą być też zależne od warunków atmosferycznych. Jeśli na zewnątrz jest gorąco lub powietrze jest suche, włosy będą mocniej się puszyć. W takim wypadku warto dodać do naszej kuracji więcej oleju. Jeżeli Twoje włosy są wyjątkowo zniszczone, a nie tylko przesuszone, również powinnaś wstrzymać się ze stosowaniem humektantów. W takim wypadku najlepiej zacząć kurację od olejowania.

ZOBACZ TEŻ: Cienkie włosy: 5 kosmetyków, które je pogrubią i wzmocnią

Odżywka humektantowa: czego szukać w składzie?

Odżywka humektantowa to mniej popularna nazwa dla odżywki nawilżającej. Niestety często przeczytanie tylko frontowej strony etykiety nie wystarczy, byśmy mogły być pewne, że zawiera ona składniki, których potrzebują nasze włosy. Najpopularniejsze humektanty, które możemy znaleźć w naszych kosmetykach to:

 • aloes;
 • miód;
 • kwas mlekowy;
 • piroglutaminian sodowy;
 • glikol propylenowy i inne alkohole tłuszczowe;
 • kwas hialuronowy;
 • gliceryna;
 • mocznik;
 • panthenol;
 • sorbitol;
 • fruktoza;
 • lecytyna.

Jeżeli, żadna z tych substancji nie została wymieniona na opakowaniu, możesz z łatwością odnaleźć je w pełnym składnie INCI pod nazwami: Inositol, Sorbitol, Glicerin, Glycogen, Panthenol, Glucose, Fructose. Ciekawym trikiem prosto z paryskich salonów fryzjerskich jest... kremowanie włosów. Krem do rąk zawiera często o wiele więcej wyżej wymienionych substancji nawilżających niż niejedna maska! Więcej o tym budzącym wątpliwości zabiegu przeczytasz tutaj.

ZOBACZ TEŻ:Peeling skóry głowy to najważniejszy zabieg w pielęgnacji włosów. Jak go zrobić dobrze?