Jak zawiązać krawat: sposób tradycyjny

Zacznijmy od prostego wiązania krawata w sposób tradycyjny, czyli w węzeł prosty. Ten sposób wiązania krawata nazywa się też czasem wiązaniem „na czwórkę”. Nadaje się na okazje mniej formalne. Lekko łagodzi też rysy twarzy i dobrze się sprawdza u panów o nieco większych gabarytach.

Ułóż krawat na szyi tak, by cieńszy koniec wypadał mniej więcej w jednej trzeciej długości części szerszej. Zawiń szerszą część na wierzch. Teraz przełóż ją pod częścią cieńszą, a następnie nad nią. Następnie przeciągnij szerszą część przy szyi, nad powstającym węzłem. Na koniec przełóż szerszą część przez powstałą pętlę i zaciśnij.

Ponoć ten sposób wiązania krawata wywodzi się od woźniców prowadzących karety. Zwykle były one zaprzężone w czwórkę koni. Woźnice nosili tak właśnie zawiązane szaliki czy krawaty. Inna wersja głosi, że popularność tego węzła zawdzięczamy londyńskiemu klubowi dla dżentelmenów „Four in Hand” (angielska nazwa węzła), którzy tak właśnie wiązali swoje krawaty jako znak rozpoznawczy członków.

Dodatkowym plusem tego węzła jest to, że dopuszcza on asymetrię. Jeśli zatem chcecie się nieco wyróżnić z tłumu, takie wiązanie krawata jest właśnie dla was!

Jak zawiązać krawat: pół Windsor

Ten węzeł przeznaczony jest do krawatów cienkich. Będzie dobrze wyglądać przy szerokim kołnierzyku koszuli. Taki sposób wiązania krawata jest dość popularny, gdyż jest dość łatwy do zrobienia, symetryczny i nadaje się niemal na każdą okazję.

Wiązanie krawata w węzeł półwindsorski optycznie skraca szyję, dlatego poleca się go panom o mocno zarysowanym podbródku, a wąskiej twarzy. Panowie o twarzy pełniejszej powinni rozważyć inne sposoby wiązania krawata.

Przesuń ułożony na szyi krawat tak, by cieńsza część wypadała mniej więcej w połowie długości części szerszej. Teraz szerszą część przełóż nad cieńszą, a następnie pod nią. Potem przeprowadź szerszą część przy szyi, nad tworzonym właśnie węzłem, by wyszła obok niego. Ponownie przełóż nad częścią cieńszą i jeszcze raz przeciągnij przy szyi. Ale tym razem końcówkę szerszej części wyprowadź tak, by przeciągnąć ją pod powstałą pętlą. Zaciśnij.

Węzeł półwindsorski, jak i pełny Windsor, przyszły (jak sama nazwa wskazuje) z Anglii. Ale samo słowo krawat zawdzięczamy Francuzom. Wśród jednostek służących we francuskiej armii w drugiej połowie XVII w. byli też chorwaccy najemnicy. Ich oficerowie nosili kolorowe jedwabne chusty. Na tyle przykuwały one uwagę, że król Francji nadał jednostce miano Royal Cravattes. Z czasem krawat wszedł na stałe do garderoby francuskiego monarchy, a pieczę nad krawatami sprawował wyspecjalizowany garderobiany, tzw. cravatier.

Jak zawiązać krawat: Windsor

Wiązanie krawata w węzeł windsorski to już wyższy stopień wtajemniczenia, gdyż jest to wiązanie trudniejsze. Jest to szeroki węzeł i pasuje do kołnierzyków o wąskiej linii. A to dlatego, że lekko podnosi końcówki kołnierzyka. Takie wiązanie krawata będzie pasować panom, którzy mają szczupłą szyję i owalną twarz.

Jak się wiąże krawat w Windsora? Zaczynamy od ułożenia krawatu na szyi tak, by cieńsza część przypadała na wysokości plus minus połowy długości części szerszej. Szerszą część przekładamy nad cieńszą i przeprowadzamy od dołu przy szyi. Wyprowadzoną szerszą końcówkę przekładamy pod cieńszą i ponownie przeciągamy przy szyi, tym razem od góry. Następnie szerszą część przekładamy nad węzłem i jeszcze raz przeciągamy przy szyi. Na koniec szerszą część wprowadzamy we właśnie utworzoną pętlę i zaciągamy.

Nazwę tego stylu wiązania krawata i sam węzeł zawdzięczamy Edwardowi VIII Windsorowi, najpierw księciu Walii, a następnie monarsze Wielkiej Brytanii. Edward zasłynął tym, że nie przywiązywał dużej wagi do ceremoniału dworskiego, także w zakresie strojów. Był chyba jedynym władcą brytyjskim, który abdykował z miłości. Jego wybranka, Wallis Simpson, była Amerykanką i rozwódką, zatem jej koronacja absolutnie nie wchodziła w rachubę. Mając do wyboru tron i serce, Windsor wybrał serce.

Jak zawiązać krawat: Manhattan

Nie wiadomo skąd wzięła się nazwa tego sposobu wiązania krawata. Mieszkańcy nowojorskiej wyspy Manhattan się do niej nie przyznają, choć chętnie korzystają z tego węzła, bo wygląda bardzo elegancko.

To wiązanie krawata jest dość kompaktowe, więc poleca się je panom, którzy mają okrągłą twarz. Efekt wyszczuplenia można dodatkowo zwiększyć, jeśli wybierzemy krawat w paski. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że nie powinno się mieszać wzorów. Zatem wzór na krawacie oznacza gładką koszulę i na odwrót.

Manhattan sprawdzi się przy typowych i szerszych kołnierzykach. Powinno się jednak unikać stosowania go przy krawatach wykonanych z wełny. Doskonale jednak sobie poradzi z tkaninami elastycznymi i cienkimi.

Oto jak się wiąże krawat w węzeł Manhattan, krok po kroku. Podobnie jak przy innych wiązaniach, zaczynamy od ułożenia krawata na szyi tak, by szersza część była z przodu dwa razy dłuższa niż część cieńsza. Następnie szerszą część przekładamy górą nad cieńszą i przeciągamy od dołu przy szyi. Następnie prowadzimy szerszą część pod węzłem na drugą stronę. Przekładamy górą nad wiązaniem i ponownie przeciągamy przy szyi od dołu. Teraz już tylko przeprowadzić krawat przez pętlę, zacisnąć i gotowe.

Choć pomysł na wszelakie wiązania szalików i apaszek nie jest nowy, same krawaty stały się popularne wśród wszystkich panów w XX w. Pierwsze krawaty były dużo krótsze. A to dlatego, że spodnie męskie nosiło się wtedy wyżej, więc dłuższy krawat dotykałby brzucha. Odkąd mężczyźni zaczęli nosić spodnie na wysokości bioder, krawaty się wydłużyły i mogą teraz mieć standardowo 140 cm.

Jak zawiązać krawat: sposób orientalny

Wiązanie krawata w węzeł orientalny jest stosunkowo proste. Ale trzeba zwrócić większą uwagę na jego uformowanie. Dlatego nadaje się najlepiej do krawatów wełnianych, z grubego materiału. Dobrze sprawdzi się przy małych i wąskich kołnierzykach. Nie zaleca się tego węzła panom, którzy nie są wysocy.

Jak się wiąże krawat na sposób orientalny? Krawat układamy na szyi szwem do góry. Ważne: na końcu cieńsza strona krawata pozostanie odwrócona, więc musimy móc ją dobrze schować pod kołnierzyk. Jest to też dość prosty węzeł, więc dużo krawata zostanie na torsie. Dlatego zaleca się go osobom wysokim.

Szerszą część przekładamy górą nad cieńszą. Dzięki temu ta końcówka krawata nie będzie już straszyć szwem. Następnie przeciągamy ją od dołu przy szyi. A na koniec przewlekamy przez pętlę i zaciągamy.

Jak widzicie, sposobów na to, jak wiązać krawat, jest wiele. Znawcy wymieniają aż dwadzieścia. A jeśli nie lubicie krawatów, z pewnością ucieszy was informacja, że tradycją korporacyjną w Polsce stało się, że 2 czerwca jest dzień bez krawata. Tego jednego dnia szef na was nie nakrzyczy, jeśli krawat zostawicie w domu.